Wpis z mikrobloga

Jak czytam sobie komentarze pod wpisami o AI, to zaskakuje mnie pewność wielu osób, że sztuczna inteligencja ich nie zastąpi. Tymczasem:

- 30 lat temu AI było tylko ciekawostką dla naukowców z nadmiarem czasu.
- 20 lat temu stało się narzędziem, które przyspieszało rozwiązanie niektórych problemów.
- 10 lat temu umożliwiało rozwiązywanie nowych problemów, takich jak klasyfikacja obrazów czy rozpoznawanie mowy.
- 5 lat temu AI zaczęło generować proste, gramatycznie poprawne teksty.
- 3 lata temu pojawił się każdemu już znany GPT-3, oraz DALL-E, który czasem tworzył przekonujące obrazy.
- Rok temu zadebiutował DALL-E 3, który potrafi rysować skomplikowane obrazy, często nie do odróżnienia od rzeczywistych zdjęć. Pojawiły się też projekty bazujące na GPT-4, tworzące proste programy a sam GPT-4 jest pierwszym AI ogólnego zastosowania masowo wykorzystywanym przez ludzi.
- W tym roku OpenAI wprowadziło pierwszy generator filmów, który potrafi czasem wygenerować realistyczne filmy, a Google wypuściło AI który potrafi przeanalizować kontekst programów do 100k linii kodu.

Czytałem kiedyś, że ludzki mózg nie pojmuję wzrostu wykładniczego, i mam wrażenie, że AI to doskonale ilustruje. Często widzę komentarze ludzi, którzy przekonują, że GPT nikogo nie zastąpi bo często nie rozumie prostych instrukcji jednocześnie zapominając, że jeszcze niedawno nawet nie było AI któremu można byłoby podać jakiekolwiek instrukcje. Wiele osób zapomina też, że równolegle z rozwojem AI, adaptuje się świat i nasze problemy tak, by nawet obecne AI mogło je rozwiązywać. AI ma trudności z generowaniem kodu w obecnych językach, deploymentem, czy zrozumieniem wymagań? Już teraz trwają prace nad językami programowania dostosowanym do AI, narzędziami do deploymentu obsługiwanymi przez GPT, oraz systemami opartymi na AI do weryfikującymi zgodność projektu z wymaganiami. Proste systemy oferujące te rzeczy prawdopodobnie staną się dostępne jeszcze w tym roku. Z kolei firmy takie jak NVIDIA pracują nad nową architekturą układów scalonych, które będą jednocześnie obliczać i przechowywać dane, podobnie jak neurony, bez potrzeby ciągłego kopiowania danych między pamięcią a CPU. Badania nad AI są kontynuowane, a każdy miesiąc przynosi lepsze narzędzia. Tysiące ludzi na całym świecie zastanawia się, jak wykorzystać obecne, jeszcze niedoskonałe AI do eliminowania kolejnych zawodów, i wielu z nich jest gotowych zignorować niedoskonałości w zamian za gigantyczne oszczędności. Jestem przekonany, że w ciągu kilku lat AI wyeliminuje część programistów CRUD, w ciągu maksymalnie 15 lat na rynku pozostaną tylko najlepsi programiści, z kolei za góra 30 lat, praca umysłowa stanie się dla nas równie abstrakcyjna, co zawód "komputera" z czasów drugiej wojny światowej.

#programowanie #ai #sztucznainteligencja #gtp4
  • 21
@NieBendePrasowac: Ani nie twierdzę, że to się stanie na 100% ani nie twierdzę, że nie będzie czasu aby się zaadoptować. Po prostu prawie wszystkie argumenty przeciwników tez tezy opierają się na jakiejś wariacji tego samego argumentu: "AI dziś jest głupie, jak niby ma mnie zastąpić?" i o tym był ten wpis.

Już teraz AI może pozbawić nas kilku zawodów ale nie dzieje się to dlatego, że świat dopiero adoptuje się do