Wpis z mikrobloga

Jak czytam sobie komentarze pod wpisami o AI, to zaskakuje mnie pewność wielu osób, że sztuczna inteligencja ich nie zastąpi. Tymczasem:

- 30 lat temu AI było tylko ciekawostką dla naukowców z nadmiarem czasu.
- 20 lat temu stało się narzędziem, które przyspieszało rozwiązanie niektórych problemów.
- 10 lat temu umożliwiało rozwiązywanie nowych problemów, takich jak klasyfikacja obrazów czy rozpoznawanie mowy.
- 5 lat temu AI zaczęło generować proste, gramatycznie poprawne teksty.
- 3 lata temu pojawił się każdemu już znany GPT-3, oraz DALL-E, który czasem tworzył przekonujące obrazy.
- Rok temu zadebiutował DALL-E 3, który potrafi rysować skomplikowane obrazy, często nie do odróżnienia od rzeczywistych zdjęć. Pojawiły się też projekty bazujące na GPT-4, tworzące proste programy a sam GPT-4 jest pierwszym AI ogólnego zastosowania masowo wykorzystywanym przez ludzi.
- W tym roku OpenAI wprowadziło pierwszy generator filmów, który potrafi czasem wygenerować realistyczne filmy, a Google wypuściło AI który potrafi przeanalizować kontekst programów do 100k linii kodu.

Czytałem kiedyś, że ludzki mózg nie pojmuję wzrostu wykładniczego, i mam wrażenie, że AI to doskonale ilustruje. Często widzę komentarze ludzi, którzy przekonują, że GPT nikogo nie zastąpi bo często nie rozumie prostych instrukcji jednocześnie zapominając, że jeszcze niedawno nawet nie było AI któremu można byłoby podać jakiekolwiek instrukcje. Wiele osób zapomina też, że równolegle z rozwojem AI, adaptuje się świat i nasze problemy tak, by nawet obecne AI mogło je rozwiązywać. AI ma trudności z generowaniem kodu w obecnych językach, deploymentem, czy zrozumieniem wymagań? Już teraz trwają prace nad językami programowania dostosowanym do AI, narzędziami do deploymentu obsługiwanymi przez GPT, oraz systemami opartymi na AI do weryfikującymi zgodność projektu z wymaganiami. Proste systemy oferujące te rzeczy prawdopodobnie staną się dostępne jeszcze w tym roku. Z kolei firmy takie jak NVIDIA pracują nad nową architekturą układów scalonych, które będą jednocześnie obliczać i przechowywać dane, podobnie jak neurony, bez potrzeby ciągłego kopiowania danych między pamięcią a CPU. Badania nad AI są kontynuowane, a każdy miesiąc przynosi lepsze narzędzia. Tysiące ludzi na całym świecie zastanawia się, jak wykorzystać obecne, jeszcze niedoskonałe AI do eliminowania kolejnych zawodów, i wielu z nich jest gotowych zignorować niedoskonałości w zamian za gigantyczne oszczędności. Jestem przekonany, że w ciągu kilku lat AI wyeliminuje część programistów CRUD, w ciągu maksymalnie 15 lat na rynku pozostaną tylko najlepsi programiści, z kolei za góra 30 lat, praca umysłowa stanie się dla nas równie abstrakcyjna, co zawód "komputera" z czasów drugiej wojny światowej.

#programowanie #ai #sztucznainteligencja #gtp4
  • 21
@paczelok: Jak zaczynasz dyskusje od obrażania to śmiem wątpić, że sam cokolwiek wiesz o czymkolwiek. Niedawno ktoś zrobił ankietę wśród ekspertów zajmujących się AI z pytaniem czy za ich życia pojawi się AGI. Przed GPT większość była sceptyczna, po GPT większość uzlwaza, że pojawi się jeszcze za ich życia.
@TheDziobaker:

Samo to ze sprowadzasz prace programisty do pisania/generowania kodu jakby to kiedys byl jakis problem albo dowolne IDE nie mialo takich ficzerow od 10 lat to juz swiadczy o tym ze jestes amatorem. Nie myl tego co sie Tobie wydaje z rzeczywistoscia.
@paczelok: Jakbyś miał coś konkretnego do powiedzenia to byś to po prostu napisał jak każdy kto ma coś do powiedzenia a póki co unikasz odpowiedzi jak każdy klamczuszek. W ogóle ten tekst "bawię się modelami i obliczeniami" xD Każdy może sobie zainstalować model na ollamie czy czymś tam a nawet przetrenować model ale to trochę mało aby wzbudzić respekt bo nie wymaga to umiejętności.
@Sibu:

Samo to ze sprowadzasz prace programisty do pisania/generowania kodu jakby to kiedys byl jakis problem albo dowolne IDE nie mialo takich ficzerow od 10 lat to juz swiadczy o tym ze jestes amatorem. Nie myl tego co sie Tobie wydaje z rzeczywistoscia.


Co? Ty za to jesteś przykładem, że AI w generowaniu mowy prześcignęło już niektórych ludzi. Możesz to napisać jeszcze raz, ale tym razem po polsku?
@TheDziobaker:

Oznacza to, że model 1.5 Pro jest w stanie przetworzyć ogromną liczbę informacji za jednym razem, w tym 1 godzinę filmu, 11 godzin nagrania dźwiękowego, bazy kodów zawierające ponad 30 tysięcy linijek kodu czy ponad 700 tysięcy słów tekstu. W ramach naszych badań udało nam się także przetestować okno kontekstowe o pojemności aż do 10 milionów tokenów.
@TheDziobaker: a ty w ogóle się bawisz ai czy wiedzą wyssaną z artykułu napisanego przez osobę która też gówno wie ?


@paczelok: ale o czym ty gadasz amatorze? rozumiesz na czym polega rozwój wykładniczy?

Dzisiaj AI nic nie potrafi no i co z tego, co to zmienia? Skoro za 2 lata to samo AI będzie pewnie czytało sobie repozytoria na 5 mln linii kodu i wystawiało pull requesty po opisie?
@tos-1_buratino: Nie mówię, że liniowy. Pisałem, o wykładniczym ;)

Ale nie wiem, czy tak będzie, ale istnieje taka możliwość patrząc na historię rozwój AI który póki co jest wykładniczy. W ciągu ostatniego roku pojawiło się więcej użytecznych narzędzi AI niż przez poprzednią dekadę.
zaskakuje mnie pewność wielu osób, że sztuczna inteligencja ich nie zastąpi.


@TheDziobaker: mnie zaskakuje pewność wielu osób, że AI w bliskiej perspektywie wygryzie 90% programistów. A jak kolejny raz pojawia się wysryw bez wartości merytorycznej, żeby tylko dosrać pogramistom to jest to męczące (akurat ten wpis nie :))

Pewności nie mam, ale zakładam że:
-zmiany na rynku będą trwały na tyle, że będę w stanie się zaadaptować
-wraz z rozwojem AI