Wpis z mikrobloga

#prawo Mam z żoną umowę dożywocia z teściami. Przepisali nam dom w zamian z opiekę. Czy w ramach umowy dożywocia ( w przypadku braku stosowanych zapisów w samej umowie) przysługuje im również oprócz korzystania z naszego już domu również korzystanie z gospodarstwa rolnego? (na tym tle dochodzi o konfliktów bo oni chcą je inaczej uzytkowac niż my)
  • 5
@sztywny48
Wstępnie nie, ale to zależy co rozumiesz poprzez korzystanie z gospodarstwa rolnego?
Poza tym notariusze różnie zapisują treść prawa dożywocia.
Wez te 200 złotych wydaj na konsultacje, bo tak w ciemno to ciężko odpowiedzieć.
Oczywiście problem praktyczny polega na tym, że nawet jak masz rację... to druga strona i tak może się upierać przy swoim.
@sztywny48
Twoje zobowiązanie powinno zamykać się w: > przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału,
zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
W treść prawa dożywocia nie wchodzi wladanie/posiadanie nieruchomości przez zbywcę. Ty decydujesz co sadzisz, czy chcesz przemalować ściany w domu, czy zmienić źródło ogrzewania.
Ale - jak wspomniałem - czasem notariusze potrafią prawo dożywocia inaczej
w przypadku braku stosowanych zapisów w samej umowie)


@sztywny48: To był błąd, który teraz rodzi konflikty. Takie zapisy są konieczne i ważne, aby nie tworzyć takich sytuacji. Jeżeli nie ma zapisu o korzystaniu, nie mają prawa korzystać, ale nie widzę umowy, wiec tylko taki wniosek mi się nasuwa. Idź do tego notariusza, który sporządzał umowę i omów wszystko dokładnie.