Wpis z mikrobloga

Mirki, planuje kupić mieszkanie z rynku wtórnego na kredyt. Mieszkanie ma pełną własność i uregulowane grunty - żadnych roszczeń. Jednak, aby miało dostęp do drogi publicznej muszę również za symboliczną kwotę (około 2 tys. zł) kupić udział w drodze dojazdowej, która ma nieuregulowane grunty. Kredytu potrzebuje oczywiście jedynie na mieszkanie, udział w drodze kupię za gotówkę. Moje wątpliwości pojawiają się ze względu na fakt, że obie transakcje są spisane na jednym, przedwstępnym akcie notarialnym, który będę pokazywał bankowi, żeby dostać kredyt.
Pytanie, czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją i czy bank może odmówić kredytu na mieszkanie, czy to jest może standardowa sytuacja?
#nieruchomosci #prawo #kredythipoteczny #notariusz #kiciochpyta
  • 16
@tomterm: Dodatkowe udziały w drodze dojazdowej nabywane razem z lokalem mieszkalnym to spotykany przypadek i sam w sobie nie będzie stanowił problemu przy zakupie oraz uzyskaniu kredytu hipotecznego.

Część banków będzie chciała kredytować udziały w drodze i ustanowić na nich zabezpieczenie - w tych bankach nie otrzymasz decyzji pozytywnej jeśli działka drogowa ma wady prawne, a inne będą wymagały zakupu za gotówkę i zabezpieczenie nie zostanie ustanowione na udziałach w drodze.
  • 0
@marcpol: To znaczy, że w ING nie dostanę kredytu, czy, że udziały w drodze muszę kupić za gotówkę, ale ING nie ma problemu z tym, że kupiłem je razem z mieszkaniem?

A wiesz czy jest możliwość kupić te udziały oddzielnym aktem notarialnym, którego nie będę pokazywał w banku i wtedy dostanę kredyt?
@marcpol: To znaczy, że w ING nie dostanę kredytu, czy, że udziały w drodze muszę kupić za gotówkę, ale ING nie ma problemu z tym, że kupiłem je razem z mieszkaniem?


@tomterm: W bankach, które nie zabezpieczają się na udziałach w drodze nie powinno być kłopotu z uzyskaniem kredytu. Decyzja o udzieleniu kredytu jest jednak zawsze wydawana indywidualnie przez analityka. Wyżej podałem Ci też sposób zabezpieczenia i sprawdzenia jak podchodzą
  • 0
@marcpol: Tak, sam też na to wpadłem i sprawdziłem kilka ksiąg wieczystych. Są kredyty, ale nie znalazłem kredytu z ING, a na tym banku najbardziej mi zależy.
Co do sposobu zabezpieczenia to będę to negocjował, bo pierwotnie sprzedający nie chciał się na to zgodzić.
@tomterm: standardem jest, że w księdze wieczystej dla drogi są wpisane jakieś służebności czy podziały do korzystania (domyślam się, że o to chodzi pisząc nieuregulowany stan prawny czy nieuregulowane grunty). Chyba, że jest jakiś inny problem, ale bez wglądu do KW ciężko cokolwiek stwierdzić. Standardowo też, w takim przypadku, umowa sprzedaży czy umowa przedwstępna obejmuje zarówno lokal jak i udziały w działkach drogowych.

Tak udział w działce drogowej może być przedmiotem
  • 0
@Siwy98:
@marcpol

Tylko, że nie chodzi o służebności, czy podziały do korzystania. Poniżej wycinki z draftu umowy:

są współużytkownikami wieczystymi – na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej - w udziale wynoszącym 3210/2700470 (trzy tysiące dwieście dziesięć łamane przez dwa miliony siedemset tysięcy czterysta siedemdziesiąt) części

4) w dziale III księgi wieczystej KW Nr xxxxxx wpisane są:
a) prawo osobiste - prawo dożywotniego utrzymania (dożywocia) polegające na przyjęciu jej przez xxxx jako
@tomterm: Te wpisy nie powinny stanowić problemu w uzyskaniu kredytu. Przy odpowiednim wyjaśnieniu widziałbym szansę na uzyskanie kredytu nawet w bankach, które zabezpieczają się na udziałach w drodze. ING o który pytasz nie zabezpiecza się na udziałach w drodze, więc nie ma przeciwwskazań do uzyskania tam kredytu.