Wpis z mikrobloga

Nurtuje mnie pewien temat. Mniej więcej w wieku od 5 do 17r.ż miewałam co jakiś czas nagłe napady takiego oderwania się od miejsca i czasu z lekką paniką, tzn. nagle nic nie pamiętałam, patrzyłam na siebie i swoje życie jakby z boku, jak na kogoś obcego, nie wiem jak to opisać, ale nie było to fajne. Byłam świadoma, że nie powinno tak być. Miał ktoś podobnie?

#medycyna #psychiatria #psychologia #zaburzeniapsychiczne
  • 6
  • Odpowiedz
@kaeres: Reakcja organizmu zwana: uciekaj lub walcz. flight or fight response

Kiedyś widziałem film, gdzie to było wytłumaczone tak, że antylopa zostaje zaatakowana przez lwa i jest jedzona żywcem. Ta antylopa doznaje dysocjacji i odbiera to jako coś nierzeczywistego i że to nie ona. U człowieka działa to tak samo.
Nemayu - @kaeres: Reakcja organizmu zwana: uciekaj lub walcz. flight or fight respons...

źródło: image_2024-02-24_040922493

Pobierz
  • Odpowiedz
@kaeres: Może to być wynik PTSD lub cPTSD. Warto zastanowić się jakie bodźce powodowały u ciebie taką reakcję i jakie wspomnienie powodowało takie skojarzenie tych bodźców z czymś zagrażającym życiu. Wspomnienie może być utajone lub wyolbrzymione. Wskazówką może być coś, co powinnaś pamiętać, a wcale tego nie pamiętasz.
  • Odpowiedz