Wpis z mikrobloga

#nazachodzietaniej - tak bede tagowal wpisy nt. cen na zachodzie, jak sie uporami z Niemcami to nastepny kierunek - Wielka Brytania

Z serii niemieckie miasta dzis: HAMBURG

Duże i drogie miasto przemyslowo-uslugowo-portowe w zachodnich Niemczech, 2. co do wielkosci, najwazniejszy (i jedynie liczacy sie obok bremy) osrodke na polnocy kraju. Spora liczba obcokrajowcow, miasto mocno inwestujace w siebie. Co ciekawe, to miasto ma najwieksza liczbe milionerow w DE (a nie Berlin, ani nie Monachium). Np. budzet miasta na 2024 to ok 80mld pln, a tej samej wielkosci Warszawa(stolica, kluczowy miasto) to tylko ok 20mld. - Zdecydowanie czuc piniadz.
Ludnosc: ok 1,85mln- dokladnie jak Warszawa
firmy: kilka czolowych firm przemysłowych, ale ich nazwy moze poza otto niewiele mowia (przynajmniej mi :P)

Srednie zarobki: 13.200 pln netto
Srednia cene m w calym miescie: 20.800 pln
Średnia cena najmu 60m mieszkania (bez rachunkow): 3.150 pln

No jest drogo. Nie ma mowy o zadnym wskazniku na poziomie 1 pensja = 1 m2. ALE cala poludniowa czesc miasta ma ceny srednie do 17.500 pln - wiec ponownie - czy to sa ceny co porazaja jakos warszawiaka czy krakusa? No chyba nie. Nawet te 20.800 nie jest jakims kosmosem. Natomiast centrum to odpal - ceny bez zadnego problemu moga orbitowac na poziomie 10.000e/m - ilosc milionerow zobowiazuje. Jesli sobie wyobrazimy ze nastepne kilak lat bedzie "normalnych wzrostow po 10%" - to sie za te kilka lat zrownamy z warszawa.

Podkresle po ran n-ty: tam jest banka i skandal, u nas jest spoko ;) U nich leci, u nas rosnie....

#nieruchomosci
del855 - #nazachodzietaniej - tak bede tagowal wpisy nt. cen na zachodzie, jak sie up...

źródło: hamburg

Pobierz
  • 11
  • 10
ale co ten tag ma na celu? Porównujesz gospodarczą potęgę do kraju wyniszczonego przez rozbiory, wojny i PRL? I jeszcze to przeliczanie na PLN xD


cytuje "wyniszcozny przez rozbiory, wojny, prl kraj" ma ceny za mieszkania NOMINALNIE jak pozimie "potegi gospdarczej" - to ma na celu, uswiadomic, ze albo oni tam za poldarmo sprzedaja (patrzac na swoje zarobki) albo nas powalilo ze kupujemy tak drogo.

@Piotrrulla:
@del855: ale co to zmieni? xd

Myslisz, ze ludzie po przeczytaniu posta wykopka nagle przestana kupowac? Odpowiem, ze nie przestana, bo jak dzisiaj nie wejda do pociagu to moze odjechac juz na zawsze. Nietorym juz odjechal, a mieli mozliwosc kupic pare lat temu tylko czekali na spadki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
dziekuje mirek, ja po prostu jestem realista. ale zobaczymy za jakis czas kto bedzie mial racje


ty jestes racjonalista, ja natomiast usiluje byc logiczny. Wbrew pozorom nie sa to synonimy.... a pod pewnymi wzgledami to nawet przeciwstawne slowa...

@majkel88:
@del855: i jeszcze co z tego że zarobki większe jak koszty życia są dużo wyższe może się okazać że lepiej w Warszawie zarobić 10 tys niż w hamburgu 20
  • 0
wydaje mi się ze u nas jest większe parcie na własne mieszkanie ludzie biorą kredyty na 25 lat, tam chyba sie pogodzili z najmem


no na pewno, przjedziemy do innych krajow gdzie dominuje model wlasnosci - i tam tez ceny beda w porywach jak u nas... a zarobki ponownie wyzsze...

@oonn32:
  • 0
i jeszcze co z tego że zarobki większe jak koszty życia są dużo wyższe może się okazać że lepiej w Warszawie zarobić 10 tys niż w hamburgu 20


tzn uslugi? Pewnie sa dosc drogi, zreszta widac po numbeo, natomiast towary w niemczech sa czesciej tansze niz drozsze u nas. Sumarycznie mocno watpie zeby wyszlo to mniej korzystnie, tym bardziej ze w waw wcale nie jest tanio, jak zarabiasz srednia warszawska to raczje