Wpis z mikrobloga

UWAGA, SPOILERY DO FINAŁU 4 SEZONU True Detective!

Jednym z najbardziej toksycznych faktów potwierdzających to, jak płytkie miała spojrzenie twórczyni "Detektywa: Kraina nocy" na kulturę rdzennych Eskimosów jest moment, w którym siostra funkcjonariusz Navarro postanawia odebrać sobie życie.

Dziwi mnie w ogóle to, że w dzisiejszych czasach, kiedy psychiatria i psychologia, zwłaszcza wobec nastolatków, posunęła się tak bardzo do przodu, ktoś romantyzuje samo*ójstwo. A wszystko to jeszcze otoczyć w panierce mistycznej, religijnej podróży ku własnej rodzinie.

Mam świadomość, że taki akt istniał wśród Eskimosów w podeszłym wieku, cierpiących choroby czy też mających problemy natury mentalnej, ale wszystkie rzetelne źródła mówią jednak, że były to wyjątki, nie zaś umocowana kulturowo reguła.

Ale Issa Lopez wolała dać nam kino natywnej eksploatacji, pozbawione refleksji czy wrażliwości wobec tej grupy etnicznej. Sama końcówka serialu jest paskudna, bo pokazuje, że pozostawienie ludzi, którym na nas zależy i odejście na pustkowie uczyni z nas wręcz magicznego ducha, który spędzać będzie czas taplając się w słońcu na stylowej werandzie.

Jaka logika napędzała twórczynie, by dać tej bohaterce taki finał? Czy nie lepiej byłoby, gdyby wróciła do społeczności i już jako świadoma dziedzictwa starała się poprawić jej byt? Nie, lepiej odejść na lód i w domyśle utonąć gdzieś w odmętach.

A może ja mam problemy z wrażliwością, bo o wciąż uważam, że sprowadzanie aktu samob*jstwa do sfery sacrum jest zwyczajnie obrzydliwe.

Moją recenzję całego sezonu znajdziecie na mojej stronie TUTAJ

#film #serial #filmy #kryminalne #seriale #psychologia #psychiatria #ogladajzwykopem #filmnawieczor #hbo
oskar-dziki - UWAGA, SPOILERY DO FINAŁU 4 SEZONU True Detective!

Jednym z najbardzie...

źródło: 1

Pobierz
  • 3