Wpis z mikrobloga

Byłam wczoraj w ZUS, żeby przyznać się, że przekroczyłam limit 60 tys o 4 tys progu składki zdrowotnej i będę musiała im za cały rok wstecz wyrównać około 4 tys (,) a wystarczyło nie wystawiać jednej faktury (,).

Jestem na JDG poprosiłam żeby mi wyliczyli ile będę dostawać na macierzyńskim. Płacąc co miesiąc ZUSU 2400....na macierzyńskim dostanę 2300 do RĘKI (PO ODLICZENIU PODATKU I ZAPŁACENIU SKŁADKI ZDROWOTNEJ) !
Gdybym chciała podwyższyć sobie składkę... To przez rok musiałabym płacić zusu 5 tys miesięcznie, żeby dostać jakieś 4,5 tys macierzyńskiego.
Jak za 2200 utrzymać siebie i dziecko, wynająć mieszkanie??? Wiadomo, jeszcze jest parter, ale to jest #!$%@?, że pracując, doprowadzając wszystkie składki, wykazując faktury itd. Nie jesteś w stanie utrzymać się w razie choroby czy macierzyńskiego.
Na UOP na najniższej krajowej dostaniesz więcej na macierzyńskim niż na własnej działalności.
Niby wszystko ma być takie prorodzinne.
Później jest jeszcze narzekanie pracodawców, że dają UOp a dziewczyny od razu ciąża, l4 i macierzyński.
#zus #pracbaza #macierzynski #l4 #podatki #zusje
  • 21
Na UOP na najniższej krajowej dostaniesz więcej na macierzyńskim niż na własnej działalności.


@anamorfoza:

Nie prawda. Odrobinę mniej.

Jak płacisz składkę od 60% średniej to taki dostajesz zasiłek.
  • 0
@graf_zero
Taką płacę jak większość od podstawy 4 tys z hakiem, a wszystkie składki wynoszą w sumie 2400 miesięcznie. Musiałabym płacić 5 tys przez cały rok, żeby dostać podobną sumę około 4,5.
  • 0
@FedoraTyrone
Pracowałam 4lata w jednej firmie, przez rok próbowałam z ciążą, ale nie udało się. Za to Janusz biznesu dowiedział się, że planuję ciążę i zlikiwidowal mi stanowisko. To akurat dobrze się potoczyło bo w moim zawodzie (jako architekt) 15 k jest nierealne pracując dla kogoś.
@anamorfoza jesteś firmą, więc to to samo. Jak zarabiasz mniej niż 8k (a teraz pewnie 10) to się frajerujesz. Nie liczy się czy dostaniesz więcej niż na niskim etacie tylko czy będziesz zarabiać na tyle dużo by podatki były niższe niż na etacie i większa kasa rekompensowała brak urlopu, pełną odpowiedzialność finansową i brak "ochrony" kodeksu pracy
  • 0
@tellet działalność fajna, ale Ty to taki nie za fajny. Gdzie napisałam, że przez ZUS nie mogę prowadzić działalności? Wnioskuję po Twoim wpisie, że tylko jaja mogłyby mi dać łeb do interesów.
Prowadzę działalność 7 lat, ale w zeszłym roku poza działalnością miałam też UOP. Nie narzekam na brak klientów, więc jestem z tego zadowolona. Wychodzę na tym ostatecznie lepiej niż na UOP, A TO PIERWSZE PÓŁ ROKU TYLKO NA JDG. ALE
@anamorfoza: A kiedy jest ciąża jak nie wtedy kiedy ją planujesz? Chyba masz rozum, wiesz czym jest antykoncepcja i jak działa. Ewentualne problemy z zajściem w ciążę też wynikają pewnie z późnego wieku, natura w tej kwestii jest nieubłagana.