Wpis z mikrobloga

Aktualnie mam 32 lata i przez chwilę zastanowiłem się nad tym co będzie zawodem przyszłości.
Ale żeby coś przewidzieć trzeba zrozumieć dotychczasowe trendy i tak sobie myślę kto wygrał życie, a kto przegrał.
Lata 1990-95
Czasy dzikiej prywatyzacji, otwarcia granic, zmian politycznych
+ kto znał angielski lub miał studia wygrał życie (rynek pracodawcy ale wykształconych niewiele)
+ kto otworzył firmę import export (brak towarów zachodnich i w ogóle każdych)
+ kto zakupił sprzęt, ziemie, nieruchy
- kto nie wyszedł z pgrów obronną ręką
- kto nie nauczył się języka
1995-2000
+ w związku z zapotrzebowaniem powstają nowe uczelnie i nowe kierunki studiów
+ powstają szkoły językowe
+ kto nauczył się obsługi komputera
+ kto przeszedł z posad państwowych do prywatnych
+ początki opłacalności deweloperów
- kto został na państwowej posadzie i nie zdobył wykształcenia
2000-05
+ budownictwo (w czasach mojego gimnazjum pamiętam że każdy mówił jak to być inżynierem jest super)
+ pierwsze zakupy nieruchomości mieszkaniowe
+ kto tworzył kursy obsługi komputera i piracił oprogramowanie
+ inwestycje w dot comy
+ dalszy rozwój uczelni prywatnych
- znowu Ci co się nie dostosowali
2005-15
+ po krachu dot comów zaczyna się powoli hossa w IT która trwa aż do 2021
+ domy weselne (kto pamięta jakie były kolejki w 2015)
+ budownictwo i branże związane, do 2014 bum cen
+ znajomość języków europy zachodniej inne niż angielski, głównie niemiecki (weszliśmy do Unii)
+ wielka fala emigracji
+ początki krypto ale jeszcze zbyt mało pewne żeby nie były loterią
+ początki zawody medyczne
+ napędzone tv szkoły tańca
2015-20
+ krypto krypto krypto
+ dalej IT (najłatwiej wejść, najszybszy awans)
+ zawody medyczne na maksa
+ dalej nieruchy, filperzy, firmy remontowe, wychodzimy z kryzysu nieruchów
+ firmy szkoleniowe, bootcampy IT, couching
+ influencerstwo, montaż itp. (rozwój socjal mediów)
- początek problemów uczelni prywatnych (brak konieczności ucieczki przed wojskiem od 2009-2011)
2020 - teraz
+ OZE
+ remote work
- domy weselne (szczyt demograficzny już ma 40 lat, po okresie wesel)
- prywatne uczelnie (demografia)
- IT juniory po bootcampach (rynek nasycił się juniorami)
- gastronomia (pandemia)

Jak widać powyższe było często związane z demografią, przemianami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi.

Dostrzegam pewną zależność,
Zapotrzebowanie rynku na daną branże (kto ma ten wygrał) -> powstanie możliwości kształcenia -> wysyp juniorów -> problem juniorów -> problem ośrodków kształcenia
tak było z angielskim, potem obsługą komputera i prywatnych uczelni a teraz bootcampów

No i grande finale (co przewiduje)
Podążając za demografią (szczyt 40 i 65 latków)
1. opieka nad starszymi
2. zawody medyczne i prozdrowotne (pielęgniarstwo może być przyszłością)
3. domy pogrzebowe i usługi pogrzebowe

Podążając za zmianami społecznymi:
1. Najbardziej samotne pokolenie nadchodzi (biura matrymonialne, miejsca do socjalizacji)
2. Zawody związane z psychologią i psychoterapią
3. Socjal media detoksy

Podążając za zmianami technologicznymi i częsciowo decyzjami politycznymi:
AI, druk 3d, OZE, recykling

Trochę długo, dopisujcie swoje i kłóćcie się z moimi.

#programista15k #nieruchomosci #kryptowaluty #inwestycje #demografia
  • 95
@CybernetycznyMozgKorwina: Stary już są firmy stawiające chaty poprzez drukarki 3D jeżeli już budowa to w takiej formie, bo sporo kosztów znika, aczkolwiek co do budowy to przyszłość rynku budowlanego będzie opanowany przez roboty, które sobie z tym poradzą obstawiam, że do 2030 roku, już przecież ilonek pracuje nad komercyjną wersją robota połączonego z AI, a co tam ma wojsko w arsenale to #!$%@? ich wie
@drzewko94: IT, generalnie wiele osób przeszło do IT właśnie, jestem jeszcze z rocznika gdzie po studiach nie było bootcampów i było dużo łatwiej - mniejsza konkurencja i ssanie na rynku. Ale mam też znajomych inżynierów czasem i magistrów którzy zostali stolarzem, cieślą, hydraulikiem, 2 monterów klimatyzacji i elektryk i każdy twierdzi że pójście na studia budownictwa to był błąd i że dobrze zrobili że się przebranżowili XD
@mirkiswirki: Również przewiduję, że opieka nad starszymi będzie mocno popularna, ale za nim to nastąpi to pojawi się luka między przejściem na emeryturę a potrzebą opieki. Myślę, że popularne stanie się zapewnienie form rozrywki dla osób 60+.
@Tinderowiec69: Jaka wyzsza mieszkaniówka po latach? Od razu po złożeniu wniosku mieszkaniówki ją dostajesz taką, ile rozporządzenie dało. Dla przykładu Rzeszów obecnie to 1050zł, Przemyśl chyba 750. Nie ma znaczenia ile lat jesteś, nowi żołnierze ja dostają taką samą jak żołnierze z 10 letnim stażem