Wpis z mikrobloga

to prawda jest ze jak sie za duzo zarabia to np trzeba kupic auto, zeby nie wpasc w drugi prog?

mam goscia w robocie #programista15k i mowi, ze tyle zarabia siana, ze musial wziac auto w leasing bo przekroczy drugi prog

tylko cos czuje, ze blefuje a hajs mogl odlozyc

#pytanie #finanse
  • 18
@jmuhha: Można, ale nie trzeba, są inne sposoby zmniejszenia podstawy opodatkowania - np. wpłaty na IKZE, inne inwestycje w firmę. Leasing na samochód to najprostsza forma oszczędności, ale często bywa też po prostu głupim zbytkiem - zależy od sytuacji.
@jmuhha: Ogólnie to raczej pitolenie, programista na własnej działalności prawdopodobnie jest na liniówce a nie na skali podatkowej.
Auto w leasing zrobi mu tylko 50% kosztów leasingu ale zrobi.
2 próg to tylko 120 tyś. więc nie jest to wiele, ale płaci się to tylko do nadmiaru ponad próg, ponad to na zwykłej skali podatkowej płacisz 9%, czyli minimum
12+9% i po przekroczeniu 120k 32+9%
a na linówce masz
19% dochodowy
@Kitku_Karola: Pierwsze słyszę, jak ktoś zaczyna zarabiać grubo ponad 2 próg przechodzi na liniówkę, jak zaczyna za dużo zarabiać na liniówce to robi spółkę ;) tak jak to napisałem w poście powyżej.
Ponad to jak chcesz zarabiać to często masz umowy i zobowiązania, nie robisz sobie urlopów kiedy chcesz... nie wiem skąd taki pomysł, że dobijasz do 120k i sobie robisz urlop xd

A co jak dobijasz do 120k w 5
@voldi jak dobijasz do 120k w 5 miesięcy to na koniec roku będziesz mieć dużo więcej więc zmieniasz formę opodatkowania albo po prostu akceptujesz to jak jest. Poza tym ja liczę cały rok a nie że po 5 miesiącach ktoś próg przekroczy bo jeśli tak się dzieje to dziwne że tego nie wiesz na początku roku ile zarobisz. Jak masz działalność to jeśli istnieje ryzyko że się rozkręci to nie masz progresywnych
@jmuhha: Czasami kupujesz samochód mimo tego, że już jakiś masz, np. kupując nowszy (a wtedy stary idzie na sprzedaż, bo mógł być nie na firmę, więc sprzedajesz bez podatku) albo kupując coś fajnego na daily. Ogólnie chodzi o to, że wpadając w drugi próg trzeba płacić duży podatek, a generując koszty kupuje się coś dla siebie. Niektórzy unikają takiego rozwiązania, bo nie chcą robić kosztów dla samego robienia kosztów, ale inni
w tylko liniowe albo ryczałt. Więc założyłam że ktoś pod koniec roku został zaskoczony że może zarobić powyżej progu więc urlop ma se


@buntowniczaczupakabra: Już nie, PiS zmienił zasady, już nie możesz uniknąć łatwo podatku ;)
Musisz trochę lat potrzymać ten samochód (o ile wiem 5, nie jesteś w stanie zamortyzować więcej jak 20% rocznie) i dopiero będziesz mógł sobie przepisać na własność i sprzedać bez płacenia dodatkowych podateczków.
Ogólnie przekręty
@jmuhha: drugi próg to chyba jak zarabia grosze a nie jakąś sensowną kasę, bo to 120k. No biczplis, to nie zarobki żeby jdg otwierać.
IT to pewno ryczałt a tam nie ma kosztów, no chyba że faktycznie ma jakieś o tyle fajne koszty, że może to ładnie i w miarę bez podejrzeń opakować na liniowym, no ale to co by to było?
Auto w leasingu? Dobre sobie- limit jest 150k a
@tellet:
Tzn. tak IT... wiesz są ludzie, co robią w IT od początku na swoim, np. freelancerzy, ci co przechodzą to praktycznie wyłącznie programiści, którzy dalej pracują w tej samej firmie ale na zasadzie B2B i tylko ta opcja jest tą "śmieszkową" wyjątkową.

B2B ma też jeden kruczej, na początku masz mał ZUS i opłaca się o wiele bardziej, później ten mały ZUS mija i opłaca się mniej (sama różnica między
@jmuhha: #!$%@?. Jak ma brać w leasing, to znaczy, że jest na b2b, więc jak w takim przypadku jest na skali to albo zarabia grosze, albo jest idiotą
@jmuhha: przecież jest ryczał 12%.....

kto normalny IT jest na skali/liniówce skoro są w stanie wygenerować max 1-2k stałych miesięcznych kosztów gdy przychód to ponad 20k?

ryczałt 12% jest średnio 2-3k lepszy niż liniówka 19% + 4,5% zdrowotnej
@tellet:
musiałem wyjść więc końcówkę pisałem szybko, ten kalkulator ma tam też opcje liczenia w spółce, tylko jak pisałem, w spółce płącisz np. CIT 9%, i to są całe podatki a tylko od tego co sobie wypłacasz na rękę płacisz dochodowe i tyle.

https://www.infakt.pl/kalkulatory/kalkulator-jdg-czy-spolka/
Przy 13k masz różnice 800zł na rękę między spółką a liniówką, przy czym dywidendę wypłacasz sobie kiedy chcesz i ile chcesz a na spółkę kupujesz sobie co