Wpis z mikrobloga

Help! Pomocy! Ajuda!( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powiedzmy, że mam lapka, a w nim HDD z w10 i jeszcze 2 partycjami - i chciałbym żeby tak zostało.
Ale coś mi ostatnio odwaliło (doczytałem, że jest oficjalne wsparcie steam dla #linux (tak, wiem nie jestem na bieżąco)) i się zdecydowałem zainstalować linu na zewnętrznym HDD(usb) and I have one, small, question! lub 2( ͡ ͜ʖ ͡)
-1. Warto? (parametry lapa na końcu wpisu)
0. jak to zainstalować ażeby sobie windy nie usunąć - na co zwrócić uwagę?
1. który linux? niby wsparcie na steam jest dla ubuntu, ale kali to też debian więc? A może 2 i jakiś bootselector?
2. Zależałoby mi żeby wszystkiego na prawo i lewo nie rozsyłał po sieci, a w kali to dość łatwo zrobić (większość domyślnie wyłączona), także jeśli chodzi o usługi.
3. domyślnie chciałbym go używać jako systemu docelowego i pomału, najlepiej bezstratnie, przejść z windy co
będzie się wiązało ze skopiowaniem zewUSB na wewHDD. Będzie z tym jakiś problem?

Dawno nie robiłem tego typu rzeczy i pewnie wiele się zmieniło od czasu n.p. LILO. Na co miesiąc używam m.i. dedykowanego debiana na malinie (RPi4) i kali też, ale nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, stąd moja prośba o pomoc( ͡° ͜ʖ ͡°)

A i jak zacznę instalować to nie będę miał jak dopytać (klikanie w smartfon jest dla mnie problematyczne) więc proszę o łopatologiczne przedstawienie tematu;p

Z góry dziękuję za odpowiedzi( ͡° ͜ʖ ͡°)

Komputer to: Intel i5 5200U, GF 940M 2GB, 8 GB RAM - zabytkowy acerek( ͡° ͜ʖ ͡°)

#komputery #pytanie #pytaniedoeksperta #windows10 #debian
ForceMajeure - Help! Pomocy! Ajuda!( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powiedzmy, że mam lapka, a w nim HDD z...

źródło: Linux-vs-Windows-Which-Operating-System-is-the-Best

Pobierz
  • 57
Chodzi mi oto, że jeśli komputer jest uefi i system windows jest zainstalowany w tym trybie, to warto by było najpierw wykonać kopię partycji ESP oraz wpisów startowych menedżera uefi.

Ta partycja ma zazwyczaj około 100 MiB.


A jeśli komputer ma normalny BIOS albo UEFI ale ustawione na tryb (Legacy lub coś podobnego), to warto by było wykonać kopię chociażby 1 MiB (albo 10 MiB, dla pewności ( ͡° ͜ʖ
jak - dokładnie - zainstalować n.p. ubuntu po odpaleniu z live na zew.HDD

Przyznam się szczerze, że nie mam pojęcia.

Nigdy nie instalowałem ubuntu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na pewno się da wszystko wyklikać.


Ale to już niech ktoś mądrzejszy się wypowie.


@dziewiczajajecznica: ale dzięki za pomoc( ͡° ͜ʖ ͡°) może ktoś coś...:)
Przy okazji - jak skorzystać z backapu partycji mając tylko
Nigdy nie instalowałem ubuntu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ForceMajeure: sorki, że jeszcze morduję, jeśli masz chwilę i szybkiego neta i chęci to spróbuj, bo w sumie to to samo - jeśli Tobie wyjdzie to mnie też, a Ty masz doświadczenie z lin( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ForceMajeure:
OK.
Kilka kwestii:
ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! Miej tego świadomość.
- Jeśli coś się nie uda i po wszystkim Windows się nie uruchomi, no to trudno (być na to przygotowany).
- Po instalacji, żeby uruchomić Ubuntu z dysku USB, będziesz musiał robić to samo co z pendrajwem. Czyli, że będziesz musiał wybierać z którego dysku wystartować system. Ale to już wiesz.
- Jak rozumiem, masz dwa gniazda USB w
d.....a - @ForceMajeure: 
OK.
Kilka kwestii:
ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! Mi...

źródło: Instalacja

Pobierz
Jeśli się pomylisz, to koniec.


@dziewiczajajecznica: nie no, aż tak to nie( ͡° ͜ʖ ͡°)

A poważnie dziękuję Ci bardzo mirku, niech ci Białek w rogalach wynagrodzi, a Elfik zabierze na pole pełne żyta złocistego, bo to post gigant(ʘʘ)

Zdaję sobie sprawę z ryzyka, ale to co napisałeś już mogę wydrukować i spokojnie lecieć offline wiedząc czego się spodziewać. Jeszcze raz dziękuję bardzo(
@dziewiczajajecznica: już był reinstall jak mi twardy padł (większość odzyskałem) i chwilę było ok, ale potem update 1, 2... i muli. Czyszczę tempy i inne takie, ale to nic nie daje. Mam maline RPi4b z 8GB i tam kali, czy raspbian śmiga o wiele szybciej (przeglądarka, libreOffice itp.) niż to samo na windzie nie wspominając o innych rzeczach, czy ładowaniu systemu choćby. Stąd taki pomysł, a nóż - widelec( ͡°
@ForceMajeure:
Najlepiej abyś miał gdzie zrobić obraz całego dysku z systemem Windows.
Tak dla bezpieczeństwa.

Jeszcze jedno.
My instalujemy linuxa na dysku USB.
Jeśli gniazdo usb jest w wersji 2, to wydajność dysku usb będzie ograniczona.
Z tego co pamiętam, to maksymalnie około 40 MiB/s.
W takiej sytuacji, nie spodziewaj się że będzie szybciej.
Może być, ale nie musi.
Jeśli gniazdo usb jest w wersji 2


@dziewiczajajecznica: mam 2x3.0 i dysk SSD, o to jestem spokojny - sprawdzałem, niewiele wolniej niż z wew.

Najlepiej abyś miał gdzie zrobić obraz całego dysku z systemem Windows.

Tak dla bezpieczeństwa.

Tu jest problem. Faktycznie nie mam, to jest: mam dyski, ale jak zapewne wiesz, są na nich rzeczy, które w każdej chwili mogą okazać się niezbędne( ͡ ͜ʖ ͡
@dziewiczajajecznica: No i klapa :( nie chce się zainstalować, ale nic nie popsułem;p
Próbowałem z 2 różnymi penami (instalator) i 2 różnymi sposobami zapisu ISO (normalny, DD), o zamianie urządzeń w portach i podobnych rzeczach nie wspomnę. Zawsze w pewnym momencie wyskakuje błąd i po rozwinięciu raportu dostaję to co na obrazku. Odpaliłem terminal i zainstalowałem MC i ścieżka do lokalizacji z obrazka kończy się na "bin" t.j. "bin" i pozostałych
ForceMajeure - @dziewiczajajecznica: No i klapa :( nie chce się zainstalować, ale nic...

źródło: ubuntu1

Pobierz
a i niepokoi mnie ten wpis o architekturze AMD64, ale nie mogę nigdzie znaleźć downloada tej wersji typowo dla x86, x64 - poprzedniej zresztą też nie... :/

Jak masz jakiś pomysł to wszelkie sugestie mile widziane( ͡° ͜ʖ ͡°)
ForceMajeure - a i niepokoi mnie ten wpis o architekturze AMD64, ale nie mogę nigdzie...

źródło: ubuntu2

Pobierz
@ForceMajeure:
Z tego co wyczytałem, to jakiś ogólny problem z wykrywaniem urządzeń przez instalator.
Niestety. Nie byłem wstanie znaleźć rozwiązania.
U siebie, przetestowałem wersję 24 (jeszcze nie wydaną).
Też sypie takimi błędami.

Za to starsza wersja 22, wydaje się być ok.
Jeśli dalej masz chęci, to możesz spróbować.
Link bezpośredni do wersji 22.04.3

Proces instalacji jest bardzo podobny. Ale ekrany wyglądają inaczej.
Tylko nie wybieraj opcji instalowania aktualizacji, bo w tej
Z tego co wyczytałem, to jakiś ogólny problem z wykrywaniem urządzeń przez instalator.

@dziewiczajajecznica: może być, jako że sprzęt nienajświeższy;p ale, może być też tak, że odłącza, czy tam odmontowywuje zew.HDD i nie jest go w stanie ponownie zamontować, o czym świadczyłoby zgaszone światełko "power/activity" na dysku. W sumie to to samo - ergo nie radzi sobie z hardware:/

Jeśli dalej masz chęci, to możesz spróbować.

Thx, pobieram i dam znać