Wpis z mikrobloga

Help! Pomocy! Ajuda!( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powiedzmy, że mam lapka, a w nim HDD z w10 i jeszcze 2 partycjami - i chciałbym żeby tak zostało.
Ale coś mi ostatnio odwaliło (doczytałem, że jest oficjalne wsparcie steam dla #linux (tak, wiem nie jestem na bieżąco)) i się zdecydowałem zainstalować linu na zewnętrznym HDD(usb) and I have one, small, question! lub 2( ͡ ͜ʖ ͡)
-1. Warto? (parametry lapa na końcu wpisu)
0. jak to zainstalować ażeby sobie windy nie usunąć - na co zwrócić uwagę?
1. który linux? niby wsparcie na steam jest dla ubuntu, ale kali to też debian więc? A może 2 i jakiś bootselector?
2. Zależałoby mi żeby wszystkiego na prawo i lewo nie rozsyłał po sieci, a w kali to dość łatwo zrobić (większość domyślnie wyłączona), także jeśli chodzi o usługi.
3. domyślnie chciałbym go używać jako systemu docelowego i pomału, najlepiej bezstratnie, przejść z windy co
będzie się wiązało ze skopiowaniem zewUSB na wewHDD. Będzie z tym jakiś problem?

Dawno nie robiłem tego typu rzeczy i pewnie wiele się zmieniło od czasu n.p. LILO. Na co miesiąc używam m.i. dedykowanego debiana na malinie (RPi4) i kali też, ale nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, stąd moja prośba o pomoc( ͡° ͜ʖ ͡°)

A i jak zacznę instalować to nie będę miał jak dopytać (klikanie w smartfon jest dla mnie problematyczne) więc proszę o łopatologiczne przedstawienie tematu;p

Z góry dziękuję za odpowiedzi( ͡° ͜ʖ ͡°)

Komputer to: Intel i5 5200U, GF 940M 2GB, 8 GB RAM - zabytkowy acerek( ͡° ͜ʖ ͡°)

#komputery #pytanie #pytaniedoeksperta #windows10 #debian
ForceMajeure - Help! Pomocy! Ajuda!( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powiedzmy, że mam lapka, a w nim HDD z...

źródło: Linux-vs-Windows-Which-Operating-System-is-the-Best

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
Chodzi mi oto, że jeśli komputer jest uefi i system windows jest zainstalowany w tym trybie, to warto by było najpierw wykonać kopię partycji ESP oraz wpisów startowych menedżera uefi.

Ta partycja ma zazwyczaj około 100 MiB.


A jeśli komputer ma normalny BIOS albo UEFI ale ustawione na tryb (Legacy lub coś podobnego), to warto by było wykonać kopię chociażby 1 MiB (albo 10 MiB, dla pewności ( ͡° ͜ʖ ͡°)) dysku.


To wszystko po to, że gdyby instalator linuksa przypadkiem coś namieszał (w tych dwóch obszarach), to byłaby
  • Odpowiedz
  • 0
jak - dokładnie - zainstalować n.p. ubuntu po odpaleniu z live na zew.HDD

Przyznam się szczerze, że nie mam pojęcia.

Nigdy nie instalowałem ubuntu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na pewno się da wszystko wyklikać.


Ale to już niech
  • Odpowiedz
  • 0
Nigdy nie instalowałem ubuntu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ForceMajeure: sorki, że jeszcze morduję, jeśli masz chwilę i szybkiego neta i chęci to spróbuj, bo w sumie to to samo - jeśli Tobie wyjdzie to mnie też, a Ty masz doświadczenie z lin( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ForceMajeure:
OK.
Kilka kwestii:
ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! Miej tego świadomość.
- Jeśli coś się nie uda i po wszystkim Windows się nie uruchomi, no to trudno (być na to przygotowany).
- Po instalacji, żeby uruchomić Ubuntu z dysku USB, będziesz musiał robić to samo co z pendrajwem. Czyli, że będziesz musiał wybierać z którego dysku wystartować system. Ale to
d.....a - @ForceMajeure: 
OK.
Kilka kwestii:
ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! Mi...

źródło: Instalacja

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@dziewiczajajecznica: już był reinstall jak mi twardy padł (większość odzyskałem) i chwilę było ok, ale potem update 1, 2... i muli. Czyszczę tempy i inne takie, ale to nic nie daje. Mam maline RPi4b z 8GB i tam kali, czy raspbian śmiga o wiele szybciej (przeglądarka, libreOffice itp.) niż to samo na windzie nie wspominając o innych rzeczach, czy ładowaniu systemu choćby. Stąd taki pomysł, a nóż - widelec( ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@dziewiczajajecznica: No i klapa :( nie chce się zainstalować, ale nic nie popsułem;p
Próbowałem z 2 różnymi penami (instalator) i 2 różnymi sposobami zapisu ISO (normalny, DD), o zamianie urządzeń w portach i podobnych rzeczach nie wspomnę. Zawsze w pewnym momencie wyskakuje błąd i po rozwinięciu raportu dostaję to co na obrazku. Odpaliłem terminal i zainstalowałem MC i ścieżka do lokalizacji z obrazka kończy się na "bin" t.j. "bin" i
ForceMajeure - @dziewiczajajecznica: No i klapa :( nie chce się zainstalować, ale nic...

źródło: ubuntu1

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
a i niepokoi mnie ten wpis o architekturze AMD64, ale nie mogę nigdzie znaleźć downloada tej wersji typowo dla x86, x64 - poprzedniej zresztą też nie... :/

Jak masz jakiś pomysł to wszelkie sugestie mile widziane( ͡° ͜ʖ ͡°)
ForceMajeure - a i niepokoi mnie ten wpis o architekturze AMD64, ale nie mogę nigdzie...

źródło: ubuntu2

Pobierz
  • Odpowiedz
@ForceMajeure:
Z tego co wyczytałem, to jakiś ogólny problem z wykrywaniem urządzeń przez instalator.
Niestety. Nie byłem wstanie znaleźć rozwiązania.
U siebie, przetestowałem wersję 24 (jeszcze nie wydaną).
Też sypie takimi
  • Odpowiedz
  • 0
Z tego co wyczytałem, to jakiś ogólny problem z wykrywaniem urządzeń przez instalator.

@dziewiczajajecznica: może być, jako że sprzęt nienajświeższy;p ale, może być też tak, że odłącza, czy tam odmontowywuje zew.HDD i nie jest go w stanie ponownie zamontować, o czym świadczyłoby zgaszone światełko "power/activity" na dysku. W sumie to to samo - ergo nie radzi sobie z hardware:/

Jeśli dalej masz chęci, to możesz spróbować.

Thx, pobieram i dam znać jak
  • Odpowiedz