Wpis z mikrobloga

Hej. Kładę w mieszkaniu kable ethernet z routera do pokoi. Nie znam się. : x
Mam dwa pytania, na które ciężko mi znaleźć odpowiedź. Może znajdzie się jakiś życzliwy Mirek obeznany w temacie, który mi podpowie.

1. Czy jak mam 4x kable idące razem jedną dziurą to powinienem użyć ekranowanych, czy nie-ekranowanych?
Trochę przypał, bo kupiłem już nie-ekranowane... ale gdybym miał mieć w przyszłości problemy to lepiej napluć sobie w brodę teraz, niż codziennie przez lata.

2. Gniazdko wyjściowe ethernet w pokojach to prosta sprawa. Ale co z wejściem do ściany po stronie routera?
Nie chciałbym mieć brzydkich kabli wystających ze ściany. Czy jest coś takiego jak gniazdko -wejściowe- ethernet?
Albo, czy da się to jakoś inaczej, estetycznie zamontować?

#kiciochpyta #remontujzwykopem #elektronika #elektryka #telekomunikacja #komputery #siecikomputerowe
  • 18
1. Czy jak mam 4x kable idące razem jedną dziurą to powinienem użyć ekranowanych, czy nie-ekranowanych?


@Eillis: nieekranowanych. Wrzucanie do domu ekranowanych nie ma ani sensu ani uzasadnienia,wygeneruje tylko niepotrzebne problemy, jak to zrobić dobrze.

Ale co z wejściem do ściany po stronie routera?

Nie chciałbym mieć brzydkich kabli wystających ze ściany. Czy jest coś takiego jak gniazdko -wejściowe- ethernet?

Albo, czy da się to jakoś inaczej, estetycznie zamontować?


@Eillis:
  • 0
@ChristianHorner @HalTrout @Jarek_P @melba
Dzięki za odpowiedzi!

1. Uff... Uspkoiliście mnie z tym ekarnowaniem.

2. Trochę niedopowiedziałem. Sorry...
Z tego co rozumiem, to Wasze propozycje dotyczyły routera schowanego w skrzynce technicznej.
U mnie router musi stać w salonie, bo tam mam wyjście światłowodu. Idzie bezpośrednio aż tam.
Chcę pociągnąć w ścianach kable od salonu do pokoi. Problem mam z "wejściami" w ścianie po stronie routera, w salonie. Chciałbym tam albo:
A. zrobić
@Eillis zazwyczaj kable podpinam do routera bezpośrednio a nie do ściany. Tam są ze 4 wejścia minimum. Jedno do tv, drugie do konsoli, trzecie do kompa itd. Chyba że coś mnie omija to sorry
  • 0
@ChristianHorner @Jarek_P
Aha. Czyli mogę zrobić te same gniazdka "wyjściowe" po obu stronach
i potem w salonie podpiąć krótkie dodatkowe kable od gniazdka do routera?
Da się tak i nie będzie problemów. Dobrze rozumiem?
(Sorry, że tak męczę, ale wolę się upewnić.)
Aha. Czyli mogę zrobić te same gniazdka "wyjściowe" po obu stronach

i potem w salonie podpiąć krótkie dodatkowe kable od gniazdka do routera?


@Eillis: dokładnie tak. a potem tylko łączysz gniazdko-router krótkim elastycznym przewodem.
I broń boże nie słuchaj ludzi, którzy cię przekonują, by takich gniazdek nie robić wcale, bo teraz to tylko wifi. Bo nawet jesli faktycznie będziesz korzystał tylko z urządzeń przenośnych, to i tak może się okazać, że
Upchniesz w niej nadmiar kabli. W deklu zrob odpowiednia ilość dziur a router zamontuj delikatnie poniżej, tak żeby zaraz po wyjściu z puszki kabel był wpięty w router


@melba: gratuluję, to najgłupsza rada jaką czytałem w tym roku
@melba: nieestetyczne, zajmuje dużo miejsca, ograniczasz długość kabla w tym punkcie, zamiast wymienić kabel z zepsutą wtyczka musisz skracać i zaciskać nową wtyczkę, jak przesuniesz router w inne miejsce będzie zwisał kabel ze ściany i tak dalej
Wystarczy najprostsze gniazdo ethernet w ścianie które jest pewnie 10zl droższe niż sama puszka. Nigdy nie robi się kabli które wychodzą prosto ze ściany
@JestemKaspi puszka spokojnie może być na wymiar routera i w zasadzie on sam ja zakryje. Kabla spokojnie tam możesz zostawić zapas 20-30cm, a na zewnątrz wypuścić dokładnie tyle ile trzeba. Jak się coś krzywo zarobi, to albo delikatne wyciągniesz, albo wepchniesz i dzięki temu kabla z puszki wystaje tylko mała pętelka (od puszki do zlacza). Tak samo można zrobić z zasilaniem. A nawet jak by trochę odsunął router od ściany, to kable
U mnie router musi stać w salonie, bo tam mam wyjście światłowodu. Idzie bezpośrednio aż tam.

Chcę pociągnąć w ścianach kable od salonu do pokoi.


@Eillis: Nie rób tak, zrób inaczej.

Kable z pokojów daj normalnie do skrzynki teletechnicznej w przedpokoju (gdzieś przewinęło się w komentarzach, że jest - jeśli to nowe budownictwo to musi być). Światłowód prawdopodobnie i tak doprowadzony jest do niej (bo tak wymagają przepisy), a dopiero ewentualnie