Wpis z mikrobloga

@nbhd: niewykluczone, że oba aspekty.
Jednak Rosja odnosi jakieś sukcesy posowajac się naprzód a to znowu pobudziło Putina do działania.
To że Rosja się rozpadnie już niedługo to bzdury ludzi którzy nie potrafią wyczuć mentalności Rosjan plus nie rozumieją zmian globalnych.
Rosji otwiera się okno na wojny z krajami Europy a nasza bierność tylko utwierdza rosyjskie elity, że słusznie postępują.
W dodatku gdy wybuchnie w końcu wojna na Pacyfiku to zniknie
@nbhd: Są różne możliwości ataku, od hybrydowych, terrorystycznych, po problem krajów bałtyckich bez głębi strategicznej itp. Nikt nie straszy tylko ostrzega żebyśmy nie żyli przeszłością tylko zwiększali swój potencjał co będzie najlepszym elementem odstraszającym. Problem z Rosją jest też taki, że nie podejmuje racjonalnych decyzji i nie ocenia potencjałów wojskowych tylko poziom zdeterminowania, w ich opinii Rosja jest zdeterminowana, a kraje Europy nie są zdeterminowane co może mieć różne konsekwencje.
@nbhd: 2 lata meczy sie z ukraina a mialaby zagrozic sojuszowi 31 krajow? Posiadajacemu najnowoczesniejszy sprzet?


@gorzki99: a ile z tych 31 krajów jest gotowych walczyć skoro nawet u nas, gdzie nienawiść do Rosji wyssaliśmy z mlekiem matki, większość mężczyzn by #!$%@?ła od razu za granicę? Jeśli Rosja wejdzie z buta np na Łotwę ilu Holendrów czy Duńczyków pójdzie do komend uzupełnień zaciągnąć się do armii? Jak długo Niemcy zechcą
@tuhajbej: Obchodzi czy nie obchodzi - wyjscia miec nie bedzie bo jest w sojuszu. Odwracajac sytuacje - jak ktos z afryki najedzie hiszpana czy greka to finlandie malo to obchodzi. Ale jest w sojuszu wiec wyjscia nie ma.

Problem lezy tylko w polityce. Czy sojusz ma jaja czy nie ma. Natomiast jesli chodzi o sily i srodki to nie ma uja we wsi zeby jedna rosja byla w lepszej pozycji niz
@nbhd: tak, szykujemy sie. Sama Rosja nie, wraz z Chinami, Iranem, Syria i Korea Pln owszem, moga rzucic wyzwanie Zachodowi. Pomalu widac ze sie zaczyna, stad ostrzezenie by sie szykowac.
@gorzki99: w jaki sposób chcesz to egzekwować? Zbierze się jakiś trybunał który powie: ojoj Hiszpanio jesteś w sojuszu i zachowujesz się niefajnie? Jak 20 krajów NATO uwierzy np w narrację że Estonia gnoi mniejszość rosyjską i sama się prosi o agresję (a to będzie rosyjska prowokacja) to ten sojusz będzie wuja warty.
@MachiavelliTan: W bardzo prosty sposob. Ten "oslawiony" art 5 (o ile dobrze pamietam)

Jesli jakikolwiek kraj nato zostanie zaatakowany to inne kraje nie bardzo moga sie wymigac aod pomocy temu krajowi.

Wiec tak samo finlandia bedzie musiala pomoc hiszpanii jak hiszpania polsce. Oczywiscie zgodnie z przepisami - co nato zrobi to zupelnie inna bajka.

Z nato jest jeszcze jeden problem. "prawo weta" czy bardziej jednomyslnosc decyzji. I to moe byc przeszkoda
@gorzki99: Przecież każdy rząd zachodniej europy upadłby w jeden dzień po tym jak przyjadą pierwsze trumny. Otwórz oczy, żaden Hiszpan czy Holender nie zechce umierać za twoje miasto.
@nbhd: kolejny teatrzyk. Tylko nie wiadomo czemu ma sluzyc. Osobiscie wydaje mi sie, ze chodzi o rozbujanie zbrojeniowki i zamkniecie sie na niektore kraje, a nie o realny konflikt. Taka tam inzynieria spoleczna
@tuhajbej: Ale mnie nie obchodzi co kto chce. Jak nie chca to niech sie z sojuszu wypisza.
Poki sie nie wypisali to moga se nie chciec.

Poza tym z tymi trumnami to przegiales. Owszem ze na wojnie ludzie gina. Ale jak porownasz sily i srodki to wcale tych giniec nie musi byc tak duzo.
@tuhajbej: Ty mnie pytasz jakie sa procedury? Zasmuce Cie - nie chce mi sie googlac.

Ale powiem Ci jakie powinny byc procedury - nie wypelniasz statusow sojuszu to lotka z sojuszu. To takie jakby normalne?

Wlasnie na tym polega problem - ze nato nie ma jaj i zamiast dzialac to grozi paluszkiem.
@gorzki99: > nie wypelniasz statusow sojuszu to lotka z sojuszu
No i gdzie wady dla Hiszpana, Holendra czy nawet Niemca? Rosja nie ma żadnych pretensji terytorialnych do tych państw. Ma je tylko do państw europy wschodniej (dawne ruskie imperium).
nagle kraje zachodu straszą wojną z Rosją


@nbhd: nagle? Rosja to była słaba, niegroźna i do rozjechania w tydzień tylko w oczach wykopków i ludzi czerpiących informację z memów oraz propagandowych obrazków naszej strony.

Każdy racjonalnie myślący człowiek od dawna wie, że wjazd Ruskich w NATO jest tylko kwestią czasu. Niestety.
Pytanie jak głęboko się to zatrzyma. Na pewno jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, niż kraje bałtyckie.
niż kraje bałtyckie.


@Prawak_Fikolarz_Borys_Jelcyn_Drugi: Miras... albo cos mi z geografia nie poszlo albo my jestesmy krajem baltyckim :PPP

Pytanie jak głęboko się to zatrzyma. Na pewno jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, niż kraje bałtyckie.


Odpowiedz na to pytanie zalezy tylko od polityki a nie od mozliwosci. NATO ma takie mozliwosci ze ruskie to se moga przy granicy posiedziec i dalej nie wejda. Pytanie tylko czy polityka nato bedzie odpowiednia.
2 lata meczy sie z ukraina a mialaby zagrozic sojuszowi 31 krajow? Posiadajacemu najnowoczesniejszy sprzet?


@gorzki99: hehe rosja taka słaba, dlatego zaczynamy srać w gacie i się zbroić, zwiększać budżety, przywracać powszechną służbę, a nowe kraje na prędkości walczą o niespotykanie szybkie przyłączenie do sojuszu. Tak bardzo nie ma zagrożenia.

Rosja nie walczy z osamotnioną Ukrainą, a z Ukrainą wspieraną przez NATO. Zresztą to nie jest wojna Rosja vs. Ukraina, a
@gorzki99 Są bo obecnie zyski są o wiele wyższe niż straty. Mają dostęp do najnowszych amerykańskich technologii wojskowych, mogą nie wydawać na obronność nic albo grosze (jak np. Niemcy przez ostatnie pół wieku). Nic ich to nie kosztuje. Ale jak zaczną wracać ich chłopaki w czarnych workach a na miasta zaczną spadać kalibry to zostanie bardzo szybko wykonana ponowna ocena. Nie wiem dlaczego takie rzeczy muszę ci tłumaczyć. Może na przykładzie zrozumiesz