Wpis z mikrobloga

Ronald zrobił kalkulator beki tuska. Należy przypomnieć, że Roland jako pierwszy zrobił kalkulator beki jarka, który rzeczywiście dobrze wszystko liczył (to był ten czas, kiedy wszyscy jeszcze bajdurzyli o 2% + 2% marży, czyli rzekomo sumarycznie miało być 4%), także są duże szanse, że również jego nowy kalkulator beki tuska będzie liczył poprawnie.

Singiel ma lipę, także skupię się na parze.

Limit dochodowy to 18k brutto, co daje 9k brutto na głowę, a to da 2x 6500 netto, czyli razem 13k netto.

Bank daje kredyt na max 45% miesięcznych zarobków, czyli w tym przypadku maksymalna rata dla pary na bece tuska wyniesie 5850

Korzystając z kalkulatora Ronalda rata 5850 ziko daje kredyt na kwotę około 950k ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do tego oczywiście jeszcze można doliczyć 10-20% wkładu własnego - to pokazała już beka jarka - że ludzie chętnie dawali 200k wkładu własnego, albowiem ceny w bece jarka nie ustawiały się na 500k, a na 700k.

Także po powyższej analizie można stwierdzić, że ceny klitki 40m2 w Warszawie (i innych największych miastach) będą bardzo szybko zmierzały w stronę ceny minimalnej ~1000k ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Biada tym, którzy chcą kupić - takie osoby mają mniej niż pół roku czasu na dokonanie zakupu.

O ile beka jarka miała jeszcze limity cen (~700k), tak beka tuska NIE MA ŻADNYCH LIMITÓW. Zdolność dla rodziny z 3 dzieci to będzie całkowity kosmos. Prawdziwy raj i eldorado dla flipperów.

Betonowe złoto tu de mun - niebawem w Polsce będzie drożej niż na zachodzie.

https://rmkredyty.pl/NaStart

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny #bekaztuska #bekazpo #bekazlewactwa #bekatuska
  • 26
  • 1
Przy 900k kredytu, oprocentowanie to 4.5%.


@Anien: mówisz o parze z Warszawy? Oni będą mieli niższe oprocentowanie: 4.07%

Pamiętaj o tym, że w Warszawie para będzie miała 480k kredytu na koszt podatnika - a nie 400k jak w małych miejscowościach.
Także para ma o wiele mniejszą zdolność niż rodzina + 1 dziecko, już nie wspominając o zdolności rodziny z 3 dziećmi. Także uważam, że ten milion ziko za 40m2, jako minimalna cena, jest rozsądnym założeniem.


@haha123: Pytanie czy ktoś z dziećmi wgl rozważałby te 40m2?
@haha123: Czy możesz pomóc rozwikłać pytanie trapiące pół tagu co do bekowiczy którzy nie czekali na BK0, tylko brali pod korek - wygrali, czy przegrali życie?
  • 1
Pytanie czy ktoś z dziećmi wgl rozważałby te 40m2?


@Szemiques: rodzina + 3 dzieci ma próg dochodowy 33k brutto. Policzmy 2x 15k brutto, co daje 2x 10.5k netto = 21k netto

45% z 21k daje 9450

Rata 9450 da maksymalną zdolność kredytową 1600k ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego jeszcze wkład własny.

Myślę, że za prawie dwa miliony da radę kupić trochę dodatkowych metrów.

Jakby nie liczyć
Pozyjemy, zobaczymy.

no dobrze, czyli 25k/m w przeciagu 2 lat? Co dalej? za nastepne 2 lata 30k/m (to juz wolniejszy wzrost %)?
Jak widzisz towarzyszace temu pensje? wzrost w 4 lata o 80%?
Skad ten szalony wzrost wydajnosci? czy po prostu spadek dostepnosci?
No chyba ze kredyt komercyjny w tym czasie ma wrocic na 1% - no to kto wie ;)
Polskie top5 drozsze niz 90% miast europejskich?
Jaki kurs pln?
No
  • 15
@molski: jak ktoś pobiegł na samym początku 2023 rezerwować kwadrat pod bekę jarka to wygrał życie. Potem to już się coraz mniej opłacało. 1000k za 40m2 na bece tuska uważam, za pyrrusowe zwycięstwo - opłacalność coraz niższa i niższa. No ale lepiej już niestety nie będzie - trzeba brać to 40m2 za milion, bo alternatywa to najem.

@Reanef: zgadzam się, że pakowanie się w takie kredyty to szaleństwo, ale beka
w Pradze masz 30k pln za metr przy podobnych zarobkach


i jest to problem rangi narodowej, miasto wybitnie turystyczne, kraj prago-centryczny (90% Polakow nawet nie zna innego czeskiego miasta niz Praga....), kraj z promocja stopy 0% dla kazdego przez dobre 10 lat, miasto gdzie sie po prostu nie buduje (probelmy biurokratyczne), gdzie wali kapital zagraniczny w duzo wiekszej skali niz w jakimkolwiek miescie u nas.

To jest dla Czechow PROBLEM.
A my,
no dobrze, czyli 25k/m w przeciagu 2 lat? Co dalej? za nastepne 2 lata 30k/m (to juz wolniejszy wzrost %)?

Jak widzisz towarzyszace temu pensje? wzrost w 4 lata o 80%?


@del855: więcej. Już niektóre mieszkania w Warszawie są drożnie niż niektórych co-apów na Manhattanie (na razie tych przeznaczonych dla tych mało zarabiających). Nie spoczniemy, kiedy metr kwadratowy w Warszawie nie będzie wyższy niż w Monaco czy Manhattanie.
to pokazała już beka jarka - że ludzie chętnie dawali 200k wkładu własnego


@haha123: nie do konca, czesc wkladu mozna bylo preferencyjnie sfinansowac z BGK (100k?) wiec golodupcy sie rzucili

gospodarka od momentu covida straciła sens - teraz jest już tylko kopanie puszki - jak da się ją kopnąć, to zostanie kopnięta.


To. 15 lat ZIRPu pokazalo ze wystarczy rzucic pieniadz na rynek i "jakos to bedzie". Jak cos sie #!$%@?
  • 7
czesc wkladu mozna bylo preferencyjnie sfinansowac z BGK (100k?) wiec golodupcy sie rzucili


@alkb: mordo, to nie działało tak jak myślisz. BGK niczego nie dawał. BGK tylko gwarantował wkład własny, co pozwalało ominąć zalecania KNF i brać kredyt bez grosza wkładu własnego.

W każdym razie - biorąc gwarancję BGK nie mogłeś wziąć ani grosza więcej niż 500k (wysokość maksymalnego kredytu). Wszystko powyżej musiałeś dawać z własnego hajsu.
@Szemiques: nie mówię, że mamy równać do najgorszych, tylko że przestrzeń na wzrosty jest jeszcze ogromna, pytanie czy wynagrodzenia nadążą za wzrostem nominalnych cen nieruchomości czy realnie ceny też mogą być jeszcze wyższe
kumplu, piszesz bardzo fajnie i logicznie, wszystko co napisałeś tutaj i w innych swoich wpisach ma wiele sensu, ale niestety rządzący i gospodarka od momentu covida straciła sens - teraz jest już tylko kopanie puszki - jak da się ją kopnąć, to zostanie kopnięta.


Jak widać nikt z rządzących już nie myśli o jakimkolwiek normowaniu sytuacji - przeszliśmy w gospodarkę centralnie sterowaną i kopanie puszki (np. kredyty z dopłatami - rządzących jak