Wpis z mikrobloga

Jak utwardzic 2000m2 drogi tanim kosztem? Droga NIE jest podmokła i znajduje się pod lasem. Droga była polem nieoranym przez ostatnie 20 lat. Ma służyć jako dojazd do 4 działek, na których odbędą się budowy domów jednorodzinnych.

Myślałem żeby to zrobić w taki sposób.
1.) ubić walcem humus który jest na drodze.
2.) dać na to warstwę 3-5cm pospółki.
3.) ubić to walcem jeszcze raz
4.) jeśli będą się tworzyć koleiny, lub droga będzie siadać, to wtedy będę nawoził gruz betonowy w uszkodzone miejsca

Pytania które mi się nasuwają

1.) czy na tak zrobionej drodze będzie gromadziła się woda? Droga będzie na równi z gruntem, lub troszkę wyżej
2.) czy duża ciężarówka w deszczowy dzień mi tej drogi nie zaorze, że nie będzie co łatać?

inżynierze ratuj

#budownictwo #budowa #drogi #drogowcy #inzynier #inzynieria
  • 17
  • Odpowiedz
@krucjata_syjonistycznego_jihadu: Tanio się nie da niestety. Dużo zależy od tego jaki masz grunt rodzimy - czy pod spodem jest glina czy piach. Po deszczu długo jest mokro czy od razu wsiąka?

Ogólnie to samo usypanie nowej nawierzchni da niewiele lub nic, na spód musisz dać agrowloknine żeby oddzielić warstwę rodzimą od nawiezione. Jak nie chcesz korytowac to powinieneś się lekko podnieść z gruntem żeby woda odchodziła z drogi na działkę.

Rozłóż
  • Odpowiedz
@krucjata_syjonistycznego_jihadu: w pierwszej kolejności MUSISZ ściągnąć warstwę humusu. Żadna konstrukcja która w podłożu ma grunty organiczne się nie utrzyma. Na podłoże z gruntu rodzimego dałabym gruz betonowy a na to warstwę kruszywa. Pospółka będzie pływać. No i koniecznie odwodnienie, nadać drodze spadek jednostronny i odprowadzić wodę do rowu
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer:
piaski gliniaste, woda szybko opada;

trochę mnie to dziwi, ponieważ tradycyjne drogi gruntowe, nie są wysypane kruszywem. Po prostu samochody ubijają je latami. Rolnicy tylko podsypują kamieni z pola jak się droga psuje i pora na csa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@krucjata_syjonistycznego_jihadu: odpal olx i zobacz kto co ma w bliskim otoczeniu. Najlepiej byłoby trochę wykorytować, potem sypnąć coś. Najlepiej dwa rodzaje - grubsza frakcja i na górę drobniejsza. Może destrukt asfaltowy. Rozwiazaniem są też takie gumowe zbrojone maty lub płyty drogowe. Wszystko zależy od tego co masz bliżej. Może ktoś ma coś do oddania za darmo, jakiś margiel cokolwiek z budowy np. torów
  • Odpowiedz
Korytowanie, geowłóknina, pospółka, zagęszczanie, kruszywo i dla pewności zagęszczanie. Droga finalnie 5cm powyżej gruntu i będzie ok
  • Odpowiedz
@krucjata_syjonistycznego_jihadu: przy ciężarówkach i budowie to tam się wszystko rozpieprzy.
Na początek zrób jak każda szanująca się gmina ( ͡° ͜ʖ ͡°)- wywal szutru i gruzu, ludzie rozjeżdżą, porobią się doły i powtórzysz niskim kosztem- ogłoszenie na OLX że przyjmiesz gruz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@krucjata_syjonistycznego_jihadu zależy jakie masz potrzeby i budżet. U mnie na terenie podmokłym potrzebne było zrobić 100 x 2,5 metrów dojazdu do domu. Na długości 90m usypali kamień i ubili. Na 10m trzeba było wykopać koryto i wsypać dużo więcej materiału. Na samochód osobowych wystarczy, na ciężarówki średnio. Nie mam żadnych krawężników ani odwodnienia, bo nie potrzebuje. A no i trzeba wziąć pod uwagę, że taka droga wymaga koszenia chwastów latem i ręcznego
  • Odpowiedz