Wpis z mikrobloga

No i po pozytywnej mnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Choroba uderzyła nagle i nie wiem kiedy się pozbieram.
Trzymajcie kciuki.

Dla niewiedzących - schizofrenia paranoidalna.
Tak, zdiagnozowana u psychiatry - a nawet dwóch.

PS. Okazało się, że naprawdę choruję, więc trzeba wrócić do leczenia.
Tak, rzuciłam leczenie, bo myślałam, że jestem zdrowa - klasyk. Mój psychiatra nawet w szoku nie będzie.
Czemu rzuciłam? Myślałam, że jestem zdrowa i mi się wydaje, że jestem chora. Brałam duże dawki i źle się czułam i stwierdziłam, że psychiatra mnie faszeruje bez powodu. A po prostu leczenie to trochę skakanie po lekach i szukanie właściwych.

#schizofrenia #psychiatria
smuteczek2000s - No i po pozytywnej mnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Choroba uderzyła nagle i nie wie...

źródło: temp_file5710795318716126423

Pobierz
  • 63
@Saprofit: ja na przykład sporo czytałem, że schizofrenia i dwubiegunówka są spowodowane przewlekłym stanem zapalnym, neuroinflamacją oraz aktywacją mastocytów i im podobnych. Czyli ogólnie są to choroby immunologiczne o objawach psychiatrycznych. To samo ADHD i autyzm.
@FejsFak: nie redukowałbym tego do jednej przyczyny, typu "stany zapalne". Oczywiście jest to jakaś wskazówka i możliwy patomechanizm, ale oprócz czysto fizjologicznych aspektów, to za zaburzenia psychiczne odpowiadają również czynniki genetyczne i środowiskowe, nawet takie jak wychowanie. W końcu uczenie pewnych wzorców zachowań społecznych również wpływa fizycznie na struktury w mózgu, jego biochemię i metabolizm.
PS: adhd i autyzm to nie choroby a zaburzenia neurorozwojowe. No i ogólnie rzecz biorąc w
za zaburzenia psychiczne odpowiadają również czynniki genetyczne i środowiskowe


@Saprofit: tak się składa, że działanie systemu immunologicznego zależy od genów i od środowiska bo jeśli twój system immunologiczny produkuje antyprzeciwciała przeciwko osłonom nerwów albo zalewa organizm olbrzymimi ilościami neuroprzekażników bo w śodowisku jest jakiś triger który wyzwala jego działanie to niestety będzie się to manifestować jako choroba psychiczna. #!$%@? o wychowaniu jest niedorzeczne w przypadku chorób genetycznych bo niestety ale trzeba
No i ogólnie rzecz biorąc w psychiarii pojęcie choroby raczej nie jest zbyt chętnie używane z wielu względów.


@Saprofit: bo to jest pseudonauka bez podstaw w badaniach, bardzo wielu ludzi przez to cierpi bo nie otrzymują odpowiedniej diagnozy. Jest bardzo wiele chorób gdzie na poprawną diagnozę średni czas oczekiwania to 40 lat właśnie przez psychiatrię i jej #!$%@? się tam gdzie jej nie powinno być.
adhd i autyzm to nie choroby a zaburzenia neurorozwojowe


@Saprofit: a zaburzenia te biorą się z tego, że system immunologiczny zalewa neuroprzekaźnikami mózg na co mózg zalewa system immunologiczny swoimi przekaźnikami i w takich warunkach organizm nie ma szans na poprawny rozwój. Jest to choroba a co wy psychole sobie tam usraliście nie ma za bardzo znaczenia.