Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanko do ekspertów kredytowych.

Jak wygląda sytuacja, gdy ktoś:
- ma status studenta (chyba mniej niż 26 lat i chodzi na studia)
- jest zatrudniony na umowę zlecenie (płaci wtedy ZEROWE podatki, łączny koszt pracodawcy = netto)
- jest solo (chce wziąć kredyt solo)

Czy banki chętnie udzielają kredyty hipoteczne dla takich osób?

Przykładowo, ktoś jest na studiach informatycznych zaocznych, udało mu się złapać do świata IT, chwilę tam popracował za gorsze, ale po około roku, ma już 10k na rękę (to jest zaledwie 10k łącznego kosztu pracodawcy, a więc ekwiwalent 8300 brutto na UoP - magia zerowych podatków dla studentów. Dla porównania minimalna od 2024 to jest łącznie 5100 łącznego kosztu pracodawcy - a więc to 10k na rękę dla studenta IT jest naprawdę do osiągnięcia).

Czy taka osoba z łatwością dostanie kredyt hipoteczny? Czy też banki ignorują takie dochody, bo wiedzą, że taki koleś płaci ZEROWE podatki - wyleci z uczelni, albo ukończy określony wiek i wtedy jego zarobki momentalnie spadają o ~35%.

Tutaj podobny wątek: https://spolecznosc.ing.pl/-/Kredyty-hipoteczne/Kredyt-hipoteczny-dla-studenta-umowa-zlecenie/td-p/40972
Odpowiedź banku; spadaj na drzewo.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny #pracait
  • 21
@haha123: nie udzielają chyba że rodzice podżyrują- z tego co pamiętam- bez względu jak wysokie będziesz mieć dochody to jest bardzo duże prawdopodobieństwo samobójcze. Ewentualnie związek małżeński ratuje Cię jeszcze
@haha123: Miałem mniej niż 26l, status studenta + zlecenie -> w zależności od banku mogą Ci gorzej zdolność policzyć, ale da się wziąć, możesz do jakiegoś doradcy uderzyć to Ci pewnie przedstawi aktualne dane na temat tego jak to aktualnie wygląda
@Palinkka: co najmniej w Pekao dało się wziąć (byłem w takiej samej sytuacji) 2 lata temu, jedynie jak bierzesz kredyt w pojedynkę to musisz mieć obowiązkową polisę na życie (100-130ziko/ms)
@Palinkka: @haha123 co prawda więcej #!$%@? niż na UoP bo analityk z banku chciał np. wyciąg z konta za ostatni rok (było tam kilka przelewów z głupim tytułem xd) + średnią wynagrodzenia liczyli za ostatni rok (a nie np. ostatnie 3 miesiące jakby to miało miejsce w przypadku UoP) no ale się dało, na zleceniu, będąc studentem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
jedynie jak bierzesz kredyt w pojedynkę


@kam3o: o to jest akurat bardzo ważne. Dzięki, dopisałem do głównego wpisu, żeby było widać, bo ten fakt może dużo zmienić.

w zależności od banku mogą Ci gorzej zdolność policzyć, ale da się wziąć


@kam3o: co to znaczy "gorzej policzy zdolność"? To będzie coś na zasadach ryczałtu, który całkowicie masakruje zdolność kredytową (chyba 30% zarobków tylko biorą) i jest chyba tylko jeden jedyny bank
@haha123: Niestety nie przedstawię ci konkretów odnośnie "gorzej", ja zdałem się na doradcę który pomógł mi ogarniać temat. Z tego co rozumiem temat niektóre banki mogą uznać że student+zlecenie to większego ryzyko więc dostaniesz gorszą ofertę (marża, kwota kredytu, jakieś inne zapisy) a dla innych banków będzie to mniejszy problem, zakładam że to zależy od jakiś wewnętrznych wzorów stosowanych w bankach w poszczególnych przypadkach (co bank to inaczej).
@kam3o @haha123 u mnie sytuacja była taka, że ja miałam UOP, ale nie było jeszcze tych studenckich ulg. Spore zarobki jak na tamte czasy, a jak na studenta to już w ogóle kosmos. Skończyło się na kredycie rodziców na remont(a poszło na nieruchomość) który ja spłacałam. PKO, ING, pekao odmówiły kredytu hipotecznego. Max co mogłam wziąć to była gotówka chyba na 15% w kwocie 20k. Przez ten czas mogło się na prawdę
@haha123: Zwolnienie z ulgi dla młodych jest tylko do 85 528 zł brutto. Mialem sytuację jak z Twojego postu: 24 lat, student, 13k brutto (tutaj to było UOP), po 7 miesiącach musiałem już płacić normalnie składki na PIT, jedynie co mnie ratowało to KUP, więc płaciłem tam bodajże 50% PITu
  • 0
@peoplearestrange: @kam3o to jaka w takim razie będzie mniej więcej zdolność?

Na równi z 10k netto na UoP (~14200 brutto).

Czy też zdolność będzie bliżej ~6k netto UoP (~8300 brutto, a łączny koszt pracodawcy to 10k - czyli dokładnie tyle ile płaci za studenta).
  • 0
@peoplearestrange: to nie jest w ogóle dla mnie ;D

To są tylko teoretyczne rozważania - bo jeżeli bank by liczył zdolność tak samo jak dla kogoś kto jest na UoP 10k netto, to wtedy taki student IT to jest totalny wygryw i jest to chyba najłatwiejsza droga do szybkiego zakupu swojego kwadratu.
@haha123 jak to pani analityk w banku powiedziała: system przyznaje duży ujemny scoring(szczególnie mężczyznom) poniżej 23 roku życia bo ze statystyk wynika że często popełniają samobója. Tylko jak widać moje informacje są „outdated” więc należy je traktować z dystansem
@haha123: Jestem w podobnej sytuacji, w ING zaproponowano żeby kredyt był na jednego z rodziców zatrudnionych na UoP, wtedy moje dochody z UZ są uwzględniane, liczone do zdolności kredytowej. W innych bankach jeszcze nie byłem, ale z tego co pytałem to tylko ING jest tak bardzo przeciwne UZ, wszędzie indziej jest lepiej.
@Palinkka: @Jurix też miałem ten problem 3 lata temu, mimo wysokich zarobków banki nie chciały udzielić kredo dla uz student. W Paribas zaproponowali żebym brał ze starymi. Leciał scoring z powodu wieku i uz.