Wpis z mikrobloga

Co stoi na przeszkodzie zeby panstwo zachowalo sie jak janusz i skupowalao mieszkania na najem od deweloperow?

Koszt dla panstwa - wklad wlasny 10%, a potem ratki to juz placi najemca, panstwo po 30 latach ma za free zasob mieszkaniowy

Krok dalej? - po co panstwo ma kupowac od dewelopera, jak moze zlecici budowe w systemi zaprojektu i zbuduj takie same mieszkania jak deweloper, tylko na swojej ziemi i bez marzy dewelopera = polowe taniej.

#nieruchomosci

Panstwo najwiekszym januszem najmu w Polsce, czemu nie?

  • bo to psuje biznes prawidzym januszom i dewelopero 32.1% (17)
  • w sumie - czemu nie? 32.1% (17)
  • to sie po prostu nazywa TBS... 35.8% (19)

Oddanych głosów: 53

  • 17
@del855: wystarczyloby prawo jak w niektorych krajach zachodniej europy - w kazdej inwestycji wielorodzinnej 5% metrazu na mieszkania sprzedawane po ustawowej cenie panstwu, na tani wynajem mieszkan na start.
Co stoi na przeszkodzie zeby panstwo zachowalo sie jak janusz i skupowalao mieszkania na najem od deweloperow?


@del855: Są fundusze finansowane przez mojego pracodawcę, a więc "tak jakby państwowe", które mają kilka k mieszkań na wynajem
wystarczyloby prawo jak w niektorych krajach zachodniej europy - w kazdej inwestycji wielorodzinnej 5% metrazu na mieszkania sprzedawane po ustawowej cenie panstwu, na tani wynajem mieszkan na start.


ale po co panstwo ma za to w ogole placic? Panstwo, jak janusz, ma tylko skorzystac ze swojej zdolnosci kredytowej, a placic maja najemcy.....

@gharman:
Są fundusze finansowane przez mojego pracodawcę, a więc "tak jakby państwowe", które mają kilka k mieszkań na wynajem


tylko chodzi o to, ze panstwo na tyle grubo weszlo do gory, zeby potrafilo zdusic popyt inwestycyjny, ceny najmu a przez co ceny nieruchomosci w ogole.... a nie na 1/100 gwizdka gdzies tam kilak blokow w kilku miejscach w Polsce...

@Yuri_Yslin:
@del855: Jest mały problem: jeśli państwo zacznie skupować, to będzie skupować z tej samej puli, co zwykli ludzie.

Czyli kolejna wzwyżka popytu przy stałej podaży = wzrost ceny.
komuna max


ale jaka komuna? To byle janusz-obywatel to tez "komunista"?

jesli w ogole panstwo ma sie czymkolwiek innym zajmowac, niz pilnowanime porzadku w kraju i ochrona swoich granic, to wlasnie takimi sprawami....

jesli jest to dla wszystkich CALKOWICIE NORMLANE ze chodza do panstowwych szkol, panstowych szpitali, ejzdza po panstwowych drogach mostach tunlach przeekopach - to czemu panstwo ma nie budowac mieszkan, jesli rynek nie jest w stanie ich dostarczyc?

Ja tam
Jest mały problem: jeśli państwo zacznie skupować, to będzie skupować z tej samej puli, co zwykli ludzie.


Czyli kolejna wzwyżka popytu przy stałej podaży = wzrost ceny.


nie, gdyz WSZYSTKIE te mieszkania pojda na najem, dzis nie ida.... podaz mieszkan na najem sie zwiekszy, a dzieki modelowi ala TBS ceny najmu beda nizsze niz komercyjne co bedzie robic presje na najem komercyjny

Te pustostany z nikad sie nie biora.... "ktos" je skupuje
podaz mieszkan na najem sie zwiekszy,


@del855: No tak, ale cena sprzedaży wzrośnie.


a czemu ma wzrosnac?

Dzieki nizszym cenom najmu ludzie zaczna sie zatsnaiwac czy na pewno potrzebuja mieskzan - ci ktorzy dzis mieszkaja w TBS robia to prkatycznie dozywotnio - malo kto sie z nich wyprowadza, to nie hotel rotacyjny, ludzie to kupuja z mysla o mieszkaniu cale zycie - takie sa fakty i wolalbym z nimi nie dyskutowac.
a czemu ma wzrosnac?


@del855: Bo wzrośnie popyt (kupować będzie jakaś organizacja rządowa), ale nie podaż :)

Dzieki nizszym cenom najmu ludzie zaczna sie zatsnaiwac czy na pewno potrzebuja mieskzan


@del855: Najem nigdy nie zastąpi własności, to są dwie różne rzeczy -> różne cele i sensowność.
@Yuri_Yslin

Tak jak pisałem- państwo samo może zlecić budowy, kupowanie to tylko pokazanie schematu

I ponownie jak pisałem- jeśli nie znasz specyfiki tbs to po co negujesz jej sens? Tak się jak9s dziwnie składa że ludzie w waw są gotowi odkupowac partycypację po kilkaset tysięcy które dziś jedyne co dają to prawo najmu, a ci co już w nich mieszkają jakoś ich nie porzucają - bo najem....
@Yuri_Yslin

Ale to o czym pisze nazywa się TBS, już istnieje o wielu lat. I nie boryka się z dylematami które tu wymyślasz na zasadzie "jak nie moje to i tak kupię coś innego" - jest to nieprawda w 90% przypadków....