Wpis z mikrobloga

mireczki,

pytanie odnośnie #b2b i tego jak jesteście dogadani w Waszych #pracbaza.

Powiedzmy, że zarabiacie 10k netto na UoP, 14k brutto - koszt pracodawcy to 17k.
Szef proponuje B2B - na jaką kwotę wystawiacie fakturę? Z tego co wiem, jest kilka podejść do tematu, a mianowicie:

A) 14k brutto - propozycja idiotyczna, znikoma opłacalność, więcej tracisz niż zyskujesz
B) Spotkanie się w połowie - 15,5k brutto - firma ma jakieś oszczędności, Ty coś zyskujesz, ale bez szału - w powietrzu unosi się lekki zapach Janusza
C) 17k brutto, pracodawca oszczędza na papierkologii a Ty masz więcej dla siebie - brzmi dobrze

jak Wy jesteście dogadani? Koszt pracodawcy czy jednak coś mu oddajecie? Mam opory wobec wariantu B, a taki jest mi proponowany. Nie mam przekonania, że to podejście jest sprawiedliwe i na pewno będę negocjować, o ile wgl zdecyduję się zrezygnować z UoP. By the way, jaki Waszym zdaniem jest próg zarobków, przy których realnie warto przejść na B2B w wariancie B/C?

#praca #dzialalnoscgospodarcza #ryczalt
  • 11
@onionhero: uop i B2B nie da sie przeliczyc w prosty sposob.

Ponosisz ryzyko calym swoim majatkiem, nie chroni cię kodeks pracy, nie masz platnego urlopu, musisz zaplacic za ksiegowosc itp to wszystko trzeba doliczyć do faktury w pewnien sposob
@onionhero: Nie zgadzaj się na wariant B, wariant C to plan minimum, ale z reguły zewnętrzni kontraktorzy są lepiej opłacani niż etatowcy bo można ich w każdej chwili #!$%@?ć i nie chroni ich prawo pracy (to jest zysk pracodawcy).

U nas kontraktowiec ma jakieś 1,5-2x kosztów pracy stałego uopowca i jest zatrudniany doraźnie do projektu.
@onionhero: nawet jeśli dostajesz płatny urlop itd, to koszt brutto pracodawcy = netto na fakturze. Dla niego to jeden koszt, mniej formalności związanych z zatrudnieniem i różnymi formalnościami oraz jesteś w razie potrzeby wygodniejszy do wyrzucenia.
@onionhero: jak nie ma urlopu to C mało. jak jest urlop + L4 (może być np z 30dni wolnych w sumie) to mozna się podzielić troche z pracodawcą za ryzyko jakie podejmuje (uznanie B2B jako etat i wtedy on musi zapłacic ZUSy tak jakby to co netto na fakturze to było brutto na UoP, słyszałem o pracowniku który tak zrobił xD) Podzielić można się oszczednościa tylko na PIT i składce zdrowotnej.
@onionhero: Skoro chce się dzielić ryzykiem biznesowym, to niech też się dzieli przychodem. te 17k to na granicy opłacalności, bo w zasadzie jemu to nie robi różnicy, a Ty potencjalnie masz więcej odpowiedzialności