Wpis z mikrobloga

Panowie z #elektryka pomocy.

Jakiś czas temu pisałem o przebiciu na bolcu uziemienia. Najpierw myślałem, że to felarna listwa. Niestety na gniazdku w ścianie też próbnik świecił, i na gnieździe obok też. Rozkręciłem je i wszystko dobrze jest zamocowane, bezpośrednie przewód ochronny "świeci" przed gniazdkiem.

Jak temu zaradzić? Przewód między skrzynka z gniazdkami na pewno jest gdzieś łączony, ale nie wiem gdzie bo puszka jest zabudowana, a nie ja zlecalem elektrykę tylko kupiłem mieszkanie z tym druciarstwem. Docelowo wszystko będzie robione na nowo bo czysty nowy kabel jest puszczony do kuchni i łazienki, reszta to niestety hybryda. Czy elektryk może coś na to zaradzić? Odłączyć przewód ochronny od bolca i dać wago zamykające? Zerować gniazdka?

#remontujzwykopem #budujzwykopem
  • 30
@opk20 taki zwykły przezroczysty do 250v.

Ps prąd mnie kopnął, tak się o tym przekonałem. Trzymałem jedną dłonią kabel hdmi za koniec wtyczki a druga dotknąłem bolca na listwie... Nie było to przyjemne i miałem dwa poparzone punkty
@mentari: jeśli są trzy przewody (ziel-żółty i niebieski) to przy następnym badaniu trzeba odłączyć wszystkie odbiory (szczególnie zasilacze komputerowe) - nie ma zwarcia tylko jest przerwa w ochronnym i jest jeszcze coś podłączone za tą przerwą
Zerować gniazdka?


@mentari: jak są za różnicówką to nie wolno.
Najpierw bym zmierzył rezystancje N-PE tak dla formalności. Potem może szukaczem przewodów podziałać?
Tam może być wszystko, nawet z opcją remontu instalacji na "sztukę" czyli 3 żyłowe kable kończą się 15cm za puszką i zamurowane jest zdrutowanie z dotychczasowym aluminium.
@wypokowy_expert: Potwierdzam sam to widziałęm, znajoma poprosiła o usuniecie gniazdka, instalacja po "wymianie", rzeczywiscie miedziany kabel wystaje a kawałek dalej aluminium jeszcze na wago połączane... (alu nie mozna na wago chyba ze masz paste)
Tam może być wszystko, nawet z opcją remontu instalacji na "sztukę" czyli 3 żyłowe kable kończą się 15cm za puszką i zamurowane jest zdrutowanie z dotychczasowym aluminium.


@wypokowy_expert podejrzewam, że z takim koorestwem ma do czynienia.
szukacz przewodów wykryje puszkę?


@mentari: bardziej miejsce gdzie się przewód kończy i nie jest z niczym połączony. Ale to tylko taka moja fantazja czy przez tynk da radę znaleźć. Też pewnie zależy jakiej jakości.
Wyłączasz prąd, wpinasz generator w te feralne PE (bo jestem wręcz pewien, że wisi w powietrzu) i potem sondą szukasz gdzie kabel idzie.
Mam na myśli coś tego typu https://www.gotronik.pl/la1014-miernik-z-szukaczem-par-przewodow-p-1493.html pewnie myślałeś o wykrywaczu przewodów.
@wypokowy_expert no właśnie nie wiem ile dokładnie tam jest bo świecenie może powodować niższe napięcie, ale organoleptycznie stwierdziłem xd że było dosyć dużo... Podejrzewam nadtopione prlowskie wago łączace miedź z Alu
@opk20 hybryda, przy gniazdku na pewno są nowe grube miedziane potrójne, ale gdzieś to się musi łączyć ze starymi... To pukanie może nie zadziałać bo mam tu też patenty, że kawałek ściany jest wyrównany płytą kg...
@mentari: Hmm to moze być cięzko, ja to widze tak skoro nie ma caly pokoj uziemienia to w puszcze musiało sie stać a moze połaczył na wago aluminium i sie utleniło. Musisz znaleść tą puszke.