Wpis z mikrobloga

Wizerunek gladiatora na cegle

Licząca niemal 2000 lat cegła, na której wyryto wizerunek gladiatora typu retiarius („sieciarz”) o imieniu Equoreus. Gladiator ukazany został w trakcie walki z przygotowanym sztyletem, chroniony przez osłonę szyi (galerus) i ochraniacz na ramię (manica). Obiekt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu (Chorwacja).

Retiarius walczył trójzębem, sztyletem oraz siecią, którą zarzucał przeciwnikowi na głowę. Trójząb był długi i osadzony na solidnym drewnianym drzewcu. Sieć rybacka przywiązana była do lewego nadgarstka długimi sznurkami.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/wizerunek-gladiatora-na-cegle/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
--------------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na portalu, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Wizerunek gladiatora na cegle

Licząca niemal 2000 lat cegła, na kt...

źródło: j

Pobierz
  • 12
Może i suchoklates z małą główką, ale maczuga jest konkretna. Może nie powinien być "sieciarzem"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gieekaa: Za wiki:

Zwyczaj walk gladiatorów Rzymianie przejęli od Etrusków i Samnitów. Wywodził się on z rytualnych ofiar z ludzi, składanych podczas uroczystości pogrzebowych. Herodot wskazywał na Scytów jako prekursorów tych krwawych rytuałów. W Etrurii oprócz walk między wojownikami popularne były walki gladiatorów ze zwierzętami i walki zwierząt (zob. też walka byków, walki kogutów). W Rzymie pierwsze walki gladiatorów (munus) odbyły się w III wieku p.n.e., w okresie wojen punickich.
@Belzebub byli takim podstawowym levelem gladiatora, najmniej szanowanym i niekiedy nawet z oddzielnymi kwaterami od reszty. Sieciarz musiał polegać na ruchliwości, unikach i próbach przewrócenia przeciwnika, zwykle ciężko zbrojnego.