Wpis z mikrobloga

@zibizz1: jesli na jdg przychód będę rozliczał ryczałtem 12%, a kwota z likwidacji IKZE będzie potraktowana na zasadach ogólnych, to rozumiem ze ten przychód z jdg nie będzie sie sumował z tym z IKZE w kontekście przekroczenia 120k i przejściu na podatek 32%?
@zibizz1 @ibuprom_zatoki @rtg_ @arysto2011 podepnę się pod pytanie. W 2023 byłem zatrudniony na UoP i wszedłem ostro w drugi próg. Jednocześnie w listopadzie wznowiłem działalność na ryczałcie. Czy wpłacając do IKZE po kukle z limitem dla JDG obniżam sobie podatek z UoP (32%). Jednocześnie zakładając wypłatę w przyszłym roku wszystko przy założeniu, że nie zarobię ani grosza poza JDG to jest dla mnie czysty win?
@broker nie przepadają, możesz wypłacić całość wcześniej i w ten sposób transferować dochód w przyszłe lata i opodatkować go korzystniej np 12% zamiast 32%
@zibizz1 też zakładam, że progi podatkowe w końcu pójdą do góry, ale problem IKZE polega na tym, że wycofać przed terminem można tylko całość środków, więc znów pojawia się ryzyko wpadnięcia w drugi próg.
@broker no jest takie ryzyko dlatego jeśli ktoś chce taki wehikuł to nie może zbyt dużo układać. Np pracuje na etacie 5 lat wchodząc w drugi próg a potem przechodzi na b2b np ryczałt I wypłaca IKZE. Jednak lepiej jest używać IKZE tak jak się powinno czyli omijając podatek Belki. Chociaż wątpię że IKZE i ten podatek dotrwa do mojej emerytury
mam jdg i zastanawiam się nad ikze


@ibuprom_zatoki: IKZE sie tylko oplaca jak jestes na UoP i wpadasz w drugi prog. Inaczej to troche slaby zaklad ze dozyjesz 65lat i je wyplacisz bez podatku. W kazdym innym wypadku musisz zaplacic 32%, wiec jak byles na ryczalcie lub liniowym to jestes niezle w plecy. Zostaje oczywiscie dzieciczenie jak nie uda sie dozyc, ale schemat sie powtarza. Mozna tez kombowac z wczesniejsza likwidacja