Wpis z mikrobloga

@Scybulko
Oddawaj moja 15 tke bydlaku, bo mnie państwo oszukało na tym że wypłaca mi 10000 procent tego co wpłaciłem do ZUSu.

Twoja emerytura gówno mnie obchodzi, dej dej dej, na mnie wystarczyło zusowi to i na was wystarczy
  • Odpowiedz
@Scybulko tylko to ci ludzie zbudowali za 10 USD miesięcznie już nie jest tyle warte. Zbudowali jakieś lotniska drogi miasta odbudowali itd i aktualna ich wartość jest gigantyczna. Do tego jest jakaś ciągłoścz.nie z udowaliby kolejnej linii metra w Warszawie bez pierwszej i dlatego ten system jest uczciwy, on uwzględnia rozwój na bazie włożonej pracy. Dopóki kolejne pokolenia idą do przodu zamiast się cofać to jest dobrze
  • Odpowiedz
  • 35
@stan-tookie-1 Wartość jest gigantyczna, bo właścicielem gruntów było państwo, a mieszkania budowano bez horendalnej marży. Wtedy dało się budować tanio, teraz już nie.

Dzisiaj, by wybudować grunt musisz odpalić kilka baniek boomerowi, który kupił ziemię za dwie flaszki po znajomości z władzą, deweloperowi drugie tyle, ile kosztuje wybudowanie mieszkania. O wysokim oprocentowaniu kredytów w Polsce nawet nie wspomnę.
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: tylko, że zus to piramida finansowa, która już nie ma pieniążków w budżecie na pokrycie obecnych emerytur i rent, które są finansowane z podatków, oraz rośnie tylko zadłużenie kolejnych pokoleń. Bez dzieci ten system nie ma prawa bytu. ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
wypłaca mi 10000 procent tego co wpłaciłem do ZUSu.


@onomatopejusz: Przeciez to samo będzie dotyczyło nas. Za 30 lat będzie minimalna pewnie na poziomie 15 tys zł o ile nie bedzie denominacji i wtedy będziesz dostawał np 10 tys zł emerytury mimo, że wpłacałeś do zusu 2000 miesiecznie.
  • Odpowiedz
@Wyso52
Doubt.

Już dzisiaj zapowiadają zastępowalność emerytury na poziomie 30 procent.

Nie wiem kto wpłaca 2 tysiące do ZUS? Chyba na minimalnej. Jak zarabiasz 10k plus to chyba wychodzi koło 5k łącznie z tym co pracodawca wpłaca.

Takze jak ktoś nie chce zdychać to IKZE obligatoryjnie.
  • Odpowiedz
@Mrbimbek
Nie będzie identycznie

Już masz zapowiadane, że będziesz miał zastępowalność na poziomie 30 procent.

To tak jakby emeryci co przeszli przed 2010 rokiem dostali 1/3 z ostatniej pensji 1200 netto

Jak masz oszczędności 100 tys to nie trzymasz w skarpecie jak debil tylko zwiekszasz ich wartość procentem składanym kupując obligacje, IKZE czy ETF
  • Odpowiedz
@Nowystaryziel no tak wszystko się zasadza na tym żeby twój syn wykorzystał to co ty zbudowałeś, jego rziadekz pradziadek i robił wszystko lepiej. Jak na razie to się sprawdza, efektywność pracownika w Polsce w ciągu 100 lat wzrosła gigantycznie
  • Odpowiedz
@Kreation
Problem w tym jest jak wyżej napisałem, że ty nawet takiej gwarancji nie masz przy inflacji utrzymującej się w celu NBP

W przypadku hiperinflacji to państwo będzie bankrut ze względu na ratio emerytów do osób pracujących
  • Odpowiedz
może i za komuny zarabiałem równoważnik 10 dolarów siedząc na dupie i pijąc wódkę


@Scybulko: Z ciekawości, co tacy jak ty sądzą o prywatnych przedsiębiorcach("prywaciarzach") z okresu PRL, albo ich pracownikach? Też tylko pili wódkę?
W 1980 sektor prywatny odpowiadał za ponad 15% PRL-owskiego PKB, a niektórzy chyba myślą, że wtedy cała gospodarka była państwowa, jak w ZSRR xD I wszyscy siedzieli w państwowych fabrykach i pili wódkę.
  • Odpowiedz