Wpis z mikrobloga

@Scybulko tylko to ci ludzie zbudowali za 10 USD miesięcznie już nie jest tyle warte. Zbudowali jakieś lotniska drogi miasta odbudowali itd i aktualna ich wartość jest gigantyczna. Do tego jest jakaś ciągłoścz.nie z udowaliby kolejnej linii metra w Warszawie bez pierwszej i dlatego ten system jest uczciwy, on uwzględnia rozwój na bazie włożonej pracy. Dopóki kolejne pokolenia idą do przodu zamiast się cofać to jest dobrze
@stan-tookie-1 Wartość jest gigantyczna, bo właścicielem gruntów było państwo, a mieszkania budowano bez horendalnej marży. Wtedy dało się budować tanio, teraz już nie.

Dzisiaj, by wybudować grunt musisz odpalić kilka baniek boomerowi, który kupił ziemię za dwie flaszki po znajomości z władzą, deweloperowi drugie tyle, ile kosztuje wybudowanie mieszkania. O wysokim oprocentowaniu kredytów w Polsce nawet nie wspomnę.
@stan-tookie-1: tylko, że zus to piramida finansowa, która już nie ma pieniążków w budżecie na pokrycie obecnych emerytur i rent, które są finansowane z podatków, oraz rośnie tylko zadłużenie kolejnych pokoleń. Bez dzieci ten system nie ma prawa bytu. ¯\(ツ)/¯
wypłaca mi 10000 procent tego co wpłaciłem do ZUSu.


@onomatopejusz: Przeciez to samo będzie dotyczyło nas. Za 30 lat będzie minimalna pewnie na poziomie 15 tys zł o ile nie bedzie denominacji i wtedy będziesz dostawał np 10 tys zł emerytury mimo, że wpłacałeś do zusu 2000 miesiecznie.
@Mrbimbek
Nie będzie identycznie

Już masz zapowiadane, że będziesz miał zastępowalność na poziomie 30 procent.

To tak jakby emeryci co przeszli przed 2010 rokiem dostali 1/3 z ostatniej pensji 1200 netto

Jak masz oszczędności 100 tys to nie trzymasz w skarpecie jak debil tylko zwiekszasz ich wartość procentem składanym kupując obligacje, IKZE czy ETF
@Nowystaryziel no tak wszystko się zasadza na tym żeby twój syn wykorzystał to co ty zbudowałeś, jego rziadekz pradziadek i robił wszystko lepiej. Jak na razie to się sprawdza, efektywność pracownika w Polsce w ciągu 100 lat wzrosła gigantycznie
@Kreation
Problem w tym jest jak wyżej napisałem, że ty nawet takiej gwarancji nie masz przy inflacji utrzymującej się w celu NBP

W przypadku hiperinflacji to państwo będzie bankrut ze względu na ratio emerytów do osób pracujących
może i za komuny zarabiałem równoważnik 10 dolarów siedząc na dupie i pijąc wódkę


@Scybulko: Z ciekawości, co tacy jak ty sądzą o prywatnych przedsiębiorcach("prywaciarzach") z okresu PRL, albo ich pracownikach? Też tylko pili wódkę?
W 1980 sektor prywatny odpowiadał za ponad 15% PRL-owskiego PKB, a niektórzy chyba myślą, że wtedy cała gospodarka była państwowa, jak w ZSRR xD I wszyscy siedzieli w państwowych fabrykach i pili wódkę.