Wpis z mikrobloga

@viejra: wszedłem zobaczyć i faktycznie o.0 Jechanie po bandzie a zobacz, że te mieszkania są zarezerwowane o.0
i teraz druga rzecz:
Koniec budowy 04.2026 xDD potem uzyskanie wszystkich papierów itd, czyli może pod koniec 2026 wejdziesz do zrobionego mieszkania.
@viejra:

Nic dziwnego. Mieszkania to teraz sposób na przechowywanie gotówki. Efekt będzie taki, że ludzie z wolnymi środkami będą się bogacić a ci bez oszczędności będą wiecznie wynajmować i za parę lat dalej nie będą mieli odłożonej kasy na własne mieszkanie.

A jak się wspomni o podatku katastralnym to ludzie dostają piany.
@Beszczebelny: Nie masz racji. Jak koniec 04.2026 to akurat ich zdaniem wtedy dostajesz klucze. Oni tak oznaczają u siebie koniec budowy.

A najważniejsze, że ludzie to biorą bo BK2 % i tyle. Skoro nie ma mieszkań to biorą nawet to.

@Wychwalany Opinie o Archicomie są bardzo różne. Tak jak w sumie przy każdym. Ludzie jadą po Lokum, a u mnie problemów nie było. Dalej chyba Archicom nie jest kompletną tragedią.

Natomiast
Oni tak oznaczają u siebie koniec budowy.


@Darth_Gohan: nie masz racji bo jestem miesiąc po podpisaniu umowy deweloperskiej i dokładnie wiem jak wyglądają terminy. Moja inwestycja jest oznaczona jako gotowa w 12.2024, a ostateczny termin przekazania kluczy jest do 03.2025
@Beszczebelny: No dostajesz to na umowie developerskiej więc wiesz co podpisujesz. Do tej pory wśród znajomych w 95 % przypadków mieli oddanie praktycznie w tym samym terminie który mieli na umowie, że budowa będzie ukończona. W żadnym nie czekali dłużej niż 3 tygodnie po zakończeniu budowy. Dwa razy to z ekipą weszli idealnie z zakończeniem budowy.

Natomiast tak może się przesunąć tylko to naprawdę musisz mieć pecha. Poza tym naprawdę zakładasz
@Darth_Gohan:

PiSu już nie ma. A z mieszkaniami trzeba zrobić porządek, to nie może być towar inwestycyjny. To wpływa na calą gospodarkę. Nie dość, że przez taki stan tworzy sie nowy typ szlachty i chłopów, to jeszcze traci na tym gospodarka, bo zamiast inwestować pieniądze w jakieś nowe biznesy, to ludzie to pakują w mieszkania.

I piszę to z perspektywy kogoś, kto mieszkanie już kupił i nie ma ekonomicznych problemów. Warto
@Murasame: PiS-u nie ma od 4 dni. Syf jaki jest w budżecie państwa następni nawet nie zaczęli sprzątać.

Żeby mieszkania nie były towarem inwestycyjnym to oprócz zmian podatkowych musiałbyś dać jakąś alternatywę. Jaką masz teraz? Wszystko ma podatek belki. Inwestowanie na giełdzie dla zwykłego kowalskiego to jest fizyka kwantowa.

Ruszenie tej sytuacji to nie jest tylko katastralny.
To powinna być PRZEMYŚLANA zmiana zarówno przy polityce:
- najmu
- sądownictwa odnośnie eksmisji
@Darth_Gohan:

- sądownictwa odnośnie eksmisji i ochrony lokatora


Popieram ale jako część całości a nie jako jedyne lekarstwo. Ludzie często o tym krzyczą, bo oni by właśnie chcieli, żeby jedynie poprawić kwestie dotyczące eksmisji ale żeby nie wprowadzać podatków od mieszkań. Efekt będzie taki, że wtedy ludzie zarabiający na wynajmie będą mieli jeszcze większe eldorado.

Jeśli pozwolimy dalej wymierać małym miastom


Tego się nie uniknie, nie ma obecnie siły politycznej, która
@Murasame:

Efekt będzie taki, że wtedy ludzie zarabiający na wynajmie będą mieli jeszcze większe eldorado.

Pozwole się nie zgodzić. Wtedy właśnie się może okazać że mieszkania które nie są na rynku bo ludzie się je boją wynajmować na ten rynek wejdą. Biorąc pod uwagę ile mieszkań potrafi stać pustych na nowych inwestycjach oraz ile podaje GUS to mogłoby to sprawić, że cena by poleciała w dół, a nie w górę.

Tego
@Darth_Gohan bez podatku Belki masz konta IKE. Cos kolo 3% Polaków je ma a korzysta jeszcze mniej. Na inwestowaniu na giełdzie nie trzeba się znac, wystarczy poczytać o ETFach. Edukacja finansowa w Polsce leży.

Co do jakości Archicomu to jestem na grupach FB kilku inwestycji i u nich są najwieksze jaja. Zaskakuje mnie cisza na grupach Murapolu.
@Wychwalany: No masz IKE to fakt, ale z limitami obostrzeniami i mało kto w ogóle o tym wie.
Niby wystarczy poczytać o ETF-ach, ale też część ludzi się na nich sparzyła bo wcześniej nie były az tak mocno regulowane i teraz podchodzą do nich jak pies do jeża.

Inne rzeczy w stylu: auta, elektronika, obrazy itd. to niestety nie są na kieszeń przeciętnego Kowalskiego.

No Murapol czy Dom Development to wiem,
@Darth_Gohan nie słyszałem o sparzeniach na ETF, może mowisz o TFI? Cały świat inwestuje w ETF, a polacy w nieruchomości. Limity na IKE to ponad 20k rocznie, mało Polaków potrafi rocznie odłożyć więcej.
Z jarmarku na rynku sie smiejemy ze przeplacone - ale ludzie kupuja, tutaj to samo. Tylko rzedy wielkosci inne, znacnzie wieksze sumy. Ale kupuja? Bo inaczej skad takie ceny. To nie jest to osiedle oprotestowane przez mieszkancow Letniej i okolic ze na willowej czesci kilka pieter stawiaja? Rzeczywiscie ciekawe kto na to pozwolil. MPZP taki byl od dawna? Ale chyba nie, to jest przy polmozbycie. Tam gdzie linie WN zakopali pod ziemie