Wpis z mikrobloga

Na UoP dostajesz netto, a firma ktora Cię zatrudnia buli za wszystko, na jdg dostajesz kase cala i sie rozliczasz sam
@bb89 zajmuje się obsługą takich spraw. Zawierając umowę o pracę z podmiotem zagranicznym nie mającego siedziby w Polsce zawierasz w umowie o pracę ze będziesz płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Od pracodawcy otrzymujesz kwotę brutto brutto i rejestrujesz się w ZUS i samodzielnie opłacasz składki i składasz deklaracje.
via Wykop
  • 0
@Ifrit: tak kiedys wlasnie czytalem, dzieki. A jak to wyglada finansowo? To co mam na umowie np. w euro przeliczam po kursie dzien przed wyplata i to jest jak pensja brutto w Polsce?
@bb89: tak, ja przeliczam euro według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury i od tej kwoty w PLN liczę podatki
@Ifrit: @bb89 Nie do końca. Jeśli chodzi o PIT to tak, dostajesz wszystko na konto i od tego sam wypłacasz zaliczki do US.
Natomiast jeśli chodzi o ZUS, to podmiot zagraniczny musi zarejestrowac się w polskim ZUS oraz wyliczyć i zapłacić od Ciebie składki. I to drugie powoduje że nikt w to nie chce się babrać. Większe firmy niemieckie które mają sporo Polaków maja specjalnie zatrudnione polskich pracowników w kadrach żeby
@zibizz1 robie to w imieniu pracownika, korporacje dla których to robie maja stosowny zapis w umowie o pracę z pracownikiem. Pracownik daje mi pełnomocnictwo i cała prace wykonuje za niego
Zawierając umowę o pracę z podmiotem zagranicznym nie mającego siedziby w Polsce zawierasz w umowie o pracę ze będziesz płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego


@Ifrit: Druga opcja jest taka, ze firma wynajmuje posrednika w danym kraju i podpisuje sie UoP z tym posrednikiem.
@Strus: kwestia jak firmy zagraniczne podchodzą do tego tematu. Firmy zagranicznego z którymi mam do czynienia nie godzą się na opcję z pośrednikiem.