Wpis z mikrobloga

The Blue Marble — najbardziej rozpowszechnione zdjęcie w historii ludzkości, obchodzi dzisiaj swoje 51 urodziny. Zostało wykonane 7 grudnia 1972 roku przez załogę Apollo 17, która tego samego dnia wyruszyła w ostatnią misję programu zakończoną dotarciem na powierzchnię Księżyca.

Oryginalna fotografia została wykonana prawdopodobnie przez Harrisona H. Schmitta na początku 5. godziny lotu za pomocą 70-milimetrowego aparatu marki Hasselblad z 80-milimetrowym obiektywem firmy Zeiss. Znany “niebieski marmurek” to odwrócony wycinek oryginalnego zdjęcia.

Świat pokochał dzieło załogi Apollo 17, bo było to pierwsze zdjęcie w całości ukazujące w pełni oświetloną kulę Ziemską. Fotografię rozpowszechniły ruchy ekologiczne z lat 70’, które używały go do ukazania kruchości Ziemi i tego, jak samotna jest w bezmiarze kosmosu.

PS: zapraszam do śledzenia tagu #kosmogadka

---
#historia #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #fotografia #nasa #kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #zainteresowania #ziemia

Urodziny The Blue Marble
Pobierz elektryk91 - The Blue Marble — najbardziej rozpowszechnione zdjęcie w historii ludzko...
źródło: The_Earth_seen_from_Apollo_17.jpg
  • 67
@patafin: No to w takim razie nie widziałeś jeszcze jak się robi manipulacje na starych czarno-białych kliszach. Określenie "renderingi" w przypadku, który podajesz rzeczywiście nie jest trafione. Tu należało by użyć słowa "fałszerstwa".
Żadne moje argumenty Cię nie przekonają,


@solar2017: Chodzi o to, że nie użyłeś ani jednego

Wyraziłem swoje zdanie.


@solar2017: Oparte na fałszywym przeświadczeniu i insynuuowaniu agencji NASA słów, których nigdy nie użyła. Poprosiłem cię jedynie o źródło. Zapomniałeś też najwyraźniej o tym, że zdjęcia Ziemi z przestrzeni kosmicznej wykonuje też kilkanaście innych agencji kosmicznych, nie tylko NASA

Możesz też sam sprawdzić czy mam rację, ale sam musisz wykonać pracę.


@
@solar2017: Nawet wykonałem małą "pracę" za ciebie. Zaprezentuję ci pierwsze lepsze zdjęcie wykonane przez sondę DSCVR za pomocą instrumentu EPIC. Zostało ono wykonane wczoraj 8 grudnia 2023 roku o godz. 05:51 UT w odległości ok. 1,5 mln km od Ziemi. Co NASA mówi nam o zdjęciach:

https://epic.gsfc.nasa.gov/about

These images were created using the bands from EPIC that are within the human visual range. They have been color and brightness adjusted to
Pobierz Rancor - @solar2017: Nawet wykonałem małą "pracę" za ciebie. Zaprezentuję ci pierwsze...
źródło: epic_1b_20231208055119