Wpis z mikrobloga

The Blue Marble — najbardziej rozpowszechnione zdjęcie w historii ludzkości, obchodzi dzisiaj swoje 51 urodziny. Zostało wykonane 7 grudnia 1972 roku przez załogę Apollo 17, która tego samego dnia wyruszyła w ostatnią misję programu zakończoną dotarciem na powierzchnię Księżyca.

Oryginalna fotografia została wykonana prawdopodobnie przez Harrisona H. Schmitta na początku 5. godziny lotu za pomocą 70-milimetrowego aparatu marki Hasselblad z 80-milimetrowym obiektywem firmy Zeiss. Znany “niebieski marmurek” to odwrócony wycinek oryginalnego zdjęcia.

Świat pokochał dzieło załogi Apollo 17, bo było to pierwsze zdjęcie w całości ukazujące w pełni oświetloną kulę Ziemską. Fotografię rozpowszechniły ruchy ekologiczne z lat 70’, które używały go do ukazania kruchości Ziemi i tego, jak samotna jest w bezmiarze kosmosu.

PS: zapraszam do śledzenia tagu #kosmogadka

---
#historia #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #fotografia #nasa #kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #zainteresowania #ziemia

Urodziny The Blue Marble
Pobierz elektryk91 - The Blue Marble — najbardziej rozpowszechnione zdjęcie w historii ludzko...
źródło: The_Earth_seen_from_Apollo_17.jpg
  • 72
@TruskawkaNaTorcie ... Człowieku chciałeś być śmieszny ale ci nie wyszło.
Po prostu ja się już nie przejmuję takimi pierdołami.
Czarny rycerz black night mroczny rycerz co za różnica jak to nazwiesz skoro wiadomo o co chodzi.
To nie jest matematyka że musi być dwa plus dwa równa się 4.
Przerobiłem wszystkie te teorie w tej wewte i generalnie możesz wszystkie wrzucić do kociołka i wymieszać bo nie ma żadnej jednoznacznej odpowiedzi na
@elektryk91 mamy pewną nieścisłość - nie ma czegoś takiego jak "70mm Hasselblad". Jeśli chodzi o film, na którym powstawały zdjęcia to miał on 60mm szerokości (typ 120). Natomiast liczba 70 może dotyczyć ilości zdjęć które pozwalała zrobić zmodyfikowana kaseta ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: Tak, tak przeoczyłeś coś. Ziemia jest jedna, natomiast spektrum szerokątnych kamer mamy mnóstwo.

Omawiamy zdjęcie wykonane z odległości 45 tys. km, a nie z wysokości 30 km, więc jeszcze raz się pytam, co jest z nim nie tak?
Wiesz o co chodzi. Chodzi o tę niby "kulistość"


@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: No właśnie nie bardzo. Z racji tego, że:

1. Mamy na niebie dwa bieguny niebieskie, a nie jeden
2. Słońce wschodzi i zachodzi
3. Występuje takie zjawisko jak zaćmienie Księżyca

Stąd naocznie wnioskuję, że żyję na kulistej planecie. Chyba, że wykonałeś obserwacje astronomiczne, które temu przeczą
@Rancor: Ja nie jestem od udowadniania niczego. Żadne moje argumenty Cię nie przekonają, i nie przeszkadza mi to. Wyraziłem swoje zdanie. Masz prawo się z nim nie zgadzać. Możesz też sam sprawdzić czy mam rację, ale sam musisz wykonać pracę.