Wpis z mikrobloga

Serwus Mirki,
wbiłem 30 lvl, i uznałem, że najwyższa pora zainteresować się #oszczedzanie
W temacie #inwestycje #finanseosobiste jestem totalnie zieolony, dlatego pytanko mam do #wykopinvestment od czego zacząć żeby samemu odłożyć na #emerytura bo na zus nie liczę (#jdg here) Ogarniać to samemu z wiedzy z netu czy olać i szukać jakiegos ogarniętego doradce inwestycyjnego?
miesięcznie mogę na inwestycje poświęcić 5-10k pln

#pieniadze #gielda
  • 30
  • Odpowiedz
@Czarek9341: Skoro lvl 30 to akcje, bo w długim terminie powinny dać najlepszy zwrot. Poczytaj czym są ETFy, jakie mamy indeksy na giełdzie, i jak te indeksy się zachowują w czasie pod kątem stopy zwrotu i zmienności. Poczytaj o IKE/IKZE. Jak zobaczysz gdzieś "Cezary Graf" albo "DeFi/Blockchain" to spluń przez lewe ramię i omijaj szerokim łukiem.
  • Odpowiedz
@Czarek9341:
Tak jak wyżej napisali. Na pewno uwazaj na zawadiacko brzmiących youtuberów, którzy pięknie mówią. Myślę, że najlepsze będą dla Ciebie etfy, i inwestowanie w globalne akcje, ewentualnie obligacje do tego. W inwestowaniu bardziej liczy się psychologiczne nastawianie, niż wiedza. Ja kupuję MSCI world developed markets, co miesiąc, od 1.5 roku i jestem bardzo zadowolony, a nawet byłbym bardziej gdyby były niedługo jakieś spadki, to kupiłbym taniej
  • Odpowiedz
@Czarek9341: Jeśli nie chcesz poświęcać na decyzje dużo czasu i energii to polecam:
-ETFy śledzące sp500 (może nasdaq100), żadne gospodarki wschodzące (na pewno nie znacznie).
-Akcje największych korporacji i selekcja według "the magic formula".
-Kilka % w BTC/ETH.
-Niech rączki bolą od nawet próby dotykania się GPW i polskich spółek.
  • Odpowiedz
@Bejro: a co jest nie tak z polskimi spolkami? Jest kilka bardzo godnych polecenia, chyba masz na mysli spolki z wiekszosciowym udzialem skarbu panstwa, wtedy fully agreed.
  • Odpowiedz
@essalysolu: Niska płynność, niska wydajność informacyjna. Trzeba być naprawdę koneserem aby się w tym odnaleźć. Spójrz na indeks SP500 i WIG20 z ostatnich 10 lat i sobie odpowiedz.
  • Odpowiedz
@Talarsson:
To. Z naciskiem na developed countries, chociaż oczywiście mogę się mylić i nie będzie to najbardziej optymalne w przyszłości
  • Odpowiedz
@Bejro:

Spójrz na indeks SP500 i WIG20 z ostatnich 10 lat i sobie odpowiedz.


W 2007 jakbyś spojrzał na wykres SP500 i WIG20 za poprzednie kilka lat to śmiałbyś się z ludzi inwestujących w USA. Historyczne zyski nie są gwarancją przyszłych, ale zgadzam się że warto się dywersyfikować na wiele krajów.
  • Odpowiedz
@Bejro: porowywanie calego indeksu do paru perelek na tymze indeksie xDDD mam 80% kapitalu w usa, ale to nie znaczy ze w polsce nie ma w co inwestowac, bo te 20% kapitalu ma najlepsze zwroty
  • Odpowiedz
Ogarniać to samemu z wiedzy z netu czy olać i szukać jakiegos ogarniętego doradce inwestycyjnego?

miesięcznie mogę na inwestycje poświęcić 5-10k pln


@Czarek9341: Za tę kwotę niewiele ogarniesz.

Po prostu kupuj obligacje skarbowe (i tak musisz - podstawa KAŻDEGO portfela, niezaleznie czy hardy pan szpekulant futuresowy, czy ktoś od kupowania w DTA ETF-ów) i powoli czytaj książki o inwestowaniu i finansach.
  • Odpowiedz
-ETFy śledzące sp500 (może nasdaq100), żadne gospodarki wschodzące (na pewno nie znacznie).

-Akcje największych korporacji i selekcja według "the magic formula".

-Kilka % w BTC/ETH.

-Niech rączki bolą od nawet próby dotykania się GPW i polskich spółek.


@Bejro: jak osiągnąc #!$%@? ROI po uśrednieniu z dekady, za to mieć spora ekspozycję na ryzyko i tracić nerwy na jakieś #!$%@?ące szajsy typu BTC.

BTC to #!$%@? moga być promile, maksymalnie 1% normalnego
  • Odpowiedz
o obligacjach nie słyszał


@Filipterka25: Nie bawię się w spekulacje i nie polecam.

jak osiągnąc #!$%@? ROI po uśrednieniu z dekady


Po uśrednieniu 5% BTC + 50% SP500 + 45% wybrane akcje USA z najlepszym ROA i P/E w ostatniej dekadzie pewnie dałoby ponad 100% zysku rocznie. A poza tym to na portfel się nie patrzy tylko dokupuje regularnie według strategii.
  • Odpowiedz