Wpis z mikrobloga

Nie da się ukryć, że Prypeć jest niezwykle fascynującym miejscem - i to nawet po 37 latach od katastrofy w pobliskiej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jednak dużo bardziej fascynujące jest to, jak to miasto wyglądało w pierwszych miesiącach po ewakuacji.

To nagranie częściowo udziela odpowiedzi. Zostało stworzone latem 1986 roku, czyli zanim podjęto akcję dekontaminacji i w czasie, gdy wszyscy wierzyli jeszcze, że ewakuacja jest tymczasowa. W mieszkaniach bloków, które widzicie, wciąż jeszcze było całe wyposażenie razem z psującą się żywnością w lodówkach. Poziom promieniowania również musiał być wówczas nieporównywalnie wyższy niż obecnie.

W dodatku, nagranie zrobiono w na tyle krótkim czasie od ewakuacji, że jeszcze nawet nie widać niekontrolowanego rozrostu roślinności, który zaczął postępować w kolejnych tygodniach. Można więc spokojnie powiedzieć, że na tym filmie widzimy ostatnie chwile Prypeci.

Obecnie bowiem to bardziej las z budynkami aniżeli miasto.

#napromieniowani #czarnobyl #ukraina #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #prypec
Sweet-Jesus - Nie da się ukryć, że Prypeć jest niezwykle fascynującym miejscem - i to...
  • 6
@Sweet-Jesus zadtanawia mnie jedno .... Nagrywane kamerą analogową, powinno być widać jakieś rozbłyski czasem na obrazie, jeżeli to było zaraz po katastrofie i promieniowanie było duże.
Pozatym zapis na VHS jest magnetyczny i też analogowy, nie widać też żadnych uszkodzeń nagrania, tylko normalny analogowy szum. Wypowie się ktoś jak to się ma do nagrania z helikoptera i zawartych w nim rozbłysków ?
@Akuzativ94: Mamy nadzieję, że będzie jeszcze ku temu okazja.

@KiLo-san Wrzucę swój komentarz ze znaleziska. Miasto było skażone ale nie na tyle by wywołać na filmie efekt szumu radiacyjnego.

Kilka lat temu spróbowaliśmy nagrać taki efekt w jednym z najbardziej skażonych miejsc w Prypeci.
Sweet-Jesus - @Akuzativ94: Mamy nadzieję, że będzie jeszcze ku temu okazja.

 @KiLo-s...