Wpis z mikrobloga

Stawianie Glapińskiego przed TS to byłby zamach nie niezależność NBP. Każdego prezesa, który jest niewygodny można odwołać, żeby go ukarać jako przykład, że nie opłaca się z nami zadzierać. Nic z tego, że TS niczego nie udowodni Glapie, bo przecież Belka też skupował obligacje rządowe. Nic z tego, zaczęliśmy podnosić stopy najwcześniej w regionie. Nic z tego, że Niemcy mają recesję, a Polska nie ma. Nic z tego, że Glapa nie podejmuje decyzji samodzielnie tylko podejmuje cała rada. Nic z tego, że odwołanie prezesa NBP uderzy w złotówkę i wizerunek Polski jako państwa w którym rząd wywiera naciski na prezesa NBP. Nic z tego, że Glapa ma profesora z ekonomii, a jakieś bezpodstawne oskarżenia wysuwają ludzie po liceum.

Ważne, że "demokraci" znaleźli sobie kozła ofiarnego i zamierzają go złożyć w ofierze bo tak chce głupi lud.

#nbp #glapinski #gielda #ekonomia
  • 14
  • 2
@hesus: kto Ci wmówił, że szkoła Balcerowicza jest jedyną słuszną?

Rozumiem, że wolisz mieć deflację, ale Glapiński to tłumaczył, że kraje rozwijające się wolą jechać na inflacji niż deflacji bo ludzie z roku na rok oczekują podwyżek w pracy, a nie obniżek pensji.

Kto odpowiada za deflację z lat 2014-2016?

Deflacji towarzyszy brak kapitału i bezrobocie. Płacimy określoną cenę za to, żeby nasza gospodarka rosła, a nie kurczyła się jak Niemiecka.
  • 3
@hesus: Ja też tracę przy wysokiej inflacji i niskich stopach, ale potrafię jednak docenić kogoś kto potrafi wznieść się ponad swój własny interes i nie myśli tylko o tym, żeby ubić gospodarkę bo jemu by było lepiej gdyby ludzie naokoło popadli w długi. Nie, nie byłoby lepiej. Byłoby gorzej bo zagraniczny kapitał by wykupił za grosze coś na co pracowały pokolenia przez ostatnie 30 lat.
@Robol: co można Glapie zarzucić to na pewno żałosną komunikację pod każdym względem, przede wszystkim wprowadzającą w błąd i do tego na poziomie niegodnym tego stanowiska. Zaskakujące zmiany stóp procentowych, prawdopodobnie uwarunkowane politycznie, wywoływały niepotrzebnie duże ruchy na kluczowych dla importerów parach walutowych.
"Nic z tego, że odwołanie prezesa NBP uderzy w złotówkę i wizerunek Polski jako państwa w którym rząd wywiera naciski na prezesa NBP" wszędzie mówiło się, że rząd
  • 1
Zaskakujące zmiany stóp procentowych, prawdopodobnie uwarunkowane politycznie


@Zacznij: które?

Naciski polityczne to wywiera, ale rząd PO.

I to nie Glapiński robi to i tamo, tylko RPP. Glapiński nie robi nic sam. Trzeba było słuchać jego standupów uważnie to byś wiedział.
@Wookie2020:

np. te -75pb przed wyborami


gdzie przyznał, że powinni 3 razy obniżyć po 0.25, ale woleli poczekać na dane z gospodarki, bo trendy inflacyjne nie są takie oczywiste. I tak to co mówił, było spójne z sytuacją jaka panowała. Jakimś cudem po tej 'strasznej' obniżce, inflacja nadal spadała, a złotówka się umocniła. Warto sobie uświadomić, że stopy to tylko jeden z elementów tego co się dzieje w ekonomii.

Komunikacja była
  • 0
@Robol: Ja tam nie wiem czy stawianie go przed TS to dobry ruch czy nie ale chcę by ten człowiek był rozliczony za taką "niezależność".


@Manden: i jak go będziesz rozliczał to jednocześnie podważysz tę niezależność.
@Robol: ile razy trzeba Ci powtarzać, że już nikt nie ma złudzeń, że Glapa NIE JEST NIEZALEŻNY, co potwierdził już swoimi działaniami? Najpierw podwyżka 75pb przed wyborami, potem nagle bez obniżki po wyborach?
Oczywiście, on nie podejmuje decyzji sam, podejmuje je z innymi kolegami z nadania politycznego.
  • 0
@Robol: ile razy trzeba Ci powtarzać, że już nikt nie ma złudzeń, że Glapa NIE JEST NIEZALEŻNY


@Zacznij: ja mam złudzenia więc już mówisz nieprawdę. Bo wystarczy jedna osoba, która się niezgadza, żeby sfalsyfikować to co mówisz, że nikt nie ma złudzeń. RPP też ma te złudzenia i ECB też. Więc już jest kilka osób więcej.