Wpis z mikrobloga

Mircy z #budowadomu #nieruchomosci #technologie #kiciochpyta

powoli zaczynam sie przymierzac do instalacji w moim nowo budowanym domu. Zastanawiaja mnie aktualne smart bajery - na co zwrocic uwage? Rolety sterowane ze smartfona to standard i juz to mam ogarniete. Myslalem nad drzwiami wejsciowymi z czytnikiem linii papilarnych, oraz furtke z rozpoznawaniem twarzy (?), oraz brame garazowa i do wjazdu na posesje co rozpoznanie tablice rejestracyjne i auto. Oprocz tego jakies sensowne kamery wokol domu - najlepiej all in one - czyli zintegrowane swiatlo ozdobne na elewacji, glosnik i kamera w jednym - widzialem takie zabawki, ale juz nie pamietam jaka firma to robila. Gdzie mozna zdalnie wymienic kilka zdan z intruzem na posesji pod nieobecnosc wlascicieli.
  • 11
  • Odpowiedz
@PanieAreczku:
Generalnie uważam, że na samym początku zanim cokolwiek sobie zintegrujesz sam, to musisz wszystko przemyśleć by potem się nie okazało że masz milion appek - jedna do światła na elewacji, druga do "smart" gniazdek, trzecia do otwierana bramy a czwarta aby się po jajcach podrapać.

Jak nie masz jeszcze położonej instalacji to jest to najlepszy moment na podjęcie takich decyzji.
Po pierwsze primo - nigdy, absolutnie nigdy nie szedł bym
  • Odpowiedz
@PanieAreczku ciekawostka: ludzie od bezpieczeńtwa w IT najwcześniej nie maja żadnych „smart” rzeczy w domu, ba nawet często maja zaklejona kamerkę przednia w telefonie
  • Odpowiedz
@bb89: nawet lepiej, ostatnio znajomy który zajmuje się montażem kamer u ludzi powiedział, że nigdy nie zamontuje kamerki u siebie. Choć tam głównie chodziło o to, że żona w delegacji będzie miała wgląd 24h/7 co dzieje się w mieszkaniu, a on lubi imprezować z kumplami ;)
  • Odpowiedz
@PanieAreczku: Ile razy musiałem już skanować linie papilarne w telefonie to nie zliczę... U siebie zainstalowałem drzwi z zamkiem elektrycznym z automatycznym ryglowaniem. Po rozbrojeniu alarmu lub po otwarciu furtki moim kodem zamek dostanie prąd i przycisk na antabie będzie działał - wciskasz, drzwi się otwierają. Zazbroisz alarm na noc, albo inny warunek, przycisk przestanie działać. Wychodzisz z domu, zamykasz drzwi a zamek sam się rygluje i nie ma opcji innego
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: ja miałem kiedyś do czynienia z BMS na dużych obiektach, i zastanawiam się czy poszło coś może na PLC do domowych zastosowań z fajnymi wizualizacjami apkami na telefon? Fajnie byłoby takie urządzenia jak pompa ciepła, inwerter PV, klima integrować sobie po magistrali dodać jakieś swoje monitorowania i sterowania i mieć to w jednym miejscu, nawet zupełnie autonomicznie. Wiem, że bliskie tego jest Ampio (nawet jakiś czas temu poznałem możliwości), ale
  • Odpowiedz
@bdg-bro: ja jestem zwolennikiem knx, jest masa rozwiązań opartych o tę magistralę i w praktyce można zintegrować z tym wszystko tylko trzeba trochę ogarnąć know how. Systemów wizualizacji knx jest cała masa i z cała pewnością znajdzie się coś co Ci będzie odpowiadać
  • Odpowiedz
@lukaschels: na koniec sierpnia byla u mnie ekipa kręcić materiał, czekali aż ogród zacznie przekwitać bo mam masę traw ozdobnych :) a one robią robotę na koniec lata. W każdym razie kiedy go finalnie opublikują to nie wiem, mieli mi zajawki podesłać ale nic jeszcze nie dostałem. zrobię wrzutkę jak coś będzie
  • Odpowiedz