Wpis z mikrobloga

A gdyby tak w ramach copingu zacząć fantazjować? Ten iście fantastyczny pomysł przyszedł mi do głowy, kiedy czytałem krótkie opowiadanie „Koronacja pana Thomasa Shapa” autorstwa Lorda Dunsany'ego, którego zbiór opowiadań został u nas niedawno wydany. Bohater tej krótkiej historii wiódł mało efektowne życie sprzedawcy wciskającego kit klientom, aż pewnego dnia się obudził, tupnął nogą i powiedział sobie, że dłużej tak być nie może, że to życie smutne jakieś, i zaczął sobie fantazjować, co popchnęło go nawet do koronowania się na króla wszechświata z przyległościami. Dowcipny narrator tak skrupulatnie przypomina nam, że mimo tego fantazjowania pan Shap jest dalej bardzo przytomnym człowiekiem, który doskonale oddziela prawdę od baśni, że czytelnik w pewnym momencie zaczyna się domyślać, gdzie koniec końców trafi bohater opowiadania. Mimo gorzkiej, choć humorystycznej, puenty pomysł fantazjowania dalej wydawał mi się atrakcyjny.

Po kolejnym opowiadaniu zbioru, „Cudownym oknie”, entuzjazm nieco zgasł. Tutaj też bohaterem jest jakiś londyński sprzedawca z domu towarowego, niejaki pan Sladden, który „miał opinię najbardziej niemądrego młodzieńca w branży”. W dowód tej niemądrości pan Sladden kupuje tytułowe cudowne okno od tajemniczego Araba (ci byli jeszcze wtedy egzotyką w Londynie). Zakup trafia na ślepą ścianę w pokoju wynajmowanym przez głównego bohatera, który odkrywa, że za oknem toczy się życie w średniowiecznym mieście. Są baszty, pikinierzy, łucznicy, no i flagi ze złotymi smokami, które tak zachwycają pana Sladdena. Lord Dunsany, kiedy pisał to opowiadanie gdzieś na początku XX w., nie mógł wiedzieć, że ludzie będą mieli takie „cudowne okna” do obserwowania fantastycznych światów, najpierw w postaci telewizorów, a później również monitorów, telefonów itp.

No więc entuzjazm zgasł, bo przypomniałem sobie, że mimo całego współczesnego arsenału eskapistycznych środków, które służą uciekaniu od rzeczywistości, uciec od niej nie mogę, a próby tej ucieczki przypominają raczej miotanie się ryby wyrzuconej na brzeg. A skoro za pomocą takich środków świat fantazji jest mi niedostępny, to tym bardziej nie byłbym w stanie uciec do niego wyłącznie z wykorzystaniem własnej wyobraźni.

Oto są #problemypierwszegoswiata

#fantastyka #ksiazki #cope #przegrywpo30tce #literatura #dunsany #fantasy

Obrazek to ilustracja Sidneya Sime'a do opowiadania o panu Shapie.
podsloncemszatana - A gdyby tak w ramach copingu zacząć fantazjować? Ten iście fantas...

źródło: shap

Pobierz
  • 1