Wpis z mikrobloga

Prowadzę działalność nierejestrowaną i chcę wystawiać fakturę po realizacji usługi.

Jaką formę powinna mieć taka faktura po wykonaniu usługi a przed opłaceniem? Normalna faktura taka jakbym wystawiał po opłaceniu tylko z informacją, że nie opłacono i terminem płatności czy zawsze wystawiać proformę, mimo że sama usługa została już zrealizowana?

#podatki #jdg #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #ksiegowosc
  • 8
Jak chcesz wystawić fakturę jak nie masz działalności?


@PanHeniek45: naj zwyklej w życiu, bo może.

@Jurix musisz wystawić fakturę. Dla zwykłej JDG masz czas do 15 dnia następnego miesiąca, nie wiem jak w przypadku NDG.
Proponuję wystawić fakturę z podanym terminem płatności, dopisz że sposób zapłaty to przelew.
niem? Normalna faktura taka jakbym wystawiał po opłaceniu tylko z informacją, że nie opłacono i terminem płatności czy zawsze wystawiać


@Jurix: Ja nie rozumiem pytania, skarbówki się obchodzi kiedy zrobisz fakturę, co najwyżej do miesiąca mogą się przyczepić w kwestii odprowadzenia VAT ale ty chyba nie jesteś płatnikiem na nierejestrowanej?
Ale nadal jak nie było płatności a jakaś usługa to możesz kiedy chcesz, bo kto cię sprawdzi? Jak skoro nie było
@voldi: Mam na myśli sam fakt, że wystawiam fakturę, która jest dokumentem księgowym, na podstawie której przedsiębiorca, firma może odliczać koszty i ma to taką samą wagę jak w przypadku gdyby fakturę wystawiała firma niebędąca vatowcem. Proforma takim dokumentem księgowym nie jest.

Moje pytanie dotyczy wątpliwości, żebym przypadkiem nie wystawił potwierdzenia dokonania płatności, która nie miała miejsce. Stąd wolę być ostrożny.

Co do wystawienia faktury, myślę że ten artykuł rozwiązuje wątpliwości:
@Jurix: No więc faktura przelewowa, z opisanym czasem na przelew, dowolny generator faktur takie ma, chyba, ze nie korzystasz no to sam musisz dopisać.
To jest standard, nie wiem na ile się tam umawiacie, na 14 dni?
Ale samej płatności firma mogłaby dokonać na podstawie proformy, to też jest takie pitolenie, jeden drugiemu nie ufa xd
@voldi: No to bezpieczniej wystawić przed proformę a po fakturę zamiast przed fakturę? Przecież jak na fakturze ma info że do zapłaty to chyba tego w koszty nie może wrzucić więc i tak będę musiał fakturę z info o zapłaceniu wystawić? Cokolwiek to zmienia pod kątem mojej czy jego księgowości lub innego komfortu?
@Jurix: jak dla mnie bez różnicy, są firmy, które nie fakturują do dostania płatności, tylko dają proformy, pewnie jest to zabezpieczenie aby rzeczywiście zaksięgować we właściwym miesięcy, bo jak koś się spóźni to później jest problem z momentem podatkowym etc.

Szczerze nie wiem po co są proformy, jedynym zastosowaniem jakie widzę to nie wystawienia faktury zaliczkowej, gdy mamy do czynienia z zaliczką/przedpłatą, bo faktury zaliczkowe to #!$%@? i nikt ich nie