Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki, wygrałem, czy przegrałem swoją decyzją?

Mianowicie. Mam już prawie 30 lat i cisnąłem się dotychcas na 30-40m2. Samemu jeszcze ok, ale jak kogoś miałem, to ciężkie to było, każdy potrzebuje oddechu.

No i tym się kierowałem szukając mieszkania dla siebie. Chciałem koło 50m2, ale mieszkanie, które bardzo mi się spodobało (widok z okna, najwyższe piętro, ekspozycja południowo wschodnia) miało 60m2 (Stwierdziłem, że jeśli muszę mieszkać w tym mieszkaniu około 10 lat, to chciałbym, żeby nie była to klitka). No i je na początku roku zarezerwowałem z płatnością przy odbiorze, czyli teraz w grudniu. Udało mi się wziąć na nie bk2%. Teraz bank je wycenił na 70 tysięcy więcej, a w budynkach obok fliperzy wystawiają też mieszkania za 120-130tys więcej. Może nie aż o tyle, ale coś tam więcej jest warte pewnie.

To gdzie problem? Wziąłem max kredytu, czyli 500k (plus musiałem dać w styczniu 20% żeby mi je rok przetrzymal), ale w tym kredycie jest tylko 40k górki na wykończenie. Mam trochę oszczędności, ale większość poszła na ten wkład własny który musiałem wtedy wpłacić.

Więc mam wyrzuty sumienia, że nie wziąłem 50m2 i na luzie miałbym stówkę, żeby je wykończyć. Mam znajomego, który wykańczał mieszkanie mojego kuzyna i będzie robił też u mnie. Kuzyna całość tak do zamieszkania w średnim standardzie(bez rtv czy mebli) wyszła 80k. Teraz pożyczę trochę od rodziców, a cześć pewnie będę musiał wziąć w kredycie gotówkowym. Nie boję się go jakoś strasznie, ale jednak.

Rata kredytu 2,2k, czynsz około 800zl. Zarabiam 8k na rękę, a w przyszłym roku liczę na podwyżkę około 1k netto. Ogarnę mam nadzieję, ale będzie ciężko. Mam małą poduszkę finansowo, której wolałbym nie ruszać.

Czy dobrze zrobiłem? Jak myślicie?

#mieszkanie #kredythipoteczny #kredyt2procent #bezpiecznykredyt #nieruchomosci



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

To była dobra decyzja?

  • Tak, będzie ciężko, ale przyszłościowo 78.8% (126)
  • Nie, trzeba było wziąć 50m2 i mieć spokój od razu 21.3% (34)

Oddanych głosów: 160

  • 12
@mirko_anonim: myślę, że nie ma co rozstrzasac, czy zrobiles rok temu dobrze, czy źle, bo decyzja już dokonana ¯\(ツ)/¯ nie zaprzątają sobie tym głowy (bo się nabawisz depresji, czy innego gunva) tylko skup się na obecnej sytuacji. Wpierw bym ogarnęła spłatę kredytu gotówkowego, a potem wykańczanie.

Mam podobny plan, wpierw kupić dom , a niebieski już ma zapowiedziane, że wolę spać 2-3 lata na materacu i sobie robić pokój po pokoju
@mirko_anonim:

Kredyt bierz albo jak Ci wykańcza znajomy to zrób sobie łazienkę która i tak jest największym kosztem obok kuchni i śpij na materacu przez kilka miesięcy i żyw się w barach mlecznych i jakimś suchym prowiantem. Parę miesięcy i uzbierasz na wykończenie reszty, a większe mieszkanie będziesz miał przez lata.
@lordziok: Zgadzam się zdecydowanie! Ale ad jedzenia to nawet nie koniecznie suchy prowiant, a bary mleczne nie są tanie już. Nakupić mięsa mielonego, dodać jajka, bułkę tartą, przyprawy, podsmażyć i jest armia kotletów - zjesz dwa dni, reszta na potem do zamrażarki. Schabowe już uklepane można kupić w mięsnym. Od biedy ziemniaki obrać i zmielić z cebulą i są placki. Bolońskie na prawdziwej pasacie też wychodzi groszowo. Kotlety jajeczne itp. Zupa
via mirko.proBOT
  • 1
✨️ Autor wpisu (OP): @bezstronny_obserwator: @lordziok

Kasy z kredytu hipotecznego będę miał 40k, jakieś swoje zapasy i może rodziców to z 60-70 będzie. Więc tak naprawdę do takiego sera do zamieszkania czyli gotowej kuchni i łazienki wiele nie powinno zabraknąć. No nic, dzięki. Powoli do przodu postaram się przeć.

@mirko_anonim: na spokojnie starczy, max 2k za m2 wykończenia wydasz, a jak jeszcze po znajomości to w ogóle, chyba, że kupisz płytki za 500 zł za m2. W skrócie: panele, 50m2 * 160 - rabat = 7k, kuchnię za 20-25k ogarniesz plus sprzęty 10-20k, sprzęty w raty 0 w media bieresz, łazienkę małą za 20k ogarniesz, 25k jak droższe wyposażenie (ja teraz za 25m2 płytek 5500 dałem + armatura 13k, robocizna