Wpis z mikrobloga

#praca #pracbaza #prawo Cześć, chciałbym zapytać czy sytuacja jaką opiszę jest zgodna z prawem. Jestem prscownikiem w #gastronomia i dyrekcja miejsca w którym pracuję (duża marka, było normalnie do teraz kiedy zmienił się dyrektor i miejsce zamienia się w kołchoz) wymyśliła sobie że od grudnia będzie obowiązek dodawania 30 minut pracy do KAŻDEJ zmiany, codziennie, żeby faktycznie było przepracowane np. 8h, a nie 7,5 w związku z dwoma 15-minutowymi przerwami. Pomijam to że ta sama dyrekcja pozwalniała dużo ludzi i teraz jedna osoba zwykle pracuje za dwie-trzy i realnego korzystania z przysługujących przerw tak do końca nie ma w ponad połowie zmian. Wydaje mi się że nie jest to zgodne z prawem żebym musiał zamiast od 9 do 17 pracować do 17:30 a mieć zaliczone 8 godzin pracy "bo POTENCJALNIE mogłem mieć przerwy", czy źle mi się wydaje?

Jeżeli mam rację to gdzie takie coś zgłosić? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 7
@XkemotX Kp przewiduje obowiązek udzielenia pracownikowi 15 minutowej przerwy wliczanej w czas pracy pracownika w przypadku pracy wynoszącej co najmniej 6h. W przypadku pracy dłuższej niż 9h - dodatkowe 15 minut przerwy. Dłuższa niż 16h - kolejne 15m. Czas przerwy obowiązkowo musi być wliczony do czasu pracy, jest za niego wynagrodzenie. Jeżeli pracodawca wyrazi chęć, może udzielić tej przerwy więcej, w regulaminie wewnętrznym firmy. Gdzie zgłosić? PIP.
@Topola_o_Poranku_ A to wybaczcie też za błąd, myślałem że jest 15min/4godz a jest 15min/6godz. No więc tym bardziej przy jednej 15-minutowej przerwie dopisywanie nam 30 minut pracy "za darmo" wydaje się po...bane ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@XkemotX: Spytaj przełożonego jak to wygląda w ewidencji czasu pracy, ciekawi mnie co odpowie xD, gdybyś miała np pracę 8-16, ale o godzinie 12 wszyscy macie 45min przerwy, w tym 15min przysługujące z kp i 30min dodatkowe wtedy faktycznie mogliby wydluzyc dzien do 16:30 ale ewidencja czasu pracy rowniez by sie zmienila, ciekawe jaki pomysl ma jakas big brain kadrowa u was xD, papier przyjmie wszystko ale nie trzeba sie z
@nairoht Kadrowe generalnie są przeciwko temu, to dyrektor sobie robi samowolkę. Swoją drogą jestem niebieskim paskiem tylko że po zmianie na wykop 2.0 Białkov zmienił mi płeć a teraz nie mogę wrócić do starej xD
@nairoht I nigdy w życiu nie mielibyśmy 45 min przerwy, te 15 to maks. a i tak zwykle trzeba w 10 min zjeść i wracamy, normalnie będąc np. 9-17 czy 10-18 czy 15-23 mam liczone 8 godzin, czy na przerwie byłem czy nie