Wpis z mikrobloga

Mircy takie pytanie mam, dlaczego tak popularne są szklarnie pomidorów papryk itp w Holandii, że opłaca im się je robić w NL, gdzie jest droższy pracownik, droższa energia (choć nie jestem pewny), podatki itd, opłaca się robić to tam, przewozić do Polski i sprzedawać tutaj, a u nas w ogóle nie ma takich szklarni? Amplituda temperatur w Poznaniu jest niewiele niższa niż w Amsterdamie
I jeszcze jedno, jak robią tam pomidory, które są tanie to dlaczego nie robią np. awokado? Nie urośnie pomimo tego, że można stworzyć warunki - ziemia, naświetlenie, nawodnienie itp jakie się chce? Nie znam się na rolnictwie kompletnie jak coś i pytam z ciekawości xd
#rolnictwo #biznes #ekonomia #holandia
  • 26
holender płacze, protestuje, blokuje drogi, stolice, centra dystrybucji marketów itd. I walczy o ceny i pomoc


@siodemkaxx: I co wywalczył? Bo ja pamiętam jedynie pacyfikację rolników i brak ugięcia się ich rządu. A pomidory i ogórki jadą potem do całej Europy bo są tańsze niż produkcja w krajach Europy Wschodniej z pracownikami za 1/3 pensji.
@siodemkaxx: No tak, czyli przez 8z12 miesięcy są tańsze niż nasze, dla mnie jako konsumenta to dość jasna informacja i decyzja zakupowa.

wiekszosc o co walczą to dostają, tam rolnicy mają duzy wpływ na rząd i ministra


xD
I co, Holandia wycofała się z dyrektywy azotowej po wielkich protestach z zeszłego roku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakie 8 z 12 miesiecy xd przez wiekszosc sezonu nasze są w marketach, zresztą jak ty kupujesz pomidory patrząc na najnizszą cene w markecie to nigdy pomidora prawdziwego nie jadłeś xd


@siodemkaxx: Są przez większość sezonu, ale są sporo droższe niż importowane. Nie walę konia do krajowej malinówki po 25 PLN/kg, więc śliwkowy za 8 PLN/kg mi wystarcza ( ͡° ͜ʖ ͡°) Akurat jestem wnukiem potężnego gomułkowskiego
@PfefferWerfer narazie dyrektywa nie została wdrożona, protesty wstrzymane, rolnicy w parlamencie, a u nas co? Nic, nikt nie protestował, nikt nic nie robi.
Malinowe w marketach są w podobnej cenie jak zwykle, dla mnie bez roznicy, jem tylko te ze swojego ogródka, ewentualnie z małych szklarni gdzie uprawiają odmiany deserowe w okolicy, nie jem syfu z marketów bo to z pomidorem ma wspólny tylko wygląd, smaku 0, zapachu 0, skórka gruba jak
narazie dyrektywa nie została wdrożona, protesty wstrzymane, rolnicy w parlamencie, a u nas co? Nic, nikt nie protestował, nikt nic nie robi.


@siodemkaxx: A u nas w rządzie siedzi Agrounia, rolnicy zablokowali import zboża z Ukrainy i spowodowali konflikt z UE o tę kwestię, protesty się nie skończyły i co chwilę jest kolejna branża rolnicza która marudzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Malinowe w marketach są w podobnej
A u nas w rządzie siedzi Agrounia, rolnicy zablokowali import zboża z Ukrainy i spowodowali konflikt z UE o tę kwestię, protesty się nie skończyły i co chwilę jest kolejna branża rolnicza która marudzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@PfefferWerfer: siedzi jeden z agrounii, kołodziejczak, rolnicy nic nie zablokowali, chwile postali a zboże jak jechało tak dalej jedzie, konfliktu by nie było, gdyby pis potrafił korzystać z prawa
dla mnie liczy sie smak, pozdrawiam xD


@siodemkaxx: No to jak widać nie wszyscy mają takie same priorytety skoro sprzedają się najtańsze jajka z chowu klatkowego, pomidory z importu i zboże z Ukrainy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

siedzi jeden z agrounii, kołodziejczak, rolnicy nic nie zablokowali, chwile postali a zboże jak jechało tak dalej jedzie, konfliktu by nie było, gdyby pis potrafił korzystać z prawa i ustaw
No to jak widać nie wszyscy mają takie same priorytety skoro sprzedają się najtańsze jajka z chowu klatkowego, pomidory z importu i zboże z Ukrainy


@PfefferWerfer: no jak ludzie są idiotami i patrza tylko na cene i wygląd to co poradzisz, co do jajek to bez różnicy

Zrozum, że rolnictwo nie jest oczkiem w głowie nowoczesnej gospodarki i zawsze zejdzie na dalszy plan względem inflacji, ekologii czy sporów geopolitycznych ¯\(ツ)/¯


@