Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wpisu https://wykop.pl/wpis/73576091/czasami-slysze-ze-mieszkania-podrozaly-ale-srednia/strona/1
Przecież eksperci z NBP liczą to na wykresie i wyszło to co mówisz i komu bardziej zaufasz NBP czy Expander? XD

@Yuri_Yslin: https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/09/Informacja-o-cenach-mieszkan-i-sytuacji-na-rynku-nieruchomosci-mieszkaniowych-i-komercyjnych-w-Polsce-%E2%80%93-II-kwartal-2023.pdf

Strona 14

+ wołam niedowiarka @stopy-kanadyjka: i pare dodatkowych @DryfWiatrowZachodnich @haha123 @enten

Pamiętajcie że to jest raport z opóźnieniem za II kwartał. Nie bierze pod uwagę największej pompy przez BK2% która była w wakacje - śmiało można stwierdzić że jest już gorzej niż w najgorszym momencie 2008r
#nieruchomosci
dzemzrzodkiewki - W nawiązaniu do wpisu https://wykop.pl/wpis/73576091/czasami-slysze...

źródło: Zrzut ekranu 2023-11-08 075406

Pobierz
  • 11
@Yuri_Yslin: ale mieszkania nadal się sprzedają w dużych ilościach. Mam wrażenie że to wszystko przez 40+ latków którzy widzą tylko betonowe złoto i mocno się zdziwią jak zobaczą ilość 20 latków którzy teraz wchodzą powoli na rynek nieruchomości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jedynym wytłumaczeniem jest fakt że ludzie godzą się na oddawanie większej części wypłaty żeby coś kupić

Tak czy siak za 2 miesiące jak się skończy
dzemzrzodkiewki - @Yuri_Yslin: ale mieszkania nadal się sprzedają w dużych ilościach....

źródło: 8e2291f830bacd-948-822-35-37-957-830

Pobierz
cykl unormowania sytuacji


@dzem_z_rzodkiewki: Tylko że w okresie wysokich stóp procentowych (2022), kiedy naprawdę mało ludzi było stać na nowe M, mieszkania i tak drożały. Było oczywiście w czym wybierać, ale deweloperzy odmawiali negocjacji i twardo trzymali ceny. Myślałem wtedy o zakupie dodatkowego mieszkania, ale odpuściłem, bo miałem za słabą pracę. Negocjowałem z Develią, Victorią Dom, Robygiem. Wysłali mnie na drzewo.

Być może dlatego, że doskonale wiedzieli o nadchodzącym BK2%, oczywiście.
Rzesze programistów koszących po 30-40k PLN miesięcznie kupuje kolejne nieruchy, bo Polacy nie potrafią inwestować w nic innego i są w tym utwierdzani przez coroczne, dzikie wzrosty cen nieruchomości.


@Yuri_Yslin: po pierwsze to w normalnej sytuacji kupno mieszkania i nie-wynajmowanie go jest stratą kasy. Taka sytuacja nadejdzie nawet jeżeli będzie stagnacja na szczycie górki. Mieszkania nie mogą podrożeć jeszcze kolejne 5k za m2 bo nikt tego nie kupi

Wynajmować też nieskończonej
dzemzrzodkiewki - >Rzesze programistów koszących po 30-40k PLN miesięcznie kupuje kol...

źródło: F9OsWlGbQAAWfkW

Pobierz
Wynajmować też nieskończonej ilości mieszkań nie można bo popyt w końcu wygaśnie i ceny najmu spadną za bardzo


@dzem_z_rzodkiewki: No i to chyba już się dzieje. Do tego tym wszystkim bombelkom tateły kupiły mieszkanie, więc oni nie będą wynajmować, tylko od razu wprowadzą się do swojego. Słyszałem, że ceny najmu już zaczęły spadać.

I jest jeszcze jeden czynnik. Starsi ludzie właśnie zaczęli uwalniać ogromne ilości nieruchomości i ten trend utrzyma się
@dzem_z_rzodkiewki: ten wykres urodzenia zgony wskazuje że w 2023 r. urodziło się najmniej osób, ale co z tego?? Największa nadwyżka jest w 2009 r. więc może to oznaczać że gdy te osoby osiągną wiek 20-25 lat to będzie najtrudniej o mieszkanie?

Wysokie ceny nieruchomości wynikają z tego że wciąż w Polsce można osiągnąć bardzo wysokie stopy zwrotu z kawalerek, albo dwupaków. W Warszawie cały czas można liczyć na 8-10% rocznej dywidendy
@dzem_z_rzodkiewki: no to odp z pozycji tego 40latka. Mam wiecej niz 1 mieszkanie w Wawie z tego wzgledu ze jak zmienialem na wieksze to mniejsze po prostu zostalo. Mam 2 dzieci wiec plan jest taki ze dostana po mieszkaniu jak na studiach beda chcieli sie usamodzielnic.
na wynajmie mi specjalnie nie zalezy wiec jak nawet skoncza sie najemcy to koszty miesieczne czynszu to nie jest jakis kosmos by je sobie oplacac
I jest jeszcze jeden czynnik. Starsi ludzie właśnie zaczęli uwalniać ogromne ilości nieruchomości i ten trend utrzyma się na wiele lat


@dzem_z_rzodkiewki: tylko starsi umierają w całym kraju, a ludzie mieszkania głównie kupują w największych metropoliach. Tak, na wsi w podkarpackim ceny spadną, chcesz tam kupić i mieszkać?
tylko starsi umierają w całym kraju


@jozef-dzierzynski: mamy stosunek 414tys śmierci do 280tys urodzeń, 50% więcej ludzi umiera niż się rodzi. A starsi blisko w 100% byli na własnościowych. Nie dość że jest 50% nadpodaż spadku to buduje się rekordowa ilośc mieszkań od czasów komunizmu.

Nie można też twierdzić że 100% ludzi jedzie do Warszawy bo jednak ktoś żyje w powiatowych.

W praktyce to plus fakt że buduje się 200k mieszkań
Nie można też twierdzić że 100% ludzi jedzie do Warszawy bo jednak ktoś żyje w powiatowych.


@dzem_z_rzodkiewki: powiatowe się wyludniają na rzecz dużych miast, taki trend jest widoczny od dawna a odpływu z dużych miast jak nie było tak nie ma. Więc owszem, będą spadki, ale nie w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu.