Wpis z mikrobloga

Dlaczego wiele osób nie zwraca uwagi na to w jaki sposób mają napisany projekt? Od kilku lat łączę się na różne spotkania z programistami (praca, szkolenia itd.) i zauważyłem, że ludzie w ogóle nie stosują zaleceń wujka Boba. Na YT jest mnóstwo tego typu kanałów dot. pisania czystego kodu. Tymczasem ludzie nadal mają funkcje, w których jest kilkanaście zagnieżdżonych pętli, ifów, mają nazwy w różnych notacjach. Jakieś importy z porozwalanymi na nich modułami/bibliotekami.

Dlaczego tak jest? Zawsze miałem wrażenie, że te wszystkie korporacje, kontraktornie to są nienagannie urządzone a tu się okazuje, że z zewnątrz ładne a w środku brzydactwo. Ja się zastanawiam czy dobrze nazwałem funkcję, czy nie rozbić jej na kolejne kilka mniejszych, a tu ktoś wrzuca commit z tysiącami nowych linii i jest zadowolony(?)

#programowanie #programista15k #pracait #pytanie #pdk
  • 26
@Dragon_Lord_2137: Czysty kod jest fajny ale dla klienta jeszcze fajniejszy jest tani kod dostarczony szybko.

Ja pamiętam jak mnie na studiach uczyli bazę danych sprowadzać do 3 postaci normalnej a nie widziałem i pewnie nigdy w życiu nie zobaczę komercyjnego projektu, który daje o to yebanie
@Dragon_Lord_2137 zastanawiam się czy ja aby z Tobą nie pracuje. Potem chce cos rozszerzyć w tym czystym kodzie i muszę robić zmiany w 100 plikach żeby rozszerzyć jedna encje o nowe pole. Bo fabryk sto natrzaskane jakieś #!$%@? muje dzikie węże.

Taka nadgorliwość w czysty kod jest gorsza od faszyzmu… to się potem obraca przecie tobie. KISS jest ważniejszy. Keep it simple… tak ze ktokolwiek do tego potem usiądzie nie będzie miał
@szpongiel: czy miałeś przyjemność uczestniczyć w ciągnącej się bez końca dyskusji na temat architektury projektu? gdy kilku devów, na podobnym poziomie, chce zaimplementować jakiś super koncept, ale nie może dojść do ładu jak to wszystko zorganizować pod maską? Argumenty jakie przytaczasz się tam przewijają i zwykle tylko napędzają dyskusję. Zgadzam się, że "posklejajmy na taśmę i ślinę i jak poleci, to się sprzeda" jest dość wątpliwe, ale jeśli dzięki temu projekt