Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie prawa pracy i prawa do odpoczynku. Widziałem się ostatnio że starym znajomym i on mi mówił, że pracuje w fabryce na 3 zmiany przez 6 dni w tygodniu po 8 godzin i 2 ostatnie dni to noce i ma 1 dzień wolnego właśnie po tych nocach. Czy to jest legalne i zgodne z prawem.

Znalazłem coś takiego i nie wiem jak to interpretować:

Odpoczynek tygodniowy
W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których możliwe jest skrócenie odpoczynku tygodniowego (musi przy tym zostać zapewniony odpoczynek obejmujący nie mniej niż 24 godzin):

w stosunku do pracowników zarządzających zakładem pracy,
w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
w związku z przejściem pracownika na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.


Ważne! Skrócenie do 24 godzin odpoczynku tygodniowego nie musi być rekompensowane.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/kadry/odpoczynki-dobowe-i-tygodniowe,516788.html

Ktoś mi wyjaśni czy można tak pracować czy to jest wykorzystywanie pracowników?

#praca
  • 3
@Topola_o_Poranku_: no właśnie nie wiem jak ten ostatni punkt interpretować

w związku z przejściem pracownika na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy

Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których możliwe jest skrócenie odpoczynku tygodniowego (musi przy tym zostać zapewniony odpoczynek obejmujący nie mniej niż 24 godzin):
Czyli zgodne z prawem czy nie?
@Arvantir90 To dotyczy sytuacji jednostkowych, co jest napisane. W przypadku, jak to opisałeś, pracy 6dni w tygodniu już nie ma zachowanej przerwy 35h 4 razy w miesiącu, dodatkowo w przypadku robienia nadgodzin ilość nadgodzin również jest ograniczona przez kodeks pracy. Nie wiem, jak wyglądają w tej pracy zmiany (czy są 2, 3 czy system 4brygadowy), nie czytałam regulaminu (na 99,9% podpisanego przez prawników), nie wiem czy są oddawane dni wolne ani mnóstwa