Wpis z mikrobloga

@Volantie: scurity czy javascript to jest przyszlosc programowania a nie java


@jmuhha: widać lekarską, fachową opinię (σ ͜ʖσ)
Java i JavaScript są podobne jak Świnka i Świnka Morska. Każde z nich ma inne zastosowania, kompletnie różne i JS nie zastąpi Java, nawet jak dodamy do niego TS.

@Volantine, IMHO, to kotlin przejmie javę
  • Odpowiedz
@Volantie: publikacja danych bez kontekstu powinna być karana batożeniem OPa

Sądząc po Pythonie na czele, to musi być TIOBE, czyli index oparty na statystykach haseł z wyszukiwarek internetowych, long story short: wskazuje, którego języka uczy się aktualnie najczęściej, a że kilkanaście lat temu w szkołach i na uczelniach (a teraz i w bootcampach) Python zajął miejsce, które zajmował kiedyś Turbo Pascal, to od lat wygrywa ten ranking.

Żeby nie było, oczywiście
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: no javie sypią więcej, zeby na psychiatrę i tabletki starczyło ;-)

A tak poważnie to Java stoi, miała spory zapas czasu względem C# ale nie inwestował w rozwój języka, a więc C# i. NET jest teraz lata świetlne przed. Wiec jedyne co trzyma jave to chyba jest ten absurdalnie długi okres wsparcia który dla dużych projektów jest kluczowy.
  • Odpowiedz
Bardziej zastanawia mnie co w 2023 robi na tej liście php.


@smk666: Obsługuje większość stron i skryptów, których jakimś cudem nie odpalisz u klienta na przeglądarce, albo których odpalenie oznaczałoby pierdyliardy dziur i podatności jak to w przypadku JSa i innych clientside rzeczy bywa.
https://www.facebook.com/profile.php

A co Javy - główna grupa docelowa tego języka to nadal przedsiębiorstwa typu enterprise, czyli prawdziwe żółwie biznesowe, które dopiero zakończyły migrację z JDK7 na
tellet - >Bardziej zastanawia mnie co w 2023 robi na tej liście php.

@smk666: Obsług...

źródło: x

Pobierz
  • Odpowiedz
@wygryw50k: odwrócę pytanie - jaki jest powód używania skryptowego języka dynamicznego do budowy aplikacji web w 2023 zamiast wziąć jeden z wielu dostępnych języków natywnych ze statycznym systemem typów?

Java przynajmniej jest statycznie typowana, choć nie jest niestety natywna.
  • Odpowiedz
@Krolik: głupie pytanie, chociażby koszty? szybkość developmentu i napisania prototypu? istniejące frameworki i community? nie każda aplikacja musi dojść do momentu, w którym będzie musiała być rozproszona i się super skalować. w php nie robię, ale nie rozumiem tych wojenek
  • Odpowiedz
@wygryw50k: szybkość developmentu językach dynamicznych jest niższa niż w językach typowanych statycznie. Wyjątkiem są co najwyżej jednorazowe programy na 100 lini pisane przez jedną osobę. W chwili gdy dodajesz do zespołu drugą osobę brak systemu typów staje się poważnym spowalniaczem - masz gorszą dokumentację, mniej czytelny kod, gorzej działający autocomplete, więcej błędów, musisz pisać więcej testów. W zamian nie zyskujesz nic bo nawet kod nie jest jakiś bardziej zwięzły.

A dobre
  • Odpowiedz