Wpis z mikrobloga

#programowanie #monitory
Hej, mam pytanka o zakup monitorów do pracy. Nie będę w nic na nich grał. Zakup pod HO.

1. Czy odczuję dużą różnicę względem komfortu pracy między monitorami w konfiguracji 2x24 vs 2x27?

2. Czy FHD wystarczy czy celować już w WQHD w przypadku 27?

3. Pytanko o AOC - czy mają jakąś apke do dzielenia ekranu jak np. LG on Screen Control? Nie ukrywam że mocno mi zależy na dedykowanej apce, która pozwoli podzielić ekran. Snap Assist na Windowsie tak średnio mi pasuje i wolałabym mieć coś dedykowanego.

Szukam opcji jak najbardziej budżetowej. Im taniej tym lepiej, powiedzmy że górna granica to maks 800 za monitor. Myślałem o czymś w tym stylu: https://www.morele.net/monitor-aoc-q24v4ea-8870904/
  • 9
@nILFICkW: Jak masz wybór to bież 2x27 w UHD i min. 120 Hz. Jak dużo masz zamiar siedzieć przed monitorami, to nie warto oszczędzać. Zaoszczędzisz 300-500 zł, a nerwy będą targały cały czas - zawsze czegoś będzie brakowało, albo będzie coś przeszkadzało.

Przerobiłem budżetowe rozwiązania w robocie i to jest tylko jeden wielki #!$%@?.
@nILFICkW: na 27" minimum to 4K aby tekst był wzglednie ostry, wszystko co poniżej to pikseloza. Oko ludzkie z 0,6 m potrzebuje ok 250-300 ppi aby obraz był ostry. Monitor 4K na 27" to marne 163 PPI.

Za to 120 Hz w pracy do niczego nie jest potrzebne, jeśli nie pracujesz w branży filmowej / gier. Do biura wystarczy 60 Hz (a nawet 30 styknie). Ważniejsze jest aby miał dobrą jasność,
@MilionoweMultikonto: OLED jest znacznie droższy i niekoniecznie lepszy. Właściwie lepszą ma tylko czerń i mniej prądu bierze jak jest ciemny, natomiast ogólnie reprodukcja kolorów, jasność czy trwałość są lepsze w IPS - a to są rzeczy ważniejsze w użyciu biurowym. Zauważ, że profesjonalne monitory dla grafików mają matryce IPS. OLED mają tendencje do wypalania się i źle znoszą statyczne obrazy.