Wpis z mikrobloga

Po kilkunastu latach z Androidem przeszedłem parę dni temu na iPhone'a (15 pro max) i jestem całkiem zadowolony. Jest to moje drugie podejście do iPhone (2 lata temu próbowałem z iPhone 10), ale było zbyt wiele rzeczy, które mi nie pasowały (część z nich już została zmieniona, więc dałem drugą szansę). Żeby nie było, używałem flagowców na andku, nie jakieś szroty.

Co mi się podoba w iPhone:
- Face ID (nienawidzę #!$%@? czytników linii papilarnych, raz działają, a raz nie)
- zasięg NFC przy płatnościach zbliżeniowych (na andku musiałem prawie że stykać telefon z czytnikiem, iPhone'a wystarczy, że zbliżę kilkanaście cm od czytnika)
- nagrywanie wideo (zdjęcia nie urwały mi dupy, ale jakość wideo - opad szczęki)
- możliwość ustawienia, żeby apki cię nie śledziły
- czas pracy na baterii
- mapy apple (tyle się naczytałem na reddicie, że mapy apple poza USA kuleją, podczas gdy na mojej ulicy pokazują różne usługi, których brakuje na mapach google xD)
- shortcutsy (coś pięknego dla power userów)
- wbudowana, prosta apka do nagrywania ekranu
- długi czas wsparcia aktualizacjami (mój telefon Sony mógł liczyć tylko na 2 aktualizacje Androida)
- połączenie AI z galerią to jakaś magia - wpisuję "anime", wyskakują mi moje obrazki anime. Przypominam sobie jakiegoś mema, wpisuję słowo występujące w tym memie i go znajduje ()
- możliwość zmiany języka dla (prawie) każdej aplikacji oddzielnie
- GPS łapie błyskawicznie i jest bardzo dokładny, jak się obracam, to aktualizuje to prawie w czasie rzeczywistym
- brak bloatware'u (na moim Sony też go prawie wcale nie było, ale tu jest jeszcze mniej)

Co bardziej mi się podoba w Androidzie:
- system plików
- powiadomienia
- raporty doręczenia SMS (zdziwiło mnie, że iOS ich nie ma)
- działający zewnętrzny dysk SSD (z jakiegoś powodu iPhone w ogóle nie działa z moim zewnętrznym dyskiem SSD M.2 NVME, ale może poprawią to w którejś aktualizacji)
- prostszy sideloading - wiem, wiem, "polaczek biedaczek chce piracić" - ogólnie płacę na apki i mam nawet parę subskrypcji, ale jednak cena youtube premium jest trochę niedorzeczna, płacić subskrypcję za Reddita też nie mam ochoty. Z appstore'a nie pobiorę też żadnego klienta torrentów ani emulatorów. Na szczęście za parę miesięcy Apple będzie musiało dostosować się do wymogów UE, co ułatwi sideloading)
- klawiatura - z jakiegoś powodu wszystkie 3 najlepsze klawiatury (Apple'owska, Gboard, Swiftkey) są pozbawione dedykowanego przycisku przecinka na głównym widoku (!!!)
- personalizacja - ogólnie trafia do mnie filozofia prostoty Apple, ale przycisk Focus bym sobie wywalił z Control center. Łatwiejsza zmiana ikonek też by nie zaszkodziła.
- mogłem ustawić DNS adguarda w całym systemie i blokowało to reklamy w aplikacjach, w iPhone mogę ustawić DNSa tylko dla danego wifi i nadal widzę reklamy w aplikacjach)

Ogólnie jest w pytkę.


#apple #iphone #ios #android
Kliko - Po kilkunastu latach z Androidem przeszedłem parę dni temu na iPhone'a (15 pr...

źródło: 20231015_130235

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kliko Jak odpalisz wideo na pełnym ekranie, to po prostu przesuń palcem od dołu ekranu w górę i odtwarzacz przejdzie w tryb pip. Outplayera używam tylko do stremio.
  • Odpowiedz
  • 0
@TSoprano: Nie działa. Jak przeciągam od dołu w górę i puszczam powiedzmy w połowie ekranu, to otwiera się lista otwatych aplikacji. A jeśli przeciągam od dołu w górę do samego końca ekranu, to wracam do home screena.
  • Odpowiedz
  • 1
Zapomniałem o jednej dużej zalecie - jasność ekranu. Jak wychodziłem z moim Soniaczem na dwór i waliło słońce, to ledwo cokolwiek na nim widziałem. Na iPhone wszystko dobrze widać. Chociaż Sony ma ogólnie dość ciemnie ekrany, więc może na innych fonach z Androidem również nie jest to takim problemem.
  • Odpowiedz
@Kliko: A jak oceniasz wspaniałą obsługę gestów? Że gest wstecz jest tylko od lewej krawędzi ale za to nie we wszystkich miejscach i aplikacjach.
  • Odpowiedz
  • 0
@johny-kowalski:

zainstaluj nextdns to będziesz miał DNS na cały system


DNS czy VPN? Chyba VPN, skoro trzeba to instalować. Średnio widzi mi się takie rozwiązanie, bo takie rozwiązania kosztują subskrypcję + musisz ufać dostawcy VPN + dodatkowe zużycie
  • Odpowiedz
@Kliko też przeszedłem we wrześniu na iPhone 14 Pro z Xiaomi przez ostatnie 12 lat. Interfejs podobny jeśli chodzi o ekran główny, reszta obsługi w miarę szybko do przyzwyczajenia. Po tygodniu śmigałem aż miło.
IP ma trochę minusów w porównaniu do Androida, ale da się przeżyć.
  • Odpowiedz
ogólnie płacę na apki i mam nawet parę subskrypcji, ale jednak cena youtube premium jest trochę niedorzeczna


@Kliko: Na iPhonie też możesz. Masz przecież uYou+, tylko wcześniej musisz zainstalować AltStore. Masz nawet Spotify, który pomija reklamy. Ale masz też dodatki do Safari takie, że i tam możesz blokować reklamy i korzystać z dobrodziejstw np. SponsorBlocka.

mogłem ustawić DNS adguarda w całym systemie i blokowało to reklamy w aplikacjach, w iPhone mogę ustawić DNSa tylko dla danego wifi i nadal widzę reklamy w aplikacjach)

Zainstaluj sobie AdGuard Pro (umożliwia kontrolowanie całego ruchu sieciowego), albo nie instaluj nic, poza profilem ustawień rejestrując się na darmowym NextDNS (nieco mniej zaawansowany). Uważam, że pod względem blokady reklam lepiej
  • Odpowiedz
  • 1
@Korda Nie chce mi się bawić w konieczność odświeżania apek co tydzień, tym bardziej że wymaga to instalacji itunesa, którego nie cierpię (to gówno ciężej usunąć z windowsa niż większość wirusów). Poczekam te parę miesięcy.

System plików jest lepszy na Androidzie, bo:
- podłączasz telefon do komputera i normalnie widzisz foldery i pliki bez potrzeby używania jakichś durnych programów
- apki mogą odpalać wybrane pliki bezpośrednio, a na iPhone muszą sobie skopiować do swojego folderu
  • Odpowiedz
Spróbuj usunąć przycisk focus wg tej instrukcji.


@Kliko: tak to nie ma, możesz se coś dodać na dole, ale z resztą to apple wie lepiej :P
  • Odpowiedz