Wpis z mikrobloga

Po kilkunastu latach z Androidem przeszedłem parę dni temu na iPhone'a (15 pro max) i jestem całkiem zadowolony. Jest to moje drugie podejście do iPhone (2 lata temu próbowałem z iPhone 10), ale było zbyt wiele rzeczy, które mi nie pasowały (część z nich już została zmieniona, więc dałem drugą szansę). Żeby nie było, używałem flagowców na andku, nie jakieś szroty.

Co mi się podoba w iPhone:
- Face ID (nienawidzę #!$%@? czytników linii papilarnych, raz działają, a raz nie)
- zasięg NFC przy płatnościach zbliżeniowych (na andku musiałem prawie że stykać telefon z czytnikiem, iPhone'a wystarczy, że zbliżę kilkanaście cm od czytnika)
- nagrywanie wideo (zdjęcia nie urwały mi dupy, ale jakość wideo - opad szczęki)
- możliwość ustawienia, żeby apki cię nie śledziły
- czas pracy na baterii
- mapy apple (tyle się naczytałem na reddicie, że mapy apple poza USA kuleją, podczas gdy na mojej ulicy pokazują różne usługi, których brakuje na mapach google xD)
- shortcutsy (coś pięknego dla power userów)
- wbudowana, prosta apka do nagrywania ekranu
- długi czas wsparcia aktualizacjami (mój telefon Sony mógł liczyć tylko na 2 aktualizacje Androida)
- połączenie AI z galerią to jakaś magia - wpisuję "anime", wyskakują mi moje obrazki anime. Przypominam sobie jakiegoś mema, wpisuję słowo występujące w tym memie i go znajduje ()
- możliwość zmiany języka dla (prawie) każdej aplikacji oddzielnie
- GPS łapie błyskawicznie i jest bardzo dokładny, jak się obracam, to aktualizuje to prawie w czasie rzeczywistym
- brak bloatware'u (na moim Sony też go prawie wcale nie było, ale tu jest jeszcze mniej)

Co bardziej mi się podoba w Androidzie:
- system plików
- powiadomienia
- raporty doręczenia SMS (zdziwiło mnie, że iOS ich nie ma)
- działający zewnętrzny dysk SSD (z jakiegoś powodu iPhone w ogóle nie działa z moim zewnętrznym dyskiem SSD M.2 NVME, ale może poprawią to w którejś aktualizacji)
- prostszy sideloading - wiem, wiem, "polaczek biedaczek chce piracić" - ogólnie płacę na apki i mam nawet parę subskrypcji, ale jednak cena youtube premium jest trochę niedorzeczna, płacić subskrypcję za Reddita też nie mam ochoty. Z appstore'a nie pobiorę też żadnego klienta torrentów ani emulatorów. Na szczęście za parę miesięcy Apple będzie musiało dostosować się do wymogów UE, co ułatwi sideloading)
- klawiatura - z jakiegoś powodu wszystkie 3 najlepsze klawiatury (Apple'owska, Gboard, Swiftkey) są pozbawione dedykowanego przycisku przecinka na głównym widoku (!!!)
- personalizacja - ogólnie trafia do mnie filozofia prostoty Apple, ale przycisk Focus bym sobie wywalił z Control center. Łatwiejsza zmiana ikonek też by nie zaszkodziła.
- mogłem ustawić DNS adguarda w całym systemie i blokowało to reklamy w aplikacjach, w iPhone mogę ustawić DNSa tylko dla danego wifi i nadal widzę reklamy w aplikacjach)

Ogólnie jest w pytkę.


#apple #iphone #ios #android
Kliko - Po kilkunastu latach z Androidem przeszedłem parę dni temu na iPhone'a (15 pr...

źródło: 20231015_130235

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
@Kliko Jak odpalisz wideo na pełnym ekranie, to po prostu przesuń palcem od dołu ekranu w górę i odtwarzacz przejdzie w tryb pip. Outplayera używam tylko do stremio.
  • Odpowiedz
  • 0
@TSoprano: Nie działa. Jak przeciągam od dołu w górę i puszczam powiedzmy w połowie ekranu, to otwiera się lista otwatych aplikacji. A jeśli przeciągam od dołu w górę do samego końca ekranu, to wracam do home screena.
  • Odpowiedz
  • 1
Zapomniałem o jednej dużej zalecie - jasność ekranu. Jak wychodziłem z moim Soniaczem na dwór i waliło słońce, to ledwo cokolwiek na nim widziałem. Na iPhone wszystko dobrze widać. Chociaż Sony ma ogólnie dość ciemnie ekrany, więc może na innych fonach z Androidem również nie jest to takim problemem.
  • Odpowiedz
@Kliko: A jak oceniasz wspaniałą obsługę gestów? Że gest wstecz jest tylko od lewej krawędzi ale za to nie we wszystkich miejscach i aplikacjach.
  • Odpowiedz
  • 0
@johny-kowalski:

zainstaluj nextdns to będziesz miał DNS na cały system


DNS czy VPN? Chyba VPN, skoro trzeba to instalować. Średnio widzi mi się takie rozwiązanie, bo takie rozwiązania kosztują subskrypcję + musisz ufać dostawcy VPN + dodatkowe zużycie baterii.

@pppiotr

A jak oceniasz wspaniałą obsługę gestów?


Całkiem spoko. Na androidzie w ogóle nie korzystałem z gestów, tylko z przycisków, ale tutaj przyzwyczaiłem się do nich w 2 dni. Brak uniwersalnego gestu
  • Odpowiedz
@Kliko też przeszedłem we wrześniu na iPhone 14 Pro z Xiaomi przez ostatnie 12 lat. Interfejs podobny jeśli chodzi o ekran główny, reszta obsługi w miarę szybko do przyzwyczajenia. Po tygodniu śmigałem aż miło.
IP ma trochę minusów w porównaniu do Androida, ale da się przeżyć.
  • Odpowiedz
ogólnie płacę na apki i mam nawet parę subskrypcji, ale jednak cena youtube premium jest trochę niedorzeczna


@Kliko: Na iPhonie też możesz. Masz przecież uYou+, tylko wcześniej musisz zainstalować AltStore. Masz nawet Spotify, który pomija reklamy. Ale masz też dodatki do Safari takie, że i tam możesz blokować reklamy i korzystać z dobrodziejstw np. SponsorBlocka.

mogłem ustawić DNS adguarda w całym systemie i blokowało to reklamy w
  • Odpowiedz
  • 1
@Korda Nie chce mi się bawić w konieczność odświeżania apek co tydzień, tym bardziej że wymaga to instalacji itunesa, którego nie cierpię (to gówno ciężej usunąć z windowsa niż większość wirusów). Poczekam te parę miesięcy.

System plików jest lepszy na Androidzie, bo:
- podłączasz telefon do komputera i normalnie widzisz foldery i pliki bez potrzeby używania jakichś durnych programów
- apki mogą odpalać wybrane pliki bezpośrednio, a na iPhone muszą sobie skopiować
  • Odpowiedz
Spróbuj usunąć przycisk focus wg tej instrukcji.


@Kliko: tak to nie ma, możesz se coś dodać na dole, ale z resztą to apple wie lepiej :P
  • Odpowiedz