Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (836)

Rosja
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło uchwałę, w której określiło Rosję dyktaturą i wezwało do nieuznawania legalności władzy prezydenckiej Władimira Putina pod koniec jego kadencji. Zakończy się na początku 2024 roku. W uchwale zapisano, że Putin sprawuje władzę w Rosji od 2000 roku, pełniąc funkcję prezydenta i premiera. Zatwierdzone trzy lata temu poprawki do konstytucji przedłużyły jego potencjalną prezydenturę do 2036 roku.
Źródło

Ukraina
Przywódcy Unii Europejskiej na szczycie 26-27 października w Brukseli mogą zaapelować o „zdecydowany postęp” w kwestii wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji na rzecz Ukrainy. W publikacji, powołującej się na projekt wspólnego oświadczenia przywódców UE, podano, że szczyt powinien wezwać do „zdecydowanego postępu… w wykorzystaniu dochodów z zamrożonych aktywów Rosji”. Dyplomaci z krajów UE mają przeprowadzić negocjacje techniczne w tej sprawie 17 października. Warto zaznaczyć, że ministrowie finansów krajów uprzemysłowionych „Wielkiej Siódemki” (G7) oszacowali zamrożone aktywa Federacji Rosyjskiej na kwotę 280 mln dolarów. Oczekują, że w nadchodzących miesiącach zostaną wykonane dodatkowe prace w celu znalezienia legalnych sposobów wykorzystania ich do pomocy Ukrainie.
Źródło

Rząd Niemiec, za pośrednictwem niemieckiego banku rozwoju KfW, przyznał NEC „Ukrenergo” dotację w wysokości 76 mln euro na sfinansowanie budowy zabezpieczeń technicznych stacji elektroenergetycznych, instalację nowych urządzeń wysokiego napięcia oraz modernizację sieci granicznej z Europą. Zdaniem Wołodymyra Kudryckiego, prezesa zarządu PKW „Ukrenergo”, środki z dotacji zostaną przeznaczone na wzmocnienie ochrony obiektów infrastruktury energetycznej, ich renowację i modernizację, a także budowę nowych linii napowietrznych. W sumie „Ukrenergo” pozyskało od KfW ponad 220 milionów euro środków kredytowych i dotacyjnych na renowację i przebudowę podstacji.
Źródło

Ukraina i Mołdawia przeprowadzą wspólną kontrolę na kolejowym przejściu granicznym „Nowosawicka-Kuczurgan” na terytorium Ukrainy. Premier Szmyhal przypomniał, że wiosną państwa po raz pierwszy zastosowały wspólną kontrolę na kolei na przejściu granicznym „Serpnewe 1 – Basarabiaska”. To znacząco przyczynia się do ukraińskiego eksportu, skraca o połowę czas trwania wszystkich procedur, minimalizuje kolejki i oszczędza fundusze państwa – podkreślił szef ukraińskiego rządu. Według niego w przyszłości strony planują wykorzystać doświadczenia wspólnej kontroli na wszystkich przejściach kontrolnych z Mołdawią, a później na granicach ze wszystkimi sąsiadującymi państwami UE.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka na posiedzeniu Rady Głów Państw WNP przypomniał, jak kiedyś na całym świecie obawiano się Związku Radzieckiego. Jego zdaniem, jeśli członkowie WNP będą trzymać się razem, ich zdanie będzie decydujące w sprawach międzynarodowych. Łukaszenka z kolei był oburzony faktem, że młodzi ludzie w krajach WNP często mówią po rosyjsku gorzej niż po angielsku. Według niego nie można zapominać języka rosyjskiego, w przeciwnym razie młodzi ludzie będą porozumiewać się za pośrednictwem tłumacza lub tylko po angielsku, a on tego nie chce. Na dzisiejszym spotkaniu przywódcy WNP podpiszą porozumienie w sprawie powołania Międzynarodowej Organizacji Języka Rosyjskiego, której utworzenie wcześniej proponował prezydent Kazachstanu.
Źródło

Litwa
Podobnie, jak to miało miejsce kilka dni temu na Łotwie i dzisiaj w Estonii, teraz Litwa według takiego samego scenariusza została zaatakowana w cyberprzestrzeni. Do placówek edukacyjnych zostały wysłane masowo drogą elektroniczną wiadomości w języku rosyjskim m.in. podłożonych b-----h. W sumie wiadomości wysłano do około 500 szkół, w części placówek, jak w Kłajpedzie i Kownie, zarządzono ewakuację. Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu, powiedział, że nie może „wykluczyć, że może to być skoordynowana akcja” przeciwko krajom bałtyckim.
Źródło

Łotwa
Od 16 października do końca tego roku Łotwa wprowadzi szerokie ograniczenia w korzystaniu z przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy z Białorusią – poinformowała Agencja Lotnictwa Cywilnego (CAA). Ograniczenia w korzystaniu z przestrzeni powietrznej obowiązują od Lauderi w rosyjskiej strefie przygranicznej po Medumii w litewskiej strefie przygranicznej. Granice wyznaczane są od poziomu gruntu do wysokości 2895 metrów. Ograniczenia są niezbędne, aby skutecznie zapewnić niezakłóconą realizację zadań Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) związanych z wykorzystaniem lotnictwa załogowego i bezzałogowych statków powietrznych na granicy łotewsko-białoruskiej – stwierdził CAA.
Źródło

Operator przesyłu i magazynowania gazu ziemnego na Łotwie „Conexus Baltic Grid” odmówił w tym tygodniu zaplanowanego na nowy tydzień przez spółkę „Gazprom” tranzytu gazu do Królewca. Obecne przepisy zabraniają dostaw gazu z Rosji do krajów bałtyckich, ale tranzyt jest dozwolony. W tym miesiącu planowano diagnostykę rurociągu w kierunku Estonii, jednak niedawne uszkodzenia podwodnych rurociągów pomiędzy Estonią a Finlandią wymusiły zmianę tych planów.
Źródło

Estonia
Dowódca Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych (EDF) płk Ants Kiviselg powiedział, że zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe. Kiviselg powiedział, że Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych wraz z estońską marynarką wojenną (Merevägi) również monitoruje ruch statków na Morzu Bałtyckim. „Mamy własną listę statków, które określamy jako niebezpieczne i których ruchy monitorujemy. Można też powiedzieć, że statki pływające po Bałtyku nie pozostają przez nas niezauważone” – powiedział Kiviselg.
Źródło

Polecam:
Zmęczenie wojną, w której nawet nie walczymy. Mistyfikacje leżące u podstaw poczucia winy wobec Rosji oraz braku broni i amunicji. Na Zachodzie widać wyraźne oznaki „zmęczenia” wsparciem dla Ukrainy. Świadczą o tym dwa niemal jednoczesne wydarzenia : odrzucenie nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy w Izbie Reprezentantów Kongresu USA oraz wybór na Słowacji lewicowej, socjaldemokratycznej koalicji pod przewodnictwem prorosyjskiego Roberta Fico.

Komentarz Stefano Magni, z włoskiego punktu widzenia
Zmęczenie Zachodu: rozbrojenie moralne i materialne

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach