Wpis z mikrobloga

Cześć,wytłumaczy ktoś może jak to jest/będzie od nowego roku z działalnością nierejestrowana?chodzi o to że nie trzeba rejestrować firmy jeśli nie przekroczymy obecnie 75% miesięcznego wynagrodzenia podstawowego,ale chyba od nowego roku będzie można sprzedać do 30 przedmiotów rocznie,lub do 2 tys euro?czyli jeśli przekroczymy 75 % to mamy obowiązek założyć firmę,jeśli sprzedamy powyżej 30 przedmiotów to też?nawet po złotówce?:)gdyby ktoś to jasno wytłumaczył jak się poruszać po działalności nierejestrowanej... dzięki
#dzialalnoscnierejestrowana #dzialalnoscgospodarcza #firma #podatki #prawo #sprzedaz #allegro #vinted #olx
  • 9
@Sylvinho to 30 nie na związku z rejestracją działalności. Platformy sprzedażowe mają obowiązek raportowania użytkowników co sprzedali 30 rzeczy lub rzeczy o wartości ponad 2tys EUR rocznie do US żeby sobie US mógł sprawdzić czy ten użytkownik zakończył podatki. Nadal mogą to być podatki w ramach nierejestrowanej działalności
  • 0
@zibizz1 dzięki,dla mnie to wszystko nie jest zbyt jasne,każdy mówi o działalności nierejestrowanej,dla usług i nie wiadomo czego,przez co jest jeszce bardziej zagmatwane...a ja chciałbym kupić taniej odzież i sprzedać drożej i tyle,rozliczyć to na koniec roku i tyle,nigdzie nie ma jak po kroku to zrobić...
@Sylvinho: zgodnie z ustawą nie ma powiedziane, że nie możesz sprzedać i 100 przedmiotów o ile są one używane i jesteś właścicielem ich przez pół roku i tu się nic nie zmienia. Po prostu wchodzi model raportowania do skarbówki i to tez bez szczegółów dotyczących transakcji, bo zawsze będą mogli się przyjrzeć czy klient nie robi sobie na boku działalności gospodarczej.
@Sylvinho
Działalność nierejestrowana i sprzedaż prywatna, to dwie różne rzeczy. Limit 30 transakcji i 2000 euro tyczy się tego drugiego.
Co do działalności nierejestrowanej, to limit miesięczny przychodu należnego (to nie jest to samo co przychód) wynosi 75% wynagrodzenia minimalnego (obecnie 2700 zł).
Do tego dochodzi kwestia VAT-u, musisz sobie przeliczyć czy warto rejestrować się do VAT-u jako podatnik czynny. Do tego dochodzi kwestia kasy fiskalnej, ale tu raczej złapiesz się na
  • 0
@pcela dzieki,czyli zakładając że kupuje sobie ciuszki i sprzedaje dalej na vinted,olx itp,do kieszeni wpada mi przykładowo tysiąc złotych co miesiąc(kupuje za 500 towar,sprzedaje za tysiąc,czyli przychód mam 1000)zapisuje sobie na ten przykład w uproszczonej ewidencji 3 bluzy za styczeń -kupione za 300-sprzedane 1000,luty-5bluz za 900-sprzedane za tysiąc itd przez 12 miesięcy,na koniec roku rozliczam przy rozliczeniu podatkowym kwotę 12 tyś,od tego płace 12 procent podatku i koniec filozofii tak?dobrze rozumiem?pracuje na
@Sylvinho
Mniej więcej tak, tylko musisz pamiętać, że do przychodu należnego wliczamy także transakcje, w których kupujący fizycznie nie zapłacił. Oczywiście można to potem zminusować, ale można przez to przekroczyć kwotę 2700 zł. Do tego przychód księgujesz w momencie sprzedaży, a nie zapłaty.

Kwotę przychodu zmniejszasz o wartość zwrotów czy skont.

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy to płaci się go od dochodów. Tutaj bierzesz faktury na wszystko co możesz wliczyć sobie w
  • 0
@pcela ok w pierwszym akapicie masz na myśli że w danym miesiącu liczy się to za ile sprzedam a nie to czy jakby przelew już poszedł i pieniądze mam na koncie tak?
w drugim że jeśli ktoś zwróci to nie muszę tego wliczać w dany miesiąc?mogę to odjąć od przychodu w danym miesiącu w którym sprzedałem
w trzecim masz na myśli że przez cały rok mogę sobie odliczyć od przychodu np nie
@Sylvinho:
Ad1. Tak. Co najwyżej potem to odliczysz, ale nie zawsze będzie to w tym samym miesiącu.
Ad2. Odliczasz w miesiącu, w którym nastąpił zwrot lub anulowanie sprzedaży.
Ad3. Odliczasz dopiero na koniec roku. Do tego w razie kontroli musisz być w stanie wykazać, że dany koszt był niezbędny. Opakowanie może być problemem, bo to powinno być wliczone w cenę towaru (czyli w twoją marżę).
Kosztu przesyłki do ciebie nie odliczysz,