Wpis z mikrobloga

@niedorzecznybubr: imho to jest kwestia estetyki, zależy od intencji autora i tego jak wygląda rzeczywisty kod. else często zwiększa czytelność kodu, nawet jeśli jest zbędny. branche kodu są wtedy bardziej ewidentne i bardziej "odseparowane" od siebie.
w obu przypadkach returny są tak samo "wczesne"


@ly000: Nie, dodaj kolejny warunek do pierwszej wersji w tym samym podejsciu i sprawdz czytelnosc kodu, pierwszy lepszy artykul ktory wyczerpuje ten temat.

imho to jest kwestia estetyki


Nie, to jest kwestia jakosci kodu.
Nie, dodaj kolejny warunek do pierwszej wersji w tym samym podejsciu i sprawdz czytelnosc kodu, pierwszy lepszy artykul ktory wyczerpuje ten temat.


@szubke: no a jak babcia będzie miała wąsy to będzie dziadkiem. dlaczego zmieniasz sobie dowolnie treść pytania?

Nie, to jest kwestia jakosci kodu.


a jakość kodu może być oczywiście mierzona w sposób obiektywny.

w tym przypadku jawny else zwiększa jakość kodu, bo masz jawnie pokazane ścieżki kodu. w drugim
no a jak babcia będzie miała wąsy to będzie dziadkiem


@ly000: podalem ci konkretny artykul na ten temat, czym jest early return

a jakość kodu może być oczywiście mierzona w sposób obiektywny


nie, early return to jedna z zasad w obrebie clean code
@niedorzecznybubr:

Jak masz proste sprawdzenie albo jedno albo drugie, to jedziesz bez elsa. Ale jeśli sprawdzasz, czy jedno zaprzecza drugiemu to lepiej polecieć z elsem.

Wydajność: Pewnie zależy od zagnieżdżenia - trzebaby rozkminić, czy przypadkiem nie wpływa na przeliczanie wszystkich instrukcji warunków kiedy nie ma jasno powiedziane, którą ścieżką ma pójść.

Czytelność: Jakbym przeglądał czyjeś unit testy i widział zadeklarowane elsy, to pewnie wygodniej byłoby się domyślić "co autor miał na
@niedorzecznybubr: powszechnie stosowane jest bez else. Spotkałem się nawet z zadaniem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej typu "popraw kod", gdzie jedną z oczekiwanych rzeczy było usunięcie takich właśnie else żeby zmniejszyć ilość zagnieżdżania.