Wpis z mikrobloga

Ciekawy jestem, jakie jest tło historyczne (bo pewnie trzeba tego szukać w historii) relatywnie mniejszej religijności ludzi na pograniczu Mazowsza, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego? Czyli w okolicach Włocławka, Płocka, Łodzi i na zachód od Warszawy. To ziemie rdzennie polskie, należące kiedyś do zaboru rosyjskiego. Może ktoś zna odpowiedź?

#historia #geografia #demografia #plock #wloclawek #lodz #skierniewice #warszawa
czykoniemnieslysza - Ciekawy jestem, jakie jest tło historyczne (bo pewnie trzeba teg...

źródło: temp_file.png9190479587004695500

Pobierz
  • 74
@fff112: To jest duży obszar o charakterze rolniczym, dość biedny, z Warszawą ma niewiele wspólnego. W wielu wsiach koło Włocławka dopiero w latach 60. dotarł prąd.
Dlatego tym bardziej zastanawia mnie skąd tam mniejsza religijność niż np. w Wielkopolsce, która była bardziej rozwinięta, a poza tym była butem pruskim, a Prusy otwarcie zwalczały kościół.
@czykoniemnieslysza: Kongresówka była niesamowicie nierówna pod względem zatrudnienia ludności w przemyśle oraz handlu, transporcie, usługach i administracji w stosunku do zatrudnienia w rolnictwie. Wbrew powszechnie panującej opinii najbardziej uprzemysłowionym patrząc na strukturę zatrudnienia mieszkańców zaborem był pruski, a nie rosyjski, tyle tylko, że tam nie było takich skupisk industrialnych jak Łódź czy Zagłębie Dąbrowskie, tylko dużo większa równomierność lokalizacji różnych tam fabryk i fabryczek w mniejszych miejscowościach, przez co te "dymiące