Wpis z mikrobloga

Ciekawy jestem, jakie jest tło historyczne (bo pewnie trzeba tego szukać w historii) relatywnie mniejszej religijności ludzi na pograniczu Mazowsza, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego? Czyli w okolicach Włocławka, Płocka, Łodzi i na zachód od Warszawy. To ziemie rdzennie polskie, należące kiedyś do zaboru rosyjskiego. Może ktoś zna odpowiedź?

#historia #geografia #demografia #plock #wloclawek #lodz #skierniewice #warszawa
czykoniemnieslysza - Ciekawy jestem, jakie jest tło historyczne (bo pewnie trzeba teg...

źródło: temp_file.png9190479587004695500

Pobierz
  • 74
  • Odpowiedz
  • 13
To są dwa bardzo różne regiony, ale w obu niska religijność wynika ze względów. Łódź jako miasto przemysłowe było zamieszkane przez prostych robotników, co tłumaczy bardzo duże poparcie dla lewicy. Do tego dochodzi miks kulturowy plus większość robotników w fabrykach to przyjezdni z innych części kraju. Odcięcie od korzeni, sprzyja laicyzacji.

Diecezja Płocka to historyczne ziemie mariawitów. Bardzo dziwnej sekty, która rozwinęła się tam w XIX wieku. Mariawici byli na tyle przekonujący,
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Prawie wszystkie powody to pochodne zaboru rosyjskiego. Pierwsza, to próba szybkiego zindustrializowania terenów rolniczych, bo głównie na tym opierała się gospodarka XVII i XVIII w. w Polsce. Przemysł przyciąga oczywiście Żydów (nie tylko tych lokalnych), ale też przesiedlonych przez Rosjan z terenów Litwy i Białorusi (Litwacy). Szacuje się, że mogło ich napłynąć nawet i pół miliona (70k rodzin). Mieli oni przewagę ponieważ posługiwali się językiem rosyjskim więc o wiele łatwiej
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Czy ty przeczytałeś czego dotyczy mapa? Przyjmowania komunii św. Po prostu regiony, które Ci nie pasują są mniej zakłamane i nie chodzą po opłatek bez spowiedzi, nie przejmują się, że sąsiad zobaczy, że Halinka dziś nie przyjęła komunii.
  • Odpowiedz
Chyba częściowo jestem w stanie Wam to wyjaśnić. Łódź była w zaborze rosyjskim i rozwijała się w okresie bumu na tekstylia. Obrotni przedsiębiorcy utworzyli fabryki w które będąc pod zaborem Rosyjskim miały ogromne możliwość eksportu na Chiny i Rosję. To rodziło ogromne fortuny. Na początku XIX w Łódź miała ponad 500 mieszkańców, a pod koniec XIX w już ponad 310 000. Ogromne masy biednych ludzi sprowadzały się na nowy obszar szukając lepszej
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Z dupy jest ta mapa, badanie bierze pod uwagę 13 rok życia i więcej , co za tym idzie jak jest tam duża ilość młodzieży to 18 orku życia ( czyli mają wykształcenie podstawowe, bo jeszcze np. nie ukończyli zawodówki i liceum)
  • Odpowiedz
@56632: Co cie dziwi? Opolskie to mocno religijny i konserwatywny rejon. Nie głosuje na PiS głównie przez wplywy tozsamości slaskiej i niemieckiej, ale ludzie są tu religijni, a Kościół wywiera tu dosc duży wpływ na życie.
  • Odpowiedz
To jest duży obszar o charakterze rolniczym, dość biedny, z Warszawą ma niewiele wspólnego. W wielu wsiach koło Włocławka dopiero w latach 60. dotarł prąd.


@czykoniemnieslysza: Trzeba dodać, że to teren intensywnie rolniczy w skali całego kraju i pół żartem pół serio dodam jako mieszkaniec podwłocławskiej wsi, że w niedzielę też muszę #!$%@?ć i zwyczajnie pracuję- dwuzawodowiec, więc siłą rzeczy W kościele mnie nie ma.
Nie do końca zgadzam się z
  • Odpowiedz
Co do Płocka to w XIX w. funkcjonariusze KK musieli nieźle narozrabiać z inwentarzem domowym i małoletnimi skoro ten region to główna siedziba Mariawitów (odłamu KK). Łódzkie - wiadomo - Ziemia Obiecana. Siedlisko żydokomuny wymieszanej z Niemcami. Sosnowiec - podobnie.
A niska przestępczoś na wschodzie wynika z tego, że bieda i nie ma tam czego kraść.
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Dużo czynników na to się składa.
Duża religijność w wielkopolsce jest po prostu spowodowana tym, że wielkopolska nie posiada dużej ilości wielkich miast, a samych dużych wsi, w których każda posiada przynajmniej jeden kościół.
Moja wieś rodzinna, największa w okolicy wybudowała kościół dopiero w latach 70-tych, bo setki lat temu spalili poprzednią świątynie wraz z zakonnikami (pierwszy bunt chłopski w średniowiecznej europie). Natomiast w sąsiedniej dominowali cystersi, a zatem i
  • Odpowiedz
@Skyy: Dziwnej sekty? Odrzucenie postanowień któregoś tam soboru i trzymanie się ustaleń przedsoborowychL ksiądz tyłem do wiernych ale msza po polsku, odrzucenie dogmatu o nieomylności papierza, księża mogą legalnie) zakładać rodziny - to jest Twoim zdaniem sekciarstwo? Czy powtarzasz zasłyszane dyrdymały? ;)
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Łódź miał bardzo duży odsetek Żydów przed II WŚ. Po oczywiście komuniści dobrze inwestowali w łódzkie zakłady tkackie, więc i przychylność do władz była większa. Łatwiej było darować sobie religijność. W Płocku mamy przecież zakłady Orlenu i w PRL też raczej pączek w maśle. No i do tego pewnie była duża migracja, a jak zmieniasz otoczenie to trudniej utrzymać tradycję, w której jesteś wychowany (stąd też taki niski odsetek na
  • Odpowiedz
Tu ma znaczenie coś, czego nie zobaczycie na żadnych mapach. To jest tzw. "kulturowość". Religijne są regiony zamieszkałe przez rdzenną ludność od pokoleń. Czyli Wielkopolska (poza "okręgiem" konińskim, gdzie jest wielu przybyszów kopalnianych). Czyli Małopolska, cała tzw. Ściana Wschodnia i np. Kaszubi na Pomorzu. Cała reszta to mieszanina, łącznie oczywiście z Łodzią.
Tą mapę trzeba czytać odwrotnie. Ona jest generalnie cała biała, jedynie z plamami bardziej lub mniej intensywnymi. Byłoby to lepiej
  • Odpowiedz
Mogę wypowiedzieć się o tzw. białych Kujawach, bo znam je dość dobrze. Jest to jeden z ostatnich terenów w Polsce, do którego bym się przeprowadził. Duże skonfliktowanie społeczne, wysoki poziom nieufności, trudności w kolektywnym działaniu (np. bardzo niewiele organizacji pozarządowych w porównaniu z innymi regionami). Generalnie nieciekawe pod względem społecznym miejsce.
  • Odpowiedz