Wpis z mikrobloga

Otrzymałem pozytywną decyzję kredytową z VeloBank na BK2%. Naszły mnie jednak wątpliwości co do ich oferty.

Zgodnie postanowieniami umowy:
4. Nie później niż na dwa miesiące przed upływem każdego z okresów obowiązywania okresowo stałej stopy procentowej poinformujemy Cię o oprocentowaniu Twojego kredytu według wszystkich oferowanych wówczas przez bank formuł oprocentowania. w tym o wysokości nowej stawki okresowo stałego oprocentowania na kolejne 60 miesięcy. W chwili zawarcia umowy nie możemy określić tej wartości.
5. Będziesz mógł skorzystać z przesłanej przez nas oferty na kolejne 60 miesięcy, jeśli będziesz posiadał zdolność kredytową do obsługi kredytu oprocentowanego okresowo stałą stopą.
6. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z przygotowanej oferty z okresowo stałą stopą procentową, wówczas zawrzemy z Tobą aneks do umowy.
7. Jeśli nie zaakceptujesz zaproponowanej przez nas nowej wysokości okresowo stałego oprocentowania lub nie będziesz miał zdolności kredytowej do obsługi kredytu z okresowo stałą stopą, wówczas zmienimy oprocentowanie kredytu na zmienne bez konieczności zawierania aneksu.
8. Od następnego dnia po zakończeniu okresu obowiązywania okresowo stałego oprocentowania, oprocentowanie Twojego kredytu będzie zmienne, co oznacza, że będzie się zmieniać w czasie, gdy będziesz spłacać kredyt.
9. Oprocentowanie zmienne ustalamy jako sumę wskaźnika referencyjnego i marży.

Czy dobrze rozumiem, że w przypadku gdy analityk ustali brak zdolności kredytowej na 2 miesiące przed upływem 60 miesięcy to oprocentowanie automatyczne zmienia się na zmienne i utracę dopłaty?

Z tego co wiem ustalanie zdolności kredytowej #!$%@? się dosyć dużą dozą dowolność. Banki mogą również zmieniać reguły jej liczenia. Ponadto mogą wydarzyć się sytuacje, które spowodują tymczasowy spadek zdolności akurat w okresie kiedy będzie ona kalkulowana. Nie jest to do przewidzenia.

Czy podpisywać taką umowę, czy ze względu na opisane wyżej ryzyko czekać na ofertę/umowę z Pekao SA?

Z tego co wiem inne banki nie mają takiego zapisu. Więc zapala się automatycznie czerwona lampka. Dlaczego przy braku zdolności na stałe raty z dopłatami automatycznie przechodzi się na oprocentowanie zmienne (które przecież może być wyższe).

@marcpol - prośba o pomoc, bo widzę, że jesteś doświadczony :)

#bezpiecznykredyt #bk2 #kredythipoteczny #kredyt2procent #velobank #banki
  • 14
  • Odpowiedz
Z tego co wiem inne banki nie mają takiego zapisu


@PaardonMe: Zgodnie z Rekomendacją S KNF banki są zobowiązane do przygotowania procedur monitorowania zdolności kredytowej w trakcie trwania kredytu. W większości umów utrata zdolności kredytowej skutkuje wypowiedzeniem umowy, tak tez jest w Pekao SA, jak i również w Velo.

Postanowienia umowy o których piszesz dotyczą sytuacji w której zdolność kredytowa w przypadku czasowo stałego oprocentowania będzie mniejsza niż w przypadku
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Czyli przejście ze stałego oprocentowania z dopłatami na zmienne oprocentowanie (wskaźnik referencyjny + marża) nastąpi wyłącznie w przypadku, gdy nie będzie zdolności kredytowej na stałe oprocentowanie.
1. Czy to oznacza w praktyce, że dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy rata na zmiennym oprocentowaniu będzie niższa niż ta na stałym po dopłacie?
2. Czy bank rzeczywiście (z Twojego doświadczenia) weryfikuje tą zdolność kredytową po upływie 5-letniego okresu?
  • Odpowiedz
1. Czy to oznacza w praktyce, że dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy rata na zmiennym oprocentowaniu będzie niższa niż ta na stałym po dopłacie?


@PaardonMe: Oznacza to sytuację w której nie będzie wystarczającej zdolności na stałe oprocentowanie, a będzie wystarczająca na oprocentowanie zmienne.

2. Czy bank rzeczywiście (z Twojego doświadczenia) weryfikuje tą zdolność kredytową po upływie 5-letniego okresu?


@PaardonMe: Nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem poza odłączeniem
  • Odpowiedz
tak tez jest w Pekao SA, jak i również w Velo.


@marcpol: PKO BP również w przypadku utraty zdolności wypowie umowę i utracone zostaną dopłaty? Zdolność może być werfikowana dopiero po tych 5 latach, nie wcześniej, tak?
  • Odpowiedz
@marcpol: PKO BP również w przypadku utraty zdolności wypowie umowę i utracone zostaną dopłaty?


@ciemny_grzyb: Tak.

Zdolność może być werfikowana dopiero po tych 5 latach, nie wcześniej, tak?


@ciemny_grzyb: Może być weryfikowana również wcześniej. W praktyce banki w przypadku braku opóźnień w spłacie nie badają ponownie zdolności kredytowej.
  • Odpowiedz
  • 0
@PaardonMe: Oznacza to sytuację w której nie będzie wystarczającej zdolności na stałe oprocentowanie, a będzie wystarczająca na oprocentowanie zmienne.


Czy ja dobrze rozumiem, że bank może uznać: nie masz zdolności na oprocentowanie stałe (z dopłatą), gdzie rata jest niższa - dlatego wrzucamy Cię bez żadnego aneksu na oprocentowanie zmienne (z wyższą ratą). Czy to nie jest chore? Wydaje mi się, że ten zapis jest bardzo niebezpieczny z perspektywy klienta, który
  • Odpowiedz
Czy ja dobrze rozumiem, że bank może uznać: nie masz zdolności na oprocentowanie stałe (z dopłatą), gdzie rata jest niższa - dlatego wrzucamy Cię bez żadnego aneksu na oprocentowanie zmienne (z wyższą ratą). Czy to nie jest chore? Wydaje mi się, że ten zapis jest bardzo niebezpieczny z perspektywy klienta, który podpisuje umowę.


@PaardonMe: Sytuacja w której nie będzie zdolności na stałe oprocentowanie, które jest według wytycznych KNF liczone korzystniej
  • Odpowiedz
@Lketoglutaran: Początek sierpnia.


@PaardonMe: czyli prawie 2 miesiące zajęło bankowi przeprocesowanie złożonego wniosku do wydania decyzji? Czy w międzyczasie byłeś proszony o dostarczenie dokumentów czy cokolwiek co by mogło skutkować przerwą w procesowaniu? Pytam ponieważ ja złożyłem wniosek jakieś 3 tygodnie temu i doradca bankowy tydzień temu poinformował mnie, że już jest wstępna decyzja i na wydanie finalnej czekają już tylko na operat. I teraz się zastanawiam czy
  • Odpowiedz
@PaardonMe:
A jak wyglądał konta z Velo ?
Ja na video rozmowę czekałem 2 tygodnie... Połączyłem się i czekałem dzwoniac 3x krotnie na infolinię. Po 11 i 30 minutach i 1h od godziny zaplanowanej rozmowy. Tak nikt się ze mną nie połączył i nie dał informacji... Tylko informacja po ostatniej rozmowie iz ktoś do mnie zadzwoni dzisiaj ale pani nie wie o której.
Po 17 dzwonie czy ktoś zadzwoni dzisiaj
  • Odpowiedz