Wpis z mikrobloga

#arduino #esp #elektronika #robotyka #automatyka #python #programowanie

Mireczki drogie, jako typowy jesieniarz znalazłem sobie zajęcie do kawusi i kocyka ( ͡° ͜ʖ ͡°) a mianowicie chcę zrobić sterownik olejarki łańcucha motocykla w oparciu o #esp8266, tak dla nauki.

Ten sterownik z olejarką działałyby w ten sposób, że:
- sterownik działa jak przerywacz - co jakiś czas otwiera elektrozawór, który grawitacyjnie puszcza olej na łańcuch (np. 1s otwarcia na 2 minuty przerwy)
- do tego podłączony by był ADXL345 3-osiowy akcelerometr cyfrowy, żeby wyłapać kiedy pojazd jest w ruchu - nie ma sensu chlapać olejem po łańcuchu, gdy motocykl stoi w korku. Myślę że to pozwoli na pominięcie "zabawy" we wpinanie się w czujnik luzu lub użycie zewnętrznego czujnika halla przy kole.
- ESP8266 wystawiłby interfejs Webowy po Wifi, żeby móc sobie ustawiać m. in. długość przerwy, czas otwarcia oraz inne parametry
- a w przyszłości może ESP8266 by posłużyło jako dodatkowy driver lub minikomputer pokładowy do czegoś innego? W każdym razie to jest na razie do nauki

Z racji takiej, że Pythona ogarniam, to czy #micropython dla żółtodzioba w dziedzinie elektroniki będzie ok? Wiem, że kod napisany w C++ będzie bardziej wydajny, ale z drugiej strony nie robię zaawansowanego robota z kamerami ;P

Pozdro64!
  • 8
  • Odpowiedz
  • 3
@SuperStefan imo powinieneś to w C napisać, interfejs webowy i tak będziesz w ja+HTML pisał, więc to nie ma znaczenia, taki projekt co chciałbyś zrobić nie jest jakiś super trudny do napisania w C, nie ma tu jakichś pointerow dużo czy cos, jedynie co, to w websockecie pointer do zmiennej z czasem otwarcia,

Myślałeś jak by zrobić to, żeby ustawienia się zapisywały? Bo jakby to powiedzieć, jak zgasisz skutra to się wyłączy
  • Odpowiedz
@SuperStefan Spróbuj esp32, komunikacja po BLE - lepsza platforma. Obie mają Flash na pokładzie i można tam zapisywać. Podtrzymanie możesz zapisać przed włączeniem lub w interwale czasu albo podłączyć mały aku lipo i przełączyć się w Deep sleep.
  • Odpowiedz