Wpis z mikrobloga

Samsung fanboy here, od pierwszej Galaxy Spicy (ktoś jeszcze pamięta ten telefon?) przez kolejne Galaxy Ski aż do S22. W piątek po raz pierwszy kupiłem iPhone 15 Pro, głównie z powodu słabej baterii i chęci spróbowania czegoś nowego. Kilka denerwujących rzeczy po pierwszych 3 dniach używania, może za miesiac wrzuce aktualizacje.

1. Brak profilu służbowego. Na androidzie można mieć profil służbowy i dedykowane aplikacje do tego. Przykład: możesz mieć Outlooka na profilu normlanym i tam mieć skonfigurowaną swoją pocztę i "oddzielną aplikację" Outlooka słuzbowego w którym masz tylko pocztę służbową. Na iphonie takiego czegoś nie ma i albo użyjesz 2 różnych appek, albo masz wszystkie poczty w jednej appce.
2. Brak klawiszy z cyframi na domyślnej klawiaturze. Dodatkowy rząd z cyframi jest strasznie wygodny, szczególnie do wpisywania haseł typu d1u2p3a. Na iphonie trzeba przełączyć się na kolejna klawiature żeby wpisać cyfre czy kropke/przecinek.
3. Apple Pay. Na androidzie proces płatności wygląda następująco: trzeba odblokować telefon i przyłożyć go do terminala. Na iPhone wygląda to tak: (na odblokowanym lub zablokowanym) telefonie trzeba wcisnać power 2 razy, faceid i można płacić. Niby drobna różnica, ale wkurza.
4. Brak przycisku wstecz albo gestu który działa za każdym razem w każdej aplikacji. Na Samsungu bez względu na aplikacje zawsze można się cofnąć uzywając strzałki wstecz. Tutaj raz można kliknąć w lewnym gównym rogu strzałke, raz w prawym górnym rogu X, raz trzeba pacnać ekan z góry na dół, a czasami najszybciej ubić appke i odpalić ją jeszcze raz ( ͡° ͜ʖ ͡°).
5. Skrót to aparatu. Na samsungu klikasz 2 razy power i masz aparat. Bez względu na to czy jesteś w aplikacji, na home screen czy na zablokowanym telefonie. Na iPhonie masz skrót na zablokowanym ekranie który działa ok jak masz wyłączony ekran, ale nie w momencie jak ekran jest włączony. Podwójne pacnięcie w tył telefonu jest słabe, nowy przycisk jest mało wygodny + trzeba go przytrzymać zamiast kliknąć.
6. Ustawienia. Przez ostatnie lata, miałem wrażenie że wszyscy zachwalają iPhone za prostote ("to po prostu działa"), Androidy były skomplikowane z setkami ustawień. Po pierwszych dniach musze przyznać, że ciężko się odnaleźć w tych wszystkich ustawieniach i znaleźć logikę jak to działa. Pewnie - kwestia czasu i człowiek do wszystkiego się przyzwyczai, ale gdybym miał kupić nowy telefon dla babci i nauczyć jej podstawowych funkcji, zdecydowanie bym kupił jej coś na androidzie.
7. Oprócz tego, dochodzi sporo drobnych różnic nawet w aplikacjach które znasz typu Spotify czy Instagram. Niby to samo, ale jednak drobne różnice są przez co na nowo trzeba się przyzwyczaić gdzie co i jak klikać.

#iphone #android #samsung #iphone15 #apple
  • 28
@SmutnoMi: ja już dorosłem i nie hejtuję dla hejtowania, ale sam dla siebie dalej nie wybiorę, bo lubię mieć (hehehe) kontrolę nad aplikacjami - na andku jeszcze jest YT bez reklam (bo z reklamami jest nie do korzystania) czy dostęp do plików z total commandera przez co mogę sobie po wifi wejść na mój NAS i poprzerzucać co trzeba.
A propos plików - można już wejść do folderu na telefonie i
  • 2
punkt 4 - przeciągasz palcem od lewej krawędzi do środka, na 90 ze 100 aplikacji działa


@wrobel28: no własnie, działa w 90% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

punkt 5 - masz 15 pro więc możesz zaprogramować odpalenie aparatu nowym przyciskiem funkcyjnym przecież


@wrobel28: mam dosyć duże łapy, a i tak ciężko mi sięgnąć ten przycisk na boku

na andku jeszcze jest YT bez reklam


@niegwynebleid: YT
@SmutnoMi: a jesteś w stanie wskazać te 10% w których to nie działa? przemyślałem sprawę i u mnie działa we wszystkich apkach jakie mam na telefonie, odnośnie tego że masz duże łapy i ciężko sięgnąć przycisku to trochę brzmi jak czepianie się ale wiem co czujesz, to samo miałem jak kupiłem macbooka po 20 latach z windowsem
6. Ustawienia. Przez ostatnie lata (..)


@SmutnoMi: Słowo klucz: lata. Po tylu latach w iOS też android byłby dziwny.
Ja zrobiłem dokładnie jak Ty, ale przesiadłem się w Lutym na 14Pro. I przez pryzmat ostatniego czasu spędzonego na iPhone uważam że nie ma idealnego rozwiązania. Ja przesiadłem się na iOS ze względu na zakup Macbooka - dobrze oddziela firmowe rzeczy od prywatnych.
akurat nie wiem co nie pasuje w Apple Pay. Jest mega wygodne


@MercedesBenizPolska: to, że jak klikniesz za dużo razy albo za mało to nie zapłacisz. Też mi się podoba rozwiązanie na androidzie gdzie wystarczy odblokowany telefon do płatności a nie klikać konkretnie 2 razy, nie raz miałem tak, że kliknąłem za szybko/wolno i musiałem jeszcze raz na spokojnie.
Po pierwszych dniach musze przyznać, że ciężko się odnaleźć w tych wszystkich ustawieniach i znaleźć logikę jak to działa.


@SmutnoMi: Po X latach używania iOS czasami nadal nie jestem w stanie ogarnąć gdzie są w tych ustawieniach jakieś mniej oczywiste funkcje. Klasykiem jest chociażby ustawienie automatycznej jasności ekranu, powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SmutnoMi ja miałem s1 2 3 4 potem Xiaomi i jak później zobaczyłem ze s7 nadal muli i się zacina to dałem sobie spokój z samsungami. Kolega kupił za 2000 s7 i pamietam jak się #!$%@? jak to działa sprzedał i wziął iPhona 7 i miał go 4 lata a potem 11 pro 4 lata już ma i to nadal dobry telefon. Ja testuje tańsze iphony od niedawna i jestem w szoku
  • 0
@wrobel28: Wiem, że to brzmi jak czepianie ale nie miałem złych zamiarów. Żaden z wymienionych przeze mnie punktów nie jest blokerem dla którego bym wrócił do Samsunga, raczej lista rzeczy na które zwrociłem uwagę że działają inaczej.

Kilka przykładów na szybko: przeglądanie stories na Instagramie i powrót do głównej ściany, Youtube i wyjście z trybu pełnoekranowego, Youtube gdy wejdziesz raz po raz w kolejny filmik i chcesz wrócić do poprzedniego, Revolut
@SmutnoMi: przeglądanie stories i powrót do głównej ściany to proste przesunięcie palcem z góry na dół, od lat nie mam androida, tam jest łatwiej? poważnie pytam i rozumiem, że nie masz złych zamiarów, ja tez po zakupie macbooka byłem w szoku skąd ta niesamowita wręcz przytłaczająca ilość zachwytów.
@SmutnoMi: Mi w Applu podoba się że szybko działa i ma fajne wsparcie i airtagsy.

Za to do dupy jest:
- brak yt vanced więc poza doładowaniem telefonu trzeba mieć yt premium inaczej człowiek zgłupieje od reklam :D
- brak zmiany launchera - nie lubie mieć wszystkiego na pulpicie mimo folderów.
- naprawianie telefonu to kpina, nie kupisz rozbitka na części tylko płać i płacz za wymianę w serwisie Appla
-
@SmutnoMi: android/ios maja zestawy cech które komuś odpowiadają a część nie

Moich rodziców np za Chiny bym nie nauczył obsługi iPhona bez dolnych przycisków androidowych jak w Samsungu
  • 1
Co roku telefon zmieniałeś?

@lycaon_pictus: Nie, ostatnie telefony to S7, S10 i S22.

przeglądanie stories i powrót do głównej ściany to proste przesunięcie palcem z góry na dół, od lat nie mam androida, tam jest łatwiej?

@wrobel28: Na androidzie od zawsze używałem 3 (wirtualnych) przycisków na dole, gdzie jeden z nich to strzałka do tylu. W każdej aplikacji, czy ustawieniach, co byś nie robił - zawsze jak klikniesz strzałke to